První funkční booster Super Heavy na obzoru. SpaceX zahájila testy

Aktualizace 9. června

SpaceX tento týden zahájila zkoušky nezbytné pro dokončení plně funkčního prototypu boosteru Super Heavy. Během tzv. kryogenního testu naplnila nádrž BN2.1 tekutým dusíkem a vystavila jí tak extrémně nízkým teplotám.

Výsledky pomůžou technikům posoudit konstrukční pevnost nádrže a poskytnou jim přehled o tom, zda není třeba něco vylepšit (například design). Takový postup je rozhodně lepší než riskovat, že v případě nějakých problémů bude poškozen či zničen celý booster.

Elon Musk se nedávno pochlubil další fotografií prototypu Super Heavy. Ten bude po dokončení montáže vysoký 70 metrů a podstoupí v Boca Chica sérii testů, nicméně ještě nikam nepoletí – to podle CEO SpaceX čeká až Booster 2.


Aktualizace 4. června

SpaceX přemístila „testovací nádrž“ BN2.1 na odpalovací stanoviště. Upozornil na to server Teslarati, podle nějž jde jde o nepopiratelné znamení, že jmenovaná společnost konečně dospěla k nějakému finálnímu designu boosteru Super Heavy.

BN2.1 je osmá testovací nádrž postavená SpaceX za posledních zhruba 18 měsíců, ale první, která je určena pro zkoušky hardwaru specifického pro Super Heavy.

Jejich první kolo je mimochodem už naplánováno, a to na pondělí 7. června se záložními okny 8. a 9. června. O výsledcích vás samozřejmě budeme informovat.


Aktualizace 3. června

Kromě již zmíněné „testovací nádrže“ BN2.1 se v texaské Boca Chica pilně pracuje i na dalších stavbách. Například jde o orbitální rampu se servisní věží. V následujícím videu se můžete podívat na to, jaká je aktuální situace:


Aktualizace 1. června

SpaceX již téměř dokončila „testovací nádrž“ („test tank“) známou pod označením BN2.1, jejímž úkolem je zajistit, aby booster Super Heavy vydržel obrovský nápor více než dvou desítek motorů Raptor.

Tato zpráva přichází krátce poté, co Elon Musk oznámil, že dotyčný pomocný vzletový stupeň by teoreticky mohl disponovat dokonce až 32 výše jmenovanými motory. Zatím se ale počítá s 29.

Výsledky zkoušek, které se v BN2.1 v dohledné době začnou provádět, nepochybně značně ovlivní datum prvního orbitálního letu Starshipu.

Připomeňme, že Muskovi by se zamlouvalo, kdyby se uskutečnil již během letních měsíců. Hlavním cílem je podle dostupných informací shromáždit co možná nejvíce dat, aby bylo možné „kvantifikovat vstupní dynamiku a lépe pochopit, co kosmická loď zažívá v letovém režimu, který je extrémně obtížné přesně předpovědět nebo replikovat pomocí výpočetní techniky.“


Společnost SpaceX podle všeho zahájila montáž prvního provozuschopného boosteru, tedy pomocného raketového stupně, Super Heavy. Upozornil na to server Teslarati.

Konkrétně jde o booster BN3. Připomeňme, že již počátkem tohoto roku byl dokončen neletový BN1, avšak později došlo ke změnám designu a dotyčný prototyp byl nakonec sešrotován.

Co se týče jeho následovníka BN2, ten bude s největší pravděpodobností přeměněn na malou testovací nádrž (tank).

Uživatel Twitteru Brendan Lewis uvedl, že nejméně 6 sekcí BN3 je již zkompletovaných, nebo v současné době čeká na integraci. Proces sestavování nejspíš začal někdy před 7-10 dny.

Pokud vše půjde dobře, práce by mohly skončit do 20. června. Aby však prototyp získal povolení ke startu, bude muset nejprve absolvovat celou řadu zkoušek.  Z toho mj. plyne, že první orbitální let Starshipu nejspíš neuvidíme dřív než v srpnu.

Titulní foto: SpaceX, CC 1.0

Diskuze (37) Další článek: Richard Branson chce možná trumfnout Jeffa Bezose. Kdo z miliardářů poletí do vesmíru dřív?

Témata článku: Technika, Vesmír, SpaceX, Twitter, Starship, Design, Prototyp, Bustr, Nádrž, Super HeavyApple zahájil WWDC. Na keynote ukázal haldu novinek
Filip KůželMartin Miksa
Apple keynoteWWDC
PowerToys naučí Windows 10 to, co základní systém neumí

PowerToys naučí Windows 10 to, co základní systém neumí

** Chybí vám ve Windows 10 funkce a nebojíte se experimentovat? ** Microsoft oživil sadu PowerToys, která zanikla spolu s XP** Co se bude hodit a co ještě není vyladěné?

Lukáš Václavík
PowerToysWindows 10
Zahoďte Windows, Linux i macOS. Už roky máme českou Helenku z Matfyzu

Zahoďte Windows, Linux i macOS. Už roky máme českou Helenku z Matfyzu

** Ajťáci z Matfyzu už roky vyvíjejí vlastní systém ** Má grafické rozhraní, tetris a kalkulačku ** Studenti se na něm učí programovat

Jakub Čížek
ČeskoOperační systémy
Sčítání lidu, domů a bytů 2021 proběhne online. Podívejte se, jak to bude vypadat

Sčítání lidu, domů a bytů 2021 proběhne online. Podívejte se, jak to bude vypadat

** 27. března vypukne další velké sčítání Česka ** Ze zákona je povinné, proběhne ale na webu i v mobilní aplikaci ** Podívejte se krok za krokem na otázky

Jakub Čížek
ČeskoStatistiky
Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

** Vybrali jsme nejlepší programy pro úpravu fotek ve Windows ** Pokročilé grafické editory upraví fotografie k nepoznání ** Překvapivě použitelné jsou i aplikace na webu nebo dostupné zdarma

Karel Kilián
Grafický editorNejlepší programySoftware
Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský
Rodokmen