Foto:  Steven W. Dengler ,  CC-BY-SA-3.0

Foto: Steven W. Dengler, CC-BY-SA-3.0

Foto:  Darkimages08 ,  CC BY-SA 4.0

Foto: Darkimages08, CC BY-SA 4.0

Foto:  Darkimages08 ,  CC BY-SA 4.0

Foto: Darkimages08, CC BY-SA 4.0

Foto: R.E. Wilcox/U.S. Geological Survey

Foto: R.E. Wilcox/U.S. Geological Survey

Foto:  Darkimages08 ,  CC BY-SA 4.0
Foto:  Darkimages08 ,  CC BY-SA 4.0
Foto: R.E. Wilcox/U.S. Geological Survey
5
Fotogalerie

Sopečný popel není kyprý a sopky nekouří. Jak se chránit při erupci?

Výbuch sopky je skutečně děsivým zážitkem. Na vlastní kůži se o tom přesvědčili i obyvatelé a návštěvníci italského ostrova Stromboli, kde se včera probudil k životu stejnojmenný vulkán a začal chrlit lávu a kusy horniny.

Jak ale upozorňuje například vulkanoložka Janine Krippner, ne každý ví, jak se za takových okolností zachovat – což může způsobit ještě mnohem větší stres. Kolem problematiky sopečných explozí navíc panuje řada mýtů a nepravd.

Vulkány nekouří

A to navzdory tomu, že toto tvrzení se objevuje v celé řadě článků. Proč na tom vůbec záleží? Protože kouř má určité vlastnosti. Například – jen těžko může dojít k tomu, že by se pod jeho váhou zhroutila střecha či třeba elektrické vedení. Nedokáže ucpat důležité vodní toky. A tak dále.

Oproti tomu sopečný popel… to je jiná písnička. Když na to přijde, dokáže vyřadit z provozu i motory letadla. Během větších erupcí navíc může cestovat na velké vzdálenosti, takže lehce ovlivní i oblasti, v nichž se žádné vulkány nevyskytují.

Ve filmech je sopečný popel obvykle kyprý, nadýchaný.  Skutečnost je ale zcela odlišná. Jde o roztříštěnou skálu, sklo a krystaly. Tedy o něco těžkého a abrazivního. Při odhazování sopečného popela byste se nadřeli mnohem víc, než při odhazování sněhu.

Jak se před sopečným popelem chránit?

Pokud se zdravý člověk nadýchá trochy sopečného popela, nezabije ho to. Z hlediska zdravotních rizik je důležité, jak jemné jsou částice, jakému množství jste vystaveni a jak dlouho. I v tomto případě platí, že trocha informovanosti a připravenosti může znamenat obrovský rozdíl.

Nejlepší je zůstat doma, v hotelu apod. a snažit se popel udržet venku. To ale leckdy může být nereálné – erupce trvá příliš dlouho, budova nemá dostatečně utěsněná okna atd.

Musíte-li tedy se sopečným popelem přijít do kontaktu, vezměte si obličejovou masku (doporučuje se typ N-95). Pokud si nejste jisti tím, že si ji dokážete nasadit správně, podívejte se na následující video:

Důležitá je samozřejmě taky ochrana očí. Nosíte-li kontaktní čočky, rozhodně si je dočasně vyndejte a raději sáhněte po brýlích. Myslete na to, že popel může poškrábat jejich skla, takže při čištění buďte opatrní. Existují i různé speciální brýle, určené právě pro podobné situace.

Spoustu dalších užitečných informací (v angličtině) najdete v elektronických brožurkách The Health Hazards of Volcanic Ash - A Guide for the Public a Guidelines on Preparedness Before, During, and After an eruption.

Určitě si přečtěte

Články odjinud