Vesmír | Mars | NASA

Sonda Perseverance bude zkoumat Mars „detektivními nástroji“ Sherloc a Watson

NASA vybaví robotickou sondu Perseverance, jejímž úkolem bude průzkum planety Mars, dvěma nástroji, pojmenovanými po slavné detektivní dvojici z povídek a románů Arthura Conana Doyla. Zařízení se jmény Sherloc a Watson budou spolupracovat při zkoumání povrchu rudé planety.

Sherloc (zkratka pro Scanning Habitable Environments with Raman & Luminescence for Organics & Chemicals) se nachází na konci robotické paže vozítka. Obsahuje ultrafialový laser a spektrometr a spolupracuje s kamerou Watson.

Sherloc a Watson znovu v akci

Úkolem Sherloca bude „vyhledávání organických a minerálních látek, které byly změněny vodnatým prostředím a mohou nést znaky minulého mikrobiálního života.“ Tělo zařízení váží jen 1,61 kilogramu a měří 26 × 20 × 6,7 centimetrů.

Při akci vozítko umístí přístroj asi pět centimetrů nad povrch tak, aby byl dostatečně blízko, ale současně nemohl kontaminovat zkoumaný prostor. Podobně, jako fiktivní detektiv, používá Sherloc ke zkoumání lupu, díky které může zachytit jemné detaily.

K průzkumu využívá ultrafialové laserové světlo, jež umožňuje detekovat organické chemikálie prakticky stejným způsobem, jako to dělají moderní vyšetřovatelé, využívající forenzní metody. To vše bude probíhat za asistence neodmyslitelného pomocníka v podobě kamery Watson.

Perseverance se chystá na Mars

Vypuštění sondy k Marsu je plánováno na konec tohoto roku s tím, že by k našemu „vesmírnému sousedovi“ měla dorazit v únoru 2021. Odborníci předpokládají, že kombinace obou nástrojů umožní detekovat organické molekuly a sběr minerálů, jež pomohou odhalit základy někdejšího života.

Úkolem vozítka bude především sběr vzorků – z tohoto důvodu bude vybaveno vrtákem. Získaný materiál bude ukládat do kovových trubek, jež budou následně dopraveny na Zemi k další analýze. Součástí palubní výbavy bude řada dalších nástrojů, jež NASA prezentuje na webu věnovanému misi Mars 2020. Zmínit můžeme například 23 kamer a dva mikrofony.

Diskuze (3) Další článek: Až 50% slevové kupóny na software od Microsoftu. Kupóny ale získáte i na PC a konzolové hry!

Témata článku: Technika, Vesmír, Země, Mimozemský život, Výzkum, Mars, Kamera, NASA, Perseverance, Sluneční soustava, Mar, Nástroj, Sonda, Sběr, Watson, Mineral, Vozítko, Sherlock


Určitě si přečtěte

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

Karel Kilián
LetadlaLétáníMapy
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Nové mapy Google: Česko vypadá, jako by bylo kdesi na ruské Sibiři
Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 35

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Používáte Disk Google? Tak si dejte pozor: od října začne automaticky vysypávat koš
Vladislav Kluska
Disk GoogleÚložištěGoogle
Seznam.cz má vlastního hlasového asistenta pro Android. Rozumí česky a nastaví i budík
Jakub Čížek
Mobilní aplikaceAndroidSeznam.cz
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy