Sonda NASA proletěla sluneční erupcí. Shromáždila další důležitá data | Foto: NASA

Foto: NASA

Sonda NASA proletěla sluneční erupcí. Shromáždila další důležitá data

Sonda Parker Solar Probe počátkem tohoto měsíce proletěla masivní sluneční erupcí. Ve svém prohlášení na to upozornila NASA.

Podle dostupných informací se konkrétně jednalo o koronální výron hmoty (coronal mass ejection, CME), navíc „jeden z nejsilnějších dosud zaznamenaných“.

Sonda toto dobrodružství přečkala bez úhony díky svému super odolnému štítu z kompozitního uhlíku, který má tloušťku cca 11 cm a dokáže jí poskytovat ochranu před teplotami téměř 1370 stupňů Celsia.

Důležitá data

Smyslem bylo lépe pochopit, jak CME interagují s kosmickým prachem a jak společně s ním ovlivňují „vesmírné počasí“. Tyto poznatky jsou pro nás důležité mj. proto, že erupce naší hvězdy mohou mít negativní vliv na funkčnost telekomunikačních i jiných zařízení tady Zemi.

Shromážděná data ukázala, že CME si razí cestu tímto prachem – který pochází z komet, asteroidů a planet – až do vzdálenosti cca 10 milionů kilometrů od Slunce. „Vyčištěný“ prostor se však opět rychle zaplní.

Připomeňme, že v roce 2021 se Parker Solar Probe „dotkla“ Slunce, resp. pronikla pod horní část jeho atmosféry známou jako koróna. O rok později pak pořídila zajímavé snímky Venuše.

Určitě si přečtěte

Články odjinud