První testovací let prototypu kosmické lodi Starship by měl proběhnout do konce tohoto týdne

Aktualizováno 23.7.2020

Prototyp kosmické lodi Starship s označením SN5 by měl uskutečnit první testovací let do konce tohoto týdne. Plyne to z úterního tweetu CEO společnosti SpaceX Elona Muska.

Podle informací o plánovaných uzavírkách silnic, které byly zveřejněny začátkem tohoto měsíce, by měl SN5 „vyskočit“ do 150 metrů.

Jedná se o stejnou výšku, jaké loni v srpnu dosáhl zmenšený prototyp Starhopper. SN5 je ovšem podstatně větší.

Video nahrané před čtrnácti dny na YouTube kanál NASASpaceflight ukazuje, že Space X na SN5 namontovala zařízení, které během zkušebních letů pravděpodobně bude simulovat užitečné zatížení.


Již tento týden by teoreticky mohl proběhnout první testovací let prototypu kosmické lodi Starship. Informoval o tom server Teslarati.

Jedním z předpokladů ovšem je, že zkouška raketového motoru Raptor, která byla naplánována na dnešní den, dopadne dobře. Právě tento motor by totiž měl prototyp SN5 pohánět.

Termín prvního testovacího letu se ale může posunout rovněž z jiných důvodů. A určitě se nebudeme divit, pokud k tomu opravdu dojde – stejně jako například reportér NASA Spacefligh Michael Baylor.

Teslarati v této souvislosti upozorňuje na to, že SpaceX musí ještě i otestovat přistávací nohy Starshipu. Jak se můžete podívat, jejich design se výrazně liší od toho, který byl použit v případě rakety Falcon 9:

Výše uvedená animace je jen aproximativní, nicméně Elon Musk ji později označil za „velice blízkou“ tomu, na čem jeho společnost skutečně pracuje.

Zpoždění bychom měli očekávat i z toho důvodu, že během zkoušek se může mnoho věcí pokazit – čehož jsme ostatně byli svědky už v případě řady předchozích prototypů.

Titulní foto: Space Exploration Technologies Corp., CC0

Diskuze (18) Další článek: Logitech již fušuje i do herních křesel. Novinka slibuje maximální komfort

Témata článku: Testy, Technika, SpaceX, Elon Musk, Starship, Létání, Prototyp, Testovací let, Probe, Let, NASASpaceFlight, TWS, UNC, Teslarati, Raptor, Kosmická loď, CEO společnost, Michael BaylorNejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

** Vybrali jsme nejlepší programy pro úpravu fotek ve Windows ** Pokročilé grafické editory upraví fotografie k nepoznání ** Překvapivě použitelné jsou i aplikace na webu nebo dostupné zdarma

Karel Kilián
Grafický editorNejlepší programySoftware
Kde stáhnout a jak vyplnit příjezdový formulář

Kde stáhnout a jak vyplnit příjezdový formulář

** K čemu slouží příjezdový formulář ** Kde ho najít a jako ho vyplnit ** Očkovaným stačí, ostatní musí podstoupit test, případně i karanténu

Ondřej Králík
Koronavirus
Další postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

Další postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

** Na MFF UK vyvíjejí překladač postavený na neuronových sítích ** Podle slepého testu je lepší než Google Translator ** Překlad má být dokonce přesnější než od lidí

Lukáš Václavík
Překladače celých větPřekladačStrojové učení
Novela DPH je hotová. Od října se i v Česku bude platit daň za zásilky do 22 eur. Možná…

Novela DPH je hotová. Od října se i v Česku bude platit daň za zásilky do 22 eur. Možná…

** V EU se od léta daní všechny mimoevropské zásilky ** Skončilo osvobození pro ty nejlevnější do 22 eur ** Česko nestihlo schválit vlastní novelu a fungovalo zde jakési bezčasí

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress