Sonda Psyche roztahuje obří křídla. Solární panely ve tvaru kříže vyrobí elektřinu i pro iontový motor

  • Sonda Psyche se chystá na svůj start ke stejnojmenné planetce
  • Sonda dostává své obří a netypické solární panely
  • Elektrická energie bude důležitá nejen pro provoz sondy ale také pro její pohon

Kosmická sonda Psyche se připravuje na svůj srpnový start. Po něm zamíří ke stejnojmenné planetce, která se pohybuje v pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem. Ke svému cíli dorazí na konci ledna 2026 a bude ho zkoumat dva roky. Objekt o průměru 280 km kvůli svému složení a historii – skládá se z velké části z železa a niklu.

V Laboratořích tryskového pohonu (JPL) postupně sondu připravují. Připevnili už také solární panely, které jsou obrovské a netradiční.

Psyche bude mít dvě křídla solárních polí. Každé se skládá z pěti panelů ve tvaru kříže. Každý panel má rozměry zhruba 2,3 x 3,3 metru. Celková plocha obou polí je 75 metrů čtverečních. Podle JPL jsou to největší solární pole, se kterými kdy pracovali. 

Sonda je kvůli solárním polím obrovská. A protože v NASA mají rádi přirovnání, využili tentokrát tenisový kurt, jak se můžete přesvědčit v galerii. U Země dokáží panely vygenerovat výkon 20 kW, ale dál od Slunce v pásu planetek klesne tato hodnota na desetinu.

Dva různé přístupy

Při návrhu kosmických sond se obvykle sledují dva přístupy. Zdrojem energie mohou být solární panely nebo radioizotopový termoelektrický generátor (RTG).

Druhá možnost je nedostatkovým zbožím, a tak se využívá jen pro velké rovery na Marsu nebo pro sondy, které putují do vzdálených končin Sluneční soustavy. V případě sondy pro průzkum hlavního pásu planetek stačí solární panely a to obvykle i menší než v případě Psyche. 

Elektrická energie je obvykle potřebná pro napájení sběrnice (komunikace, data apod.) a vědeckých přístrojů. Psyche ale bude potřebovat hodně elektrické energie také pro samotný pohon. Na palubě má Hallův motor – jedná se o druh iontového motoru, který pracuje na principu urychlení iontů v elektrickém poli.

V motoru probíhá ionizace plynného paliva (xenonu) urychlenými elektrony. Nárazem urychlených elektronů do xenonových atomů vznikají kladně nabité ionty. Vzniklé plazma je poté elektrostaticky urychleno a rychlostí opouští trysky motoru. Psyche bude mít na palubě 920 kg xenonu. 

Diskuze (1) Další článek: Přelomová česká baterie dostává trhliny. Soud rozhodl o vrácení investice

Témata článku: Vesmír, Výzkum, NASA, Země, Mars, Energie, Elektřina, Sluneční soustava, Jupiter, Slunce, Solární energie, Kříž, Psyche, Planetka, Solární panely, Panel, Motor, Sonda, Halla, Tvar, JPLSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Bojový vrtulník Raider X bude rychlý, obratný i odolný. Pro Pentagon ho vyvíjí Sikorsky a už ukázal prototyp

Bojový vrtulník Raider X bude rychlý, obratný i odolný. Pro Pentagon ho vyvíjí Sikorsky a už ukázal prototyp

** Pentagon hodlá nahradit své lehké víceúčelové vrtulníky Bell OH-58 Kiowa ** Za tímto účelem vznikl modernizační program Future Attack Reconnaissance Aircraft (FARA) ** V rámci něj vyvíjí společnost Sikorsky Aircraft Corporation vrtulník Raider X

Stanislav Mihulka
HelikoptéryVojenstvíPrototyp
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Pokročilá metoda zabezpečení mobilů mizí. Proč se přestal používat skener oční duhovky?

Pokročilá metoda zabezpečení mobilů mizí. Proč se přestal používat skener oční duhovky?

** Koronavirus na několik měsíců vyřadil z provozu skenery obličeje ** Měly problém u uživatelů s nasazenou rouškou ** Samsung měl už před lety vlastní řešení, které ale opouští

Martin Chroust
GalaxyOční skenerHistorie