Současný svět by potřeboval změnu. Lidé jsou pořád smutnější a naštvanější | Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

Současný svět by potřeboval změnu. Lidé jsou pořád smutnější a naštvanější

Známá analytická společnost Gallup zveřejnila výsledky globálního výzkumu zaměřeného na měření „emocionální teploty“ světa. A nejsou příliš potěšující. Plyne z nich totiž, že lidé mají stále horší náladu.

V rámci tzv. 2018 Global State of Emotions vedli pracovníci Gallupu rozhovory s více než 151 000 dospělými ze 140 zemí. Ptali se jich například na to, jak hodně se během předchozího dne usmívali nebo zda byli smutní či rozhněvaní.

Počet jedinců, kteří se kvůli něčemu chovali vztekle, se v porovnání s rokem 2017 zvýšil o dva procentní body. V případě obav a smutku došlo k nárůstu o jeden procentní bod. U všech tří negativních emocí tak bylo dosaženo nových rekordních maxim.

Odborníci už přitom dávno zjistili, že tyto pocity nám dokážou způsobit nemalé zdravotní komplikace. Tak třeba hněv byl spojen se zvýšeným rizikem srdečního záchvatu a cévní mozkové příhody.

Chronický smutek a obavy zase patří mezi příznaky různých úzkostných poruch či deprese, kteréžto stavy mohou vést k rozvoji nějaké srdeční choroby.

Pokud tedy výše popsaný trend bude i nadále pokračovat, nečeká nás nejspíš příliš radostná budoucnost. Čím horší bude zdraví celosvětové populace, tím větší problémy budeme muset řešit.

Určitě si přečtěte

Články odjinud