SpaceX chce, aby Starship při prvním orbitálním letu mohla komunikovat se satelity Starlink

Space X požádala Federal Communications Commission (FCC), aby prototypu kosmické lodi Starship při pokusu o první orbitální let umožnila komunikovat s družicemi Starlink. Upozornil na to server Teslarati.

Dokument Special Temporary Authority (STA) obsahuje řadu překvapivých podrobností o plánech výše jmenované společnosti rozšířit experimentální využití své satelitní konstelace.

Podle dostupných informací SpaceX chtěla Starlink otestovat již v rámci „skoku“ prototypu SN15. Není ovšem jasné, zda k tomu nakonec skutečně došlo a pokud ano, tak s jakým výsledkem.

Data nad zlato

Teslarati připomíná, že čím více dat se během zkušebních letů – které nezřídka kdy končí explozí – podaří shromáždit, tím lépe. „Dokonce i nejpokročilejší telemetrie na moderních raketách obvykle zahrnuje maximální šířku pásma řádově několik set až několik tisíc kilobitů za sekundu,“ uvádí.

Pokud by Muskova firma dokázala tuto šířku pásma rozšířit z několika megabitů za sekundu na desítky nebo dokonce stovky megabitů za sekundu, mohla by získat velké množství dat pro účely pozdějších analýz.

To platí zejména v případě, že Starship bude díky Starlinku a svým vlastnostem schopna udržovat silné komunikační spojení i během opětovného vstupu do atmosféry Země, což je podle SpaceX teoreticky možné.

 Titulní foto: Official SpaceX PhotosCC0

Diskuze (3) Další článek: Dostupnost grafických karet v Česku. Situace se pomaličku lepší

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,