Vesmír | Kosmické záření

Sondy Voyager objevily nový typ výtrysku elektronů z kosmického záření. Mají souvislost se Sluncem

  • Sondy Voyager letí vesmírem již déle než 40 let
  • Přesto si stále připisují pozoruhodné objevy
  • Nyní se ukázalo, že odhalily nový typ výtrysků elektronů

Neohrožené meziplanetární sondy Voyager letí vesmírem již déle než 40 let. Minuly známé planety a překročily heliopauzu, takže technicky vzato jsou v mezihvězdném prostoru.

Přesto nás ale stále překvapují a připisují si pozoruhodné objevy. V těchto dnech to potvrdil tým amerických odborníků, který díky datům z přístrojů na palubě těchto sond objevil nový typ výtrysků elektronů, urychlovaných díky aktivitě našeho Slunce.

Don Gurnett z americké University of Iowa a jeho kolegové jako první detekovali výtrysky elektronů pocházejících z kosmického záření, které urychlily rázové vlny z velkých erupcí na Slunci.

Detekci umožnily palubní přístroje obou sond, tedy Voyageru 1 a 2, které i po tolika letech stále pracují. Díky tomu jsme vlastně mohli začít zblízka vědecky zkoumat prostředí, které se rozprostírá mezi hvězdami.

Elektrony urychlované rázovými vlnami

Nově detekované výtrysky elektronů jsou urychlované podél siločar gigantických magnetických polí, které se vinou v mezihvězdném prostoru. Urychlování je zjevně účinné.

Tyto elektrony se pohybují rychlostmi blízkými rychlosti světla, což je asi 670 krát rychleji než původní rázové vlny, které jsou za toto urychlování zodpovědné. Přístroje sond tedy detekují urychlené elektrony a se značným zpožděním, třeba i v délce jednoho měsíce od příslušné rázové vlny.

Zmíněné rázové vlny pocházejí z výronů koronální hmoty (CME, podle anglického Coronal mass ejections) na Slunci. Jde o vyvržení velkého množství hmoty v podobě plazmatu ze sluneční korony do okolního vesmírného prostoru.

Plazma se v těchto výronech pohybuje rychlostmi 20 až 3 200 kilometrů za sekundu, průměrně kolem 490 km/s. S takovou rychlostí to výronu koronální hmoty trvá déle než rok, než doletí od Slunce k sondám Voyager.

Nový objev přispěje k pochopení procesů, které probíhají ve volném kosmickém prostoru, především co se týká kosmického záření. Fyzika těchto fenoménů přitom hraje zásadní roli při plánování misí lidských astronautů na Měsíc Mars i do vzdálenějších končin Sluneční soustavy. Kosmické záření představuje jednu z největších hrozeb, kterým tam budou čelit.

Diskuze (14) Další článek: Do vyhledávače Googlu míří informační panel o vakcínách proti covidu. Nabídne zprávy i data ministerstva

Témata článku: Technika, Vesmír, Výzkum, Slunce, Fyzika, Sluneční soustava, Kosmické záření, Sonda, Výtrysk, Objev, Měsíc Mars, Voyager, Elektron, Nový typ, Rázová vlna


Určitě si přečtěte

Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 34

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti