SpaceX čeká jeden z nejničivějších testů. V sobotu během letu zkolabuje Falcon 9 s lodí Crew Dragon

V sobotu po druhé hodině odpolední našeho času (8:00 východního času) odstartuje jeden z posledních velkých testů, které potřebuje SpaceX splnit k tomu, aby dostala od NASA zelenou vynášet lidskou posádku v lodi Crew Dragon na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS.

Jedná se o zkoušku In-Flight Abort, tedy přerušení během letu, která má ověřit, jak loď s posádkou zareaguje, pokud selže samotný raketový nosič. A přesně to si SpaceX a NASA v sobotu vyzkoušejí ve čtyřhodinovém okně, během kterého z rampy 39A na Mysu Canaveral odstartuje raketa Falcon 9, u níž dojde během letu k simulované poruše.

Čeká nás efektní podívaná

Když bude nosič zhruba 21 kilometrů nad zemí, dostane Crew Dragon instrukci, aby spustil záchranný systém. To v praxi znamená, že se zažehnou jeho pomocné raketové motory SuperDraco, které zafungují podobně jako katapult vojenských letounů.

Animace průběhu sobotního testu:

Tah motorů odhodí loď do bezpečné vzdálenosti od samotného Falconu, který naopak dostane instrukci, aby vypnul svůj raketový motor. Kapsle pro lidskou posádku po balistické křivce vystoupá do cca 40 kilometrů. Tou dobou už motory SuperDraco nebudou hořet, takže převáží gravitační síla a Crew Dragon přejde do pádu.

Oddělí se od něj raketová část a loď se natočí do přistávací polohy. Osm kilometrů nad zemí vystřelí padákový systém a Crew Dragon bezpečně přistane na hladině zhruba 32 kilometrů od pobřeží. Takový je tedy alespoň plán NASA a SpaceX.

Trauma jménem Challenger

Z inženýrského hlediska se jedná o velmi náročnou bezpečnostní podmínku, která celý raketový systém komplikuje a prodražuje, Spojené státy ale mají dodnes v paměti katastrofu raketoplánu Challenger, který během své poslední mise STS-51-L krátce po startu explodoval.

Klepněte pro větší obrázek
Exploze raketoplánu Challenger zkraje roku 1986 (Zdroj: NASA)

Let tehdy po 73 sekundách přerušila exploze hlavní nádrže a raketoplán se roztrhal na kusy. Samotná kabina s posádkou však zůstala vcelku a po několika minutách dopadla rychlostí 334 km/h na hladinu oceánu.

Část posádky byla pravděpodobně při vědomí, během záchranných operací a následného vyšetřování totiž NASA našla několik použitých dýchacích přístrojů. Množství spotřebovaného plynu odpovídalo necelým třem minutám, během kterých padala kabina zpět na zemský povrch.

Crew Dragon přežije, Falcon 9 se zničí

V případě lodi Crew Dragon by se nic takového stát nemělo, bude totiž vybavená zmíněným záchranným systémem, který by měl teoreticky vydržet i destrukci raketového nosiče během letu. Sobotní test ukáže, jestli nefunguje pouze na papíře a v laboratoři, ale i ve skutečnosti.

A samotná raketa Falcon 9? Aerodynamické síly ji podle NASA nejspíše silně poškodí, přičemž zbytky dopadnou do Atlantického oceánu, odkud je pak záchranáři vyloví. Přesné místo a chování vypočítat nelze, bude totiž záležet na aktuálních podmínkách.

V každém případě, mělo by se jednat o efektní podívanou, a tak si v sobotu po obědě rozhodně nalaďte NASA TV (program vysílání). Živý přenos začne v 13:45 SEČ (7:45 ET), přičemž k dispozici je ono čtyřhodinové testovací okno. Předpověď počasí je zatím dobrá.

Diskuze (34) Další článek: ELONOVINKY: Tesle se daří. Akcie rostou a čínská fabrika již vyrábí

Témata článku: Vesmír, SpaceX, NASA, Kosmonautika, USA, Elon Musk, Mezinárodní vesmírná stanice, Raketa, loď, Crew Dragon, Falcon, SuperDraco, ISS, Let, Posádka, Tah motorů, TES, Mys Canaveral, Test, Loď Crew Dragon, ETA, SPAC, Challenger, Atlantický oceánIzrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva
Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

** Kopírujete někdy příkazy z webových stránek? ** Pak byste toho měli hodně rychle nechat! ** Můžete totiž zkopírovat škodlivý kód

Karel Kilián
KódJavascriptBezpečnost
Zlatý řez ve fotografii

Zlatý řez ve fotografii

Mezi základní kameny fotografické techniky patří kompozice. Obdélníkový tvar fotografie umožňuje různé umístění fotografovaného předmětu ve scéně.

Tomáš Slavíček
Fotoškola