Administrátor NASA potvrdil, že žaloba Blue Origins zpozdí návrat člověka na Měsíc

Aktualizováno 24. srpna

Administrátor NASA Bill Nelson potvrdil, že žaloba Blue Origin proti jmenované vesmírné agentuře bude mít za následek „další zpoždění“ návratu astronautů na Měsíc.

„Případ řeší právníci Ministerstva spravedlnosti,“ konstatoval mj. během pátečního rozhovoru s Jeffem Foustem ze SpaceNews.

Právníci NASA se tedy touto kauzou nezabývají. Z Nelsonova vyjádření nicméně plyne, že jsou se svými kolegy z výše zmíněného Ministerstva spravedlnosti v kontaktu a během následujících dvou týdnů by měli mít představu o dalším postupu.

Připomeňme, že práce na kosmické lodi Starship určené pro přistání na naší přirozené družici musely být poprvé pozastaveny v květnu, kdy společnosti Blue Origin a HLS Dynetics proti smlouvě mezi NASA a SpaceX podaly stížnosti.


Aktualizováno 23. srpna

Práce NASA a SpaceX na kosmické lodi Starship, resp. její verzi určené pro přistání na Měsíci, musí být pozastaveny. Důvodem je žaloba, kterou kvůli tomuto kontraktu podala společnost Blue Origin.

Z některých tweetů reportéra Washington Post Christiana Davenporta plyne, že soudce rozhodl o přerušení vývoje (tzv. „voluntary stay of performance“) do 1. listopadu.

U.S. Government Accountability Office přitom stížnosti Blue Originu i HLS Dynetics koncem minulého měsíce zamítl, takže se zdálo, že přípravě Starship již nic nestojí v cestě.

Bezosova firma se ale evidentně nechce vzdát bez dalšího boje. Některá zahraniční média nicméně uvádějí, že tento postup může v konečném důsledku ještě více poškodit její již tak dost pošramocenou pověst.


SpaceX od NASA 30. července obdržela prvních 300 milionů dolarů na dokončení kosmické lodi Starship. Upozornili na to někteří uživatelé Redditu.

Jak plyne z kontraktu o vývoji Human Landing Systems (HLS) pro přistání na Měsíci, Muskova společnost celkem dostane 2,9 miliardy dolarů. Konkurenční firmy Blue Origin a Dynetic proti této smlouvě podali již několik protestů, ale zatím jim to k ničemu nebylo.

Podle zahraničních médií je jedním z důvodů bezpochyby i skutečnost, že SpaceX dokáže dosahovat lepších výsledků s méně finančními prostředky.

Na počátku tohoto „výběrového řízení“ totiž NASA výše zmíněnému Blue Origin za návrh HLS zaplatila značně vyšší sumu. Z dostupných informací plyne, že k dnešnímu datu se jednalo o 479,7 milionů dolarů.

V sobotu Elon Musk na Twitteru uvedl, že Starship bude pravděpodobně schopna dopravit astronauty na naši přirozenou družici dokonce ještě dříve než v plánovaném roce 2024.

Samozřejmě se může jednat o předčasný optimismus. I tak je ale zřejmé, že SpaceX má před svými rivaly obrovský náskok.

Foto: SpaceX, Public Domain

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2021
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (59) Další článek: Vy a počítač: Jak moc jste změnili nastavení svého routeru od zakoupení?

Témata článku: Vesmír, SpaceX, NASA, Artemis, Twitter, Elon Musk, HLS, Starship, Reddit, Blue Origin, Peníze, Měsíc, Kosmická loď, Dolar, Dynetic, Human Landing Systems, Halt, HNOUT, Public domain, VývojJak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

** Garmin do svého stále unikátního cykloradaru přidal kameru ** Snímá a ukládá, co se při jízdě děje za sedlem ** Kromě toho je to jedna z nejsilnějších svítilen na kolo

Marek Lutonský
Testy
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
V nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

V nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

** Létá skvěle, fotí slušně a má autopilota ** Jak se to všechno podařilo vtěsnat do 249 gramů? ** Podívejte se na rozborku nejlepšího dronu letošní sezóny

Jakub Čížek
KvadrokoptéraDJIDrony
Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Rychlost sítě omezuje ten nejpomalejší prvek po cestě. Poradíme vám, jak vybudovat síť s maximální propustností a dokonalým pokrytím domácnosti.

Antonín Trčálek
SíťRouter
Vyzkoušeli jsme DALL-E 2, noční můru všech grafiků. Umělá inteligence zvládne náročné koláže a má smysl pro humor

Vyzkoušeli jsme DALL-E 2, noční můru všech grafiků. Umělá inteligence zvládne náročné koláže a má smysl pro humor

** OpenAI uvolnilo do betaverze umělou inteligenci DALL-E pro generování obrázků a fotografií ** Technologie zvládne generovat obrazy všeho druhu i podle jakéhokoli stylu **

Karel Javůrek
OpenAIUmělá inteligenceByznys
Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Od 1. října 2021 platí upravené podmínky pro dotaci na FVE, přičemž v platnosti by měly zůstat až do roku 2025. Důležitou informací je, že jde o podmínky velmi štědré.

Jiří Kuruc
DotaceEnergetikaFotovoltaika
Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Aplikací pro skenování dokumentů je celá řada, nicméně Lens od Microsoftu těží z napojení na OneDrive nebo možností přímého exportu do Wordu.

Jakub Michlovský
NávodyMobilní aplikaceMicrosoft