Oživeno 8. února | Výsledky dosavadních analýz vzorků Bennu naznačují, že dotyčný asteroid mohl být před miliardami let součástí planety či pseudoplanety bohaté na vodu.
„Moje pracovní hypotéza je taková, že to byl starověký oceánský svět,“ uvedl v rozhovoru pro New Scientist hlavní výzkumník Dante Lauretta, profesor planetární vědy na University of Arizona.
Lauretta tvrdí, že tenká a světlá kůra jinak tmavé horniny asteroidu je tvořena vzácným fosforečnanem bohatým na vápník a hořčík – stejný materiálem, který je vypuzován na povrch Saturnova měsíce Enceladu.
Právě pod tlustou vrstvou ledu na Enceladu se přitom podle všeho nachází obrovský rezervoár kapalné vody.
Lauretta si tak myslí, že Bennu mohl být svého času součástí podobného vesmírného objektu, byť asi jen polovičního. A předběžně s ním souhlasí i další odborníci.
„Mezi mineralogií Bennu a tím, co bylo nalezeno na Enceladu, skutečně existují podobnosti,“ řekl Fabian Klenner z University of Washington.
Pokračování 2 / 5
NASA se konečně dostala k hlavní části vzorků asteroidu Bennu získaných sondou OSIRIS-REx
18. ledna Odborníkům z NASA se po několika měsících usilovné práce konečně podařilo uvolnit 2 poslední zaseknuté spojovací prvky na hlavici TAGSAM (Touch-and-Go Sample Acquisition Mechanism) a získat tak přístup k hlavní části vzorků asteroidu Bennu.
Podle Dante Lauretta, hlavního vyšetřovatele mise, jde o monumentální úspěch, který odráží neochvějnou obětavost a vynalézavost celého jejich týmu.
„Netrpělivě očekáváme další kapitolu, protože tyto vzácné vzorky sdílíme s globální vědeckou komunitou a pokračujeme v naší cestě za poznáním,“ dodal Dante.
Eileen Stansbery z Astromaterials Research and Exploration Science při Johnson Space Center vysvětlila, že k překonání poslední překážky bylo zapotřebí nejprve „navrhnout, vyvinout a otestovat nové nástroje“, což je důvod, proč celý proces trval tak dlouho.
Mezi dotyčné nástroje podle dostupných informací patří např. „na zakázku vyrobené bity ze specifické třídy chirurgické, nemagnetické a nerezové oceli.“
Pokračování 3 / 5
NASA má potíže dostat se k hlavní části vzorků asteroidu Bennu získaných sondou OSIRIS-REx
30. října Dostat se k hlavní části vzorků asteroidu Bennu, které před časem odebrala sonda OSIRIS-REx, není rozhodně tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Minulý týden tým zjistil, že 2 z 35 spojovacích prvků na hlavici TAGSAM (Touch-and-Go Sample Acquisition Mechanism) nelze odstranit pomocí současných nástrojů schválených pro dané použití.
Vzorky jsou umístěny v tzv. gloveboxu, což je v podstatě velká skříň se skleněnými stěnami a integrovanými rukavicemi, která vědcům umožňuje s drahocenným materiálem manipulovat takovým způsobem, aby nedošlo k jeho kontaminaci pozemskými polutanty:
To ale znamená rovněž to, že odborníci si musí vystačit pouze s nástroji uloženými uvnitř dotyčného gloveboxu – což se nyní ukázalo být jako problém.
„Pracujeme na vývoji a implementaci nových přístupů k extrakci materiálu z vnitřku hlavice a zároveň pokračujeme v udržování vzorku v bezpečí a nedotčeném stavu,“ uvedla NASA.
Pokračování 4 / 5
Vzorky asteroidu Bennu jsou bohaté na vodu i uhlík
11. října NASA dnes během živého vysílání ukázala veřejnosti vzorky odebrané z asteroidu Bennu:
Dosavadní analýzy ukázaly, že jsou bohaté na vodu i uhlík – tedy „stavební kameny života na Zemi“.
„Vzorek OSIRIS-REx je největším vzorkem asteroidu bohatého na uhlík, jaký byl kdy doručen na Zemi a pomůže vědcům s výzkumem původu života na naší planetě pro nadchházející generace,“ uvedl mj. administrátor NASA Bill Nelson.
Uhlík podle dostupných tvoří zhruba 5 % hmotnosti hydratovaných jílových minerálů, které odborníci zatím mohli studovat:
Pokračování 5 / 5
Vědci začali analyzovat vzorky asteroidu Bennu získané sondou OSIRIS-REx
6. října Vědci pomocí elektronoveho mikroskopu a rentgenových i infračervených přístrojů začali analyzovat vzorky odebrané z vnějšku hlavice TAGSAM (Touch-and-Go Sample Acquisition Mechanism) sondy OSIRIS-REx.
Tato tzv. „quick-look“ analýza připraví půdu pro mnohem podrobnější studium větších kusů hornin a dalšího materiálu pocházejícího z asteroidu Bennu.
„Mimo hlavici TAGSAM je spousta materiálu, který je zajímavý sám o sobě,“ uvedl Christopher Snead z Johnson Space Center v tiskové zprávě. „Je to opravdu velkolepé mít všechen ten materiál tady.“
Většina vzorků se ovšem nachází přímo uvnitř hlavice, která dosud nebyla otevřena.
Podle dostupných informací k tomu dojde v nadcházejících týdnech, kdy tým přemístí TAGSAM do jiné speciální schránky a provede složitý proces demontáže.
Oživeno 25. září
Vůbec první vzorky asteroidu, které se NASA podařilo odebrat, v neděli bezpečně přistály v utažské poušti. Týmy jmenované kosmické agentury a U.S. Air Force v rámci operace Dugway Proving Ground vyzvedly návratovou kapsli, kterou na Zemi dopravila sonda OSIRIS-REx.
„Touchdown pro vědu!“ komentoval to Jim Garvin z Goddard Space Flight Center během živého vysílání. „Poprvé v historii jsme domů přivezli dobroty z tohoto typu objektu.“
Celkem se jedná o zhruba 250 gramů hornin a dalšího materiálu z asteroidu Bennu. Studium těchto cenných vzorků by vědců mohlo pomoci odpovědět na některé z nejpalčivějších otázek o původu života na Zemi i počátcích naší sluneční soustavy.
Podle dostupných informací byla kapsle uvolněna v okamžiku, kdy se sonda nacházela ve výšce cca 101 000 km nad naší planetou.
Během následného přibližně třináctiminutového sestupu zemskou atmosférou pak dosahovala rychlosti až 43 450 km/h, přičemž její tepelný štít musel čelit teplotám až 2 900 stupňů Celsia.
Po přistání a následné důkladné kontrole byla vrtulníkem transportována do vojenského zařízení Dugway Proving Ground a dočasně uložena ve speciální místnosti. Otevřena bude nejdříve zítra, tzn. v úterý 26. září.
Sonda OSIRIS-REx, která strávila cca 7 let ve vesmíru, tento týden nad pouští v Utahu uvolní „kapsli o velikosti miniledničky“. V té jsou uloženy horniny a prach z asteroidu Bennu.
Připomeňme, že jako první dopravila na Zemi vzorky nějakého asteroidu japonská sonda Hajabusa. NASA však až dosud nic takového nerealizovala.
„Po studiu vzorků z Bennu dychtí mnoho vědců, protože se domnívají, že obsahuje materiály, které pocházejí z nejstarších dnů Sluneční soustavy,“ uvedl zástupce šéfa projektu OSIRIS-REx Michael Moreau.
Najdou se organické molekuly?
Výzkumníci by teoreticky mohli narazit i na organické molekuly, o nichž si myslí, že byly součástí meteoritů, jež v dávné minulosti dopadly na naší planetu – což mohlo pomoct nastartovat prebiotickou evoluci.
Bennu je zajímavý především tím, že jeho stáří se odhaduje na nejméně 4,5 miliard let. Kromě toho se nachází relativně blízko nás, takže je možné ho studovat snadněji než např. asteroidy v pásu mezi Marsem a Jupiterem.
Pro úplnost dodejme, že OSIRIS-REx po splnění tohoto úkolu nepřistane, ale bude pokračovat směrem k asteroidu Apophis. S tím by se měla setkat v roce 2029.