SpaceX opět spojila prototyp kosmické lodi Starship s prototypem boosteru Super Heavy pomocí „Mechazilly“

  • SpaceX vybudovala relativně jednoduše stavěnou ocelovou věž o výšce 145 metrů
  • Teď bude možné tuto věž postupně vybavit velkými pohyblivými rameny a dalšími prvky
  • Ty by z ní měly udělat to, co Elon Musk emotivně nazývá „Mechazilla“

Aktualizace 16. března

SpaceX včera opět spojila prototyp kosmické lodi Starship s prototypem boosteru Super Heavy pomocí své „Mechazilly“. Upozornil na to server Teslarati.

Tentokrát však vše proběhlo mnohem rychleji než při předchozím pokusu – celý proces podle dostupných informací trval jen něco málo přes hodinu, což je bezpochyby slušný výkon.

Zajímavé je, že Muskova společnost tentokrát nepoužila zařízení podobná drápům, jejichž úkolem je Super Heavy během těchto operací zachytit a stabilizovat.

„Zdá se, že tato snížená schopnost má nulový dopad na náročnost nebo rychlost procesu stackování vzhledem k tomu, že byl kompletně dokončen třikrát rychleji než v případě Stack #2,“ komentoval to Teslarati.


Aktualizace 11. února

SpaceX úspěšně spojila svůj prototyp kosmické lodi Starship, zvaný Ship 20, s prototypem boosteru Super Heavy – a to pomocí ramen „Mechazilly“.

Fotografie sdílené Muskem na Twitteru ukazují, jak robotické „hůlky“ pomalu zvedají Ship 20 do potřebné výšky:

CEO výše jmenované společnosti rovněž zveřejnil povedené video natočené dronem:

Připomeňme, že je to teprve podruhé, kdy byla kombinace Starship + Super Heavy k vidění. Poprvé jsme se jí mohli kochat v srpnu loňského roku:

Zatím ovšem stále není jasné, kdy se uskuteční veleočekávaný pokus o orbitální let.


Aktualizace 9. února

SpaceX párem masivních „hůlek“ na Mechazille uchopila nejnovější prototyp kosmické lodi Starship, nazvaný Ship 20.

Michael Baylor z NASASpaceFlight na Twitteru následně zveřejnil povedené časosběrné video, které průběh celé operace zachycuje. „Je čas hůlek,“ připsal k němu.

Netřeba asi dodávat, že tato demonstrace je na hony  vzdálené zachycení kosmické lodi při přistání. I tak se ale jedná o zajímavou podívanou.

Řada lidí doufala, že SpaceX se rovněž pokusí pomocí hůlek spojit Ship 20 s prototypem boosteru Super Heavy. V době vzniku tohoto textu ovšem nebylo jasné, zda se podobný pokus skutečně uskutečnil.

Elon Musk nicméně minulý týden slíbil, že během dnešního dne zveřejní nové informace týkající se právě projektu Starship. Máme se tak na co těšit.


Aktualizace 24. ledna

Elon Musk minulý týden na Twitteru zveřejnil nové video, které ukazuje, jak by „Mechazilla“ jednoho dne mohla zachytávat boostery Super Heavy. „Možná něco takového,“ připsal k němu.

Dotyčná animace obsahuje řadu grafů s informacemi o zrychlení, nadmořské výšce apod.

Ramena připomínající drápy byla navržena tak, aby Super Heavy „popadla“ těsně pod tzv. mřížkovými ploutvemi (grid fins).  Jde o čtyři ocelové konstrukce připojené k horní části boosteru, které se používají k jeho navádění při vysokých rychlostech.

„Tlumení otřesů je zabudováno do ramen věže,“ vysvětlil CEO společnosti SpaceX již dříve.


Aktualizace 14. ledna

SpaceX pokračuje v testech své „Mechazilly“. Dne 9. ledna provedla dosud nejambicióznější zkoušku, při níž poslala záchytná ramena téměř na samotný vrchol cca 140 metrů vysoké odpalovací věže, aby simulovala rozsah vertikálního pohybu potřebného ke zvednutí a stohování  kosmické lodi Starship a boosteru Super Heavy.

Muskova společnost na „Mechazillu“ rovněž nainstalovala dočasný rám, který má simulovat Starship/Super Heavy.

Dne 11. ledna pak na každou stranu tohoto rámu připevnila tři prázdné „vodní vaky“. Ty se běžně v´používají k zátěžovému testování velkých konstrukcí a zařízení. Následoval další – dosud nejrychlejší – pohyb záchytných ramen nahoru a dolů po celé délce věže.

O den později tým vaky za účelem dalších zkoušek napustil vodou. Z dostupných informací plyne, že při plném naplnění se jejich celková hmotnost může pohybovat v rozmezí 120-300 tun, není ovšem jasné, kolik to bylo právě v tomto případě.

Pozdě odpoledne se ramena zvedla asi o 10-20 metrů a otočila doleva a doprava, což alespoň do určité míry demonstrovalo proces polohování Starship/Super Heavy.


Aktualizace 7. ledna

SpaceX vůbec poprvé rozpohybovala ramena tzv. Mechazilly, tedy obslužné věže nacházející se u rampy pro starty vyvíjených kosmických lodí Starship. Podrobnosti se dozvíte z následujícího videa:

Inženýři zjišťovali především to, jak se ramena posouvají nahoru a dolů. Kromě toho zkoušeli také jejich otevírání. Není žádným překvapením, že první boční pohyb proběhl velmi pomalu.

„Zjevně to bylo z důvodu opatrnosti, ale pravděpodobně to také naznačovalo začátek kalibračního procesu potřebného k určení plného rozsahu jejich pohybu a asociování těchto poloh s určitými údaji ze senzorů nebo telemetrií, aby bylo zajištěno, že mohou být bezpečně ovládána,“ uvedl server Teslarati.

Z dostupných informací plyne, že Muskova společnost má v úmyslu v dohledné době začít ještě s mnohem rozsáhlejšími testy a simulacemi.


Aktualizace 26. listopadu

Na základně SpaceX zvané Starbase by během nadcházejících měsíců měla vyrůst další „Mechazilla“. Alespoň to plyne to z nedávného vyjádření Elona Muska.

Úspěšný podnikatel a inženýr chce mít k dispozici dvě tyto věže již příští rok, aby SpaceX mohla pracovat na dvou kosmických lodích Starship současně.

„Mechazilly“ připraví půdu pro realizaci prvních zásobovacích misí na Měsíc a případně i Mars. „To společnosti umožní provádět po sobě jdoucí nákladní lety za účelem dalšího vývoje odpalovacího systému, aby bylo zajištěno, že dokáže bezpečně přepravovat lidi,“ uvedl server Tesmania.

Připomeňme, že pokud vše půjde podle plánu, v průběhu roku 2022 bychom měli být svědky minimálně tuctu startů Starship. „A pokud budeme úspěšní v tom, že bude plně znovupoužitelná, znamená to, že vybudujeme flotilu Starship stejně jako v případě boosteru Falcon 9, který je znovupoužitelný,“ konstatoval Musk.


Aktualizace 1. října

Systém zvaný „Chopstick“, s jehož pomocí by tzv. Mechazilla měla zachytávat vracející se kosmické lodi Starship a boostery Super Heavy, poprvé ožil. Níže uvedené zrychlené video ukazuje, jak jeho test proběhl:

To, že „SpaceX se pokusí chytat největší létající objekt robotickými hůlkami“, Elon Musk odhalil již v srpnu. Není asi třeba dodávat, že mnozí tento koncept považují za mírně řečeno divoký.

Pokud vám snad dělá problém představit si, jak by něco podobného mělo probíhat v praxi, pusťte si následující animaci. Tu Musk označil za „velmi blízkou“.


Aktualizace 30. srpna

SpaceX nainstalovala na páteř „Mechazilly“ první rameno – tzv. QD (quick-disconnect) swing arm. To by mělo podle dostupných informací plnit několik různých úkolů.

Jeho součástí bude jakýsi „pupeční konektor“, který se dočasně připojí k základně kosmické lodi Starship za účelem doplnění paliva, oxidačního činidla atd.

V budoucnu by navíc mohlo i zachytávat vracející se Starshipy a boostery Super Heavy.


V lednu 2021 šéf SpaceX Elon Musk představil nejnovější plán, který zvyšuje počet letů raketami Starship, protože dramaticky zkracuje dobu potřebnou pro přípravu dalšího startu.

Klíčovým prvkem je obslužná rampa pro Super Heavy a Starship, která by měla „chytat“ stupně Super Heavy, když se budou vracet zpět na Zemi. Tím odpadne nutnost instalovat na tyto stupně přistávací vzpěry. Podobně by rampa mohla zachytávat při návratu rakety Starship.

Společnost SpaceX v nedávné době vybudovala v prostoru zařízení South Texas Launch Facility u Boca Chica relativně jednoduše stavěnou ocelovou věž o výšce 145 metrů. Teď bude možné tuto věž postupně vybavit velkými pohyblivými rameny, hydraulickými systémy, přívody paliva a dalšími prvky, které by z ní měly udělat to, co Musk emotivně nazývá „Mechazilla“.

Muskova přezdívka věže nejspíš souvisí s klasickým „godzillovým“ filmem „Godzilla vs. Mechagodzilla“ z roku 1974, v němž se poprvé objevuje robotická verze slavného monstra, či s některým z jeho následovníků. Mechagodzilla byla původně mimozemským strojem, který napadl Godzillu, zatímco v novějších filmech obvykle jde o lidmi vyrobený stroj, který má bránit Japonsko proti Godzille.

Mechazilla i na Marsu?

Komunita příznivců SpaceX a vesmírných letů v poslední době zveřejnila své představy, jak by Mechazilla mohla vypadat a fungovat, v podobě zajímavých obrázků a animací.

SpaceX počítá s tím, že Mechazilla obslouží stupeň Super Heavy před dalším startem za méně než hodinu. Také plánuje, že rampa bude časem obsluhovat rakety Starship. Tento scénář by měl být reálný, pokud SpaceX přistoupí k pozemské raketové dopravě, kdy by rakety Starship provozovaly komerční lety a vozily pasažéry mezi vzdálenými metropolemi.

Musk rovněž nedávno prozradil, že v budoucnu počítá s výstavbou podobné „Mechazilly“ na Marsu. Na Marsu by rovněž měly být vyráběny stupně Super Heavy pro mise do vzdálenějších končin Sluneční soustavy. Podle Muska by to byl velký úspěch a pokrok pozemské civilizace.

Základna Boca Chica se chystá na orbitální misi:

Titulní foto: Official SpaceX Photos, CC BY-NC 2.0

Diskuze (10) Další článek: AMD prodlužuje život platformě AM4 a má sedm nových procesorů pro spořivé i náročné

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,