Odpalovací věž SpaceX je kompletní. Měří úctyhodných 143 metrů

Aktualizováno 19. července

SpaceX zkompletovala svou odpalovací věž. Finální sekce byla umístěna včera, přičemž průběh této operace bylo možné sledovat živě. Níže si můžete pustit zrychlený záznam:

Celá konstrukce je vysoká cca 143 metrů a její součástí bude i třímetrový hromosvod. V brzké budoucnosti by měla být přidána rovněž mechanická ramena pro zachytávání vracejících se boosterů Super Heavy.


Aktualizováno 16. července

SpaceX se dostala do dalšího konfliktu s Federal Aviation Administration (FAA) a podle CNBC jí teoreticky hrozí, že bude muset strhnout svou masivní odpalovací věž. Ta by měla budoucnosti mj. zachytávat vracející se boostery Super Heavy.

Problém spočívá především v tom, že dle původního tvrzení Muskovy firmy měla dotyčná stavba sloužit pouze pro „výzkum a výrobu“. Jenže později došlo ke změně...

„Společnost staví věž na vlastní riziko,“ sdělil mluvčí FFA výše zmíněnému zpravodajskému kanálu CNBC.

Připomeňme, že jmenovaná regulační agentura v současné době provádí hodnocení možných environmentálních dopadů startů Starshipů z Boca Chica. A pokud SpaceX nezíská novou licenci, nemůže pokračovat v další fázi testování.

Odpalovací věž je přitom mnohem větší než jakákoliv jiná struktura, kterou FFA posuzovala před 7 lety.


Jak jsme vás již informovali, SpaceX hodlá chytat vracející se boostery (pomocné vzletové stupně) Super Heavy pomocí ramen odpalovacích ramp, resp. věží. A nedávno se na internetu objevily dronem pořízené snímky, které potvrzují, že jmenovaná společnost s výstavbou první této struktury významně pokročila.

Konečným cílem je, aby Super Heavy – určené pro vynášení připravované kosmické lodi Starship na orbitu –  zvládaly více startů během jediného dne. Při použití výše uvedeného řešení jim prý bude možné téměř okamžitě doplnit palivo.

Elon Musk na Twitteru rovněž uvedl, že věže by teoreticky mohly zachytávat nejen dotyčné boostery, ale také vlastní lodě.

Kromě toho by na nich mělo probíhat připojování Super Heavy ke Starshipu, což nebude právě jednoduchá operace. Stačí si uvědomit, že booster je vysoký 70 metrů a Starship dalších 50.

Zatím stále není jasné, jak přesně budou věže fungovat. Vzhledem k tomu, že Musk chce, aby Starship poprvé vyrazila na oběžnou dráhu ještě v průběhu letošního roku, však jeho zaměstnanci před sebou nepochybně mají spoustu práce.

Titulní foto: Space Explorations Technologies Corp., CC0

Diskuze (19) Další článek: Dorazil nám balík z AliExpressu. Ukážeme, jak to funguje podle nových pravidel a s platbou DPH

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,