SpaceX je připravena vynést do vesmíru sondu Psyche, která bude prozkoumávat stejnojmenný asteroid

Oživeno 19:00 Vzhledem ke špatnému počasí na Floridě byl start odložen na zítřejší den, tzn. pátek 13. října. Živý přenos by měl začít v 15:50 hodin.


SpaceX vynese do vesmíru sondu Psyche, jejímž úkolem bude prozkoumat stejnojmenný asteroid. Podle dostupných informací k tomu použije raketu Super Heavy, která je již připravena v Kennedy Space Center na rampě LC-39A

Dotyčný asteroid odborníci považují za pozůstalé jádro protoplanety, což znamená, že mise by nám mohla poskytnout neocenitelné poznatky o rané historii Sluneční soustavy, jejím vývoji i o tom, jak mohly vznikat planety s kovovým jádrem.

„Snažíme se porozumět kovovému jádru Země. K těmto jádrům – která jsou příliš horká a příliš hluboko – se nikdy nedostaneme, takže toto je pro nás jediný způsob, jak jádro vidět,“ uvedla Lindy Elkins-Tanton z Arizona State University.

Psyche svým tvarem připomíná obří brambor. Vědci se domnívají, že jeho povrch je posetý krátery obklopenými železnými hroty.

NASA rovněž odhaduje, že je tvořen kovy (konkrétně výše zmíněným železem a niklem) ze 30 až 60 procent, což jej odlišuje od mnoha jiných asteroidů, které většinou sestávají z jílu a silikátových hornin. Hodnota těchto kovů mimochodem činí zhruba 10 kvintilionů dolarů.

Start Super Heavy by měl proběhnout dnes, tzn. ve čtvrtek 12. října. Nedojde-li k odkladu, v případě zájmu budete moct od 15:45 hodin sledovat živý přenos s českým komentářem Dušana Majera.

Váš názor Další článek: AI chatboti jsou zatím hodně drahá charita a všichni hledají způsob, jak na nich přestat prodělávat

Témata článku: , , , ,