SpaceX | Starship | Prototyp

První testovací let prototypu kosmické lodi Starship by měl proběhnout do konce tohoto týdne

Aktualizováno 23.7.2020

Prototyp kosmické lodi Starship s označením SN5 by měl uskutečnit první testovací let do konce tohoto týdne. Plyne to z úterního tweetu CEO společnosti SpaceX Elona Muska.

Podle informací o plánovaných uzavírkách silnic, které byly zveřejněny začátkem tohoto měsíce, by měl SN5 „vyskočit“ do 150 metrů.

Jedná se o stejnou výšku, jaké loni v srpnu dosáhl zmenšený prototyp Starhopper. SN5 je ovšem podstatně větší.

Video nahrané před čtrnácti dny na YouTube kanál NASASpaceflight ukazuje, že Space X na SN5 namontovala zařízení, které během zkušebních letů pravděpodobně bude simulovat užitečné zatížení.


Již tento týden by teoreticky mohl proběhnout první testovací let prototypu kosmické lodi Starship. Informoval o tom server Teslarati.

Jedním z předpokladů ovšem je, že zkouška raketového motoru Raptor, která byla naplánována na dnešní den, dopadne dobře. Právě tento motor by totiž měl prototyp SN5 pohánět.

Termín prvního testovacího letu se ale může posunout rovněž z jiných důvodů. A určitě se nebudeme divit, pokud k tomu opravdu dojde – stejně jako například reportér NASA Spacefligh Michael Baylor.

Teslarati v této souvislosti upozorňuje na to, že SpaceX musí ještě i otestovat přistávací nohy Starshipu. Jak se můžete podívat, jejich design se výrazně liší od toho, který byl použit v případě rakety Falcon 9:

Výše uvedená animace je jen aproximativní, nicméně Elon Musk ji později označil za „velice blízkou“ tomu, na čem jeho společnost skutečně pracuje.

Zpoždění bychom měli očekávat i z toho důvodu, že během zkoušek se může mnoho věcí pokazit – čehož jsme ostatně byli svědky už v případě řady předchozích prototypů.

Titulní foto: Space Exploration Technologies Corp., CC0

Diskuze (18) Další článek: Logitech již fušuje i do herních křesel. Novinka slibuje maximální komfort

Témata článku: Technika, Testy, SpaceX, Elon Musk, Létání, Starship, Prototyp, Kosmická loď, TWS, Let, Raptor, Testovací let


Určitě si přečtěte

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 169