SpaceX testuje ramena Mechazilly pomocí obřích vaků naplněných vodou. Zvedá je nahoru a dolů

  • SpaceX vybudovala relativně jednoduše stavěnou ocelovou věž o výšce 145 metrů
  • Teď bude možné tuto věž postupně vybavit velkými pohyblivými rameny a dalšími prvky
  • Ty by z ní měly udělat to, co Elon Musk emotivně nazývá „Mechazilla“

Aktualizace 14. ledna

SpaceX pokračuje v testech své „Mechazilly“. Dne 9. ledna provedla dosud nejambicióznější zkoušku, při níž poslala záchytná ramena téměř na samotný vrchol cca 140 metrů vysoké odpalovací věže, aby simulovala rozsah vertikálního pohybu potřebného ke zvednutí a stohování  kosmické lodi Starship a boosteru Super Heavy.

Muskova společnost na „Mechazillu“ rovněž nainstalovala dočasný rám, který má simulovat Starship/Super Heavy.

Dne 11. ledna pak na každou stranu tohoto rámu připevnila tři prázdné „vodní vaky“. Ty se běžně v´používají k zátěžovému testování velkých konstrukcí a zařízení. Následoval další – dosud nejrychlejší – pohyb záchytných ramen nahoru a dolů po celé délce věže.

O den později tým vaky za účelem dalších zkoušek napustil vodou. Z dostupných informací plyne, že při plném naplnění se jejich celková hmotnost může pohybovat v rozmezí 120-300 tun, není ovšem jasné, kolik to bylo právě v tomto případě.

Pozdě odpoledne se ramena zvedla asi o 10-20 metrů a otočila doleva a doprava, což alespoň do určité míry demonstrovalo proces polohování Starship/Super Heavy.


Aktualizace 7. ledna

SpaceX vůbec poprvé rozpohybovala ramena tzv. Mechazilly, tedy obslužné věže nacházející se u rampy pro starty vyvíjených kosmických lodí Starship. Podrobnosti se dozvíte z následujícího videa:

Inženýři zjišťovali především to, jak se ramena posouvají nahoru a dolů. Kromě toho zkoušeli také jejich otevírání. Není žádným překvapením, že první boční pohyb proběhl velmi pomalu.

„Zjevně to bylo z důvodu opatrnosti, ale pravděpodobně to také naznačovalo začátek kalibračního procesu potřebného k určení plného rozsahu jejich pohybu a asociování těchto poloh s určitými údaji ze senzorů nebo telemetrií, aby bylo zajištěno, že mohou být bezpečně ovládána,“ uvedl server Teslarati.

Z dostupných informací plyne, že Muskova společnost má v úmyslu v dohledné době začít ještě s mnohem rozsáhlejšími testy a simulacemi.


Aktualizace 26. listopadu

Na základně SpaceX zvané Starbase by během nadcházejících měsíců měla vyrůst další „Mechazilla“. Alespoň to plyne to z nedávného vyjádření Elona Muska.

Úspěšný podnikatel a inženýr chce mít k dispozici dvě tyto věže již příští rok, aby SpaceX mohla pracovat na dvou kosmických lodích Starship současně.

„Mechazilly“ připraví půdu pro realizaci prvních zásobovacích misí na Měsíc a případně i Mars. „To společnosti umožní provádět po sobě jdoucí nákladní lety za účelem dalšího vývoje odpalovacího systému, aby bylo zajištěno, že dokáže bezpečně přepravovat lidi,“ uvedl server Tesmania.

Připomeňme, že pokud vše půjde podle plánu, v průběhu roku 2022 bychom měli být svědky minimálně tuctu startů Starship. „A pokud budeme úspěšní v tom, že bude plně znovupoužitelná, znamená to, že vybudujeme flotilu Starship stejně jako v případě boosteru Falcon 9, který je znovupoužitelný,“ konstatoval Musk.


Aktualizace 1. října

Systém zvaný „Chopstick“, s jehož pomocí by tzv. Mechazilla měla zachytávat vracející se kosmické lodi Starship a boostery Super Heavy, poprvé ožil. Níže uvedené zrychlené video ukazuje, jak jeho test proběhl:

To, že „SpaceX se pokusí chytat největší létající objekt robotickými hůlkami“, Elon Musk odhalil již v srpnu. Není asi třeba dodávat, že mnozí tento koncept považují za mírně řečeno divoký.

Pokud vám snad dělá problém představit si, jak by něco podobného mělo probíhat v praxi, pusťte si následující animaci. Tu Musk označil za „velmi blízkou“.


Aktualizace 30. srpna

SpaceX nainstalovala na páteř „Mechazilly“ první rameno – tzv. QD (quick-disconnect) swing arm. To by mělo podle dostupných informací plnit několik různých úkolů.

Jeho součástí bude jakýsi „pupeční konektor“, který se dočasně připojí k základně kosmické lodi Starship za účelem doplnění paliva, oxidačního činidla atd.

V budoucnu by navíc mohlo i zachytávat vracející se Starshipy a boostery Super Heavy.


V lednu 2021 šéf SpaceX Elon Musk představil nejnovější plán, který zvyšuje počet letů raketami Starship, protože dramaticky zkracuje dobu potřebnou pro přípravu dalšího startu.

Klíčovým prvkem je obslužná rampa pro Super Heavy a Starship, která by měla „chytat“ stupně Super Heavy, když se budou vracet zpět na Zemi. Tím odpadne nutnost instalovat na tyto stupně přistávací vzpěry. Podobně by rampa mohla zachytávat při návratu rakety Starship.

Společnost SpaceX v nedávné době vybudovala v prostoru zařízení South Texas Launch Facility u Boca Chica relativně jednoduše stavěnou ocelovou věž o výšce 145 metrů. Teď bude možné tuto věž postupně vybavit velkými pohyblivými rameny, hydraulickými systémy, přívody paliva a dalšími prvky, které by z ní měly udělat to, co Musk emotivně nazývá „Mechazilla“.

Muskova přezdívka věže nejspíš souvisí s klasickým „godzillovým“ filmem „Godzilla vs. Mechagodzilla“ z roku 1974, v němž se poprvé objevuje robotická verze slavného monstra, či s některým z jeho následovníků. Mechagodzilla byla původně mimozemským strojem, který napadl Godzillu, zatímco v novějších filmech obvykle jde o lidmi vyrobený stroj, který má bránit Japonsko proti Godzille.

Mechazilla i na Marsu?

Komunita příznivců SpaceX a vesmírných letů v poslední době zveřejnila své představy, jak by Mechazilla mohla vypadat a fungovat, v podobě zajímavých obrázků a animací.

SpaceX počítá s tím, že Mechazilla obslouží stupeň Super Heavy před dalším startem za méně než hodinu. Také plánuje, že rampa bude časem obsluhovat rakety Starship. Tento scénář by měl být reálný, pokud SpaceX přistoupí k pozemské raketové dopravě, kdy by rakety Starship provozovaly komerční lety a vozily pasažéry mezi vzdálenými metropolemi.

Musk rovněž nedávno prozradil, že v budoucnu počítá s výstavbou podobné „Mechazilly“ na Marsu. Na Marsu by rovněž měly být vyráběny stupně Super Heavy pro mise do vzdálenějších končin Sluneční soustavy. Podle Muska by to byl velký úspěch a pokrok pozemské civilizace.

Základna Boca Chica se chystá na orbitální misi:

Titulní foto: Official SpaceX Photos, CC BY-NC 2.0

Diskuze (69) Další článek: Američané chtějí k podmínkám užívání služeb přidávat stručný souhrn. Zákon se doslova jmenuje TLDR

Témata článku: SpaceX, Japonsko, Země, Mars, Elon Musk, Raketa, Aktualizace, Stavby, Starship, loď, Sluneční soustava, Reuse, Super Heavy, Mechazilla, Boca Chica, Rampa, Prvek, Hůlka, Official SpaceX Photos, Věž, Metropole, Základna, Vak, Godzilla, StupeňIzrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Zlatý řez ve fotografii

Zlatý řez ve fotografii

Mezi základní kameny fotografické techniky patří kompozice. Obdélníkový tvar fotografie umožňuje různé umístění fotografovaného předmětu ve scéně.

Tomáš Slavíček
Fotoškola
Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo