SpaceX | Starship | Prototyp

SpaceX se nedaří: během testů došlo k destrukcí již třetího prototypu kosmické lodi Starship

V uplynulém týdnu měli zaměstnanci SpaceX napilno – v texaském Boca Chica testovali třetí prototyp kosmické lodi Starship. Zatímco ve středu proběhly zkoušky s dusíkem za běžných teplot podle plánu, o den později následoval nepříjemný neúspěch, informuje Ars Technica.

Kosmická loď byla naplněna kapalným dusíkem a ochlazena na teploty, kterým bude muset čelit během svých letů do vesmíru. Jednalo se o takzvanou „kryogenní tlakovou zkoušku“. Z publikovaných záběrů je evidentní, jak se plášť stroje deformuje, následně dojde ke zhroucení, rozlomení a pádu na zem.

Zkouška se nepovedla

K události se na Twitteru vyjádřil zakladatel a hlavní inženýr Elon Musk: „Uvidíme, co ukáže ráno kontrola dat, ale je možné, že za to může chybná konfigurace testu.“ Nezdá se pravděpodobné, že by tento prototyp byl ještě použitelný pro další zkoušky, takže k testování bude použit připravovaný Starship SN4.

Každopádně nelze přehlédnout skutečnost, že se jedná o již třetí selhání plánované kosmické lodi během pozemních zkoušek. Ty jsou součástí dlouhého procesu, během kterého budou dále provedeny testy motorů Raptor a letové zkoušky.

Do třetice všeho...?

Pojďme si v bodech připomenout, jak dopadly dosavadní testy kosmických lodí Starship:

  • Starship Mk1 – stavba začala v prosinci 2018, prototyp byl zničen při zkouškách palivové nádrže v listopadu 2019.
  • Starship SN1 – stavba začala v říjnu 2019, prototyp selhal 28. února 2020 při tlakové zkoušce – důvodem byl špatný svár.
  • Starship SN2 – stavba začala v únoru 2020, po selhání SN1 doznal několika vylepšení a v březnu úspěšně absolvoval sérii testů.
  • Starship SN3 – stavba začala v březnu 2020, prototyp selhal 3.dubna 2020 při tlakové zkoušce – důvody zatím nejsou známy.
  • Starship SN4 – stavba začala v březnu 2020, předpokládá se, že bude použit k testům koncem dubna.

Je zřejmé, že proces navrhování, testování a stavby zcela nové kosmické lodě je obtížný a v cestě stojí mnohé nečekané problémy. Ačkoli jsou kolapsy prototypů nesporně překážkou, je nutné podotknout, že se v podstatě nejedná o nic neobvyklého.

Diskuze (57) Další článek: Pamatujete ICQ? Legendární „kecálek“ neumřel – nová verze přichází s chytrými funkcemi

Témata článku: Technika, SpaceX, Testy, Elon Musk, Raketa, Twitter, Starship, Prototyp, Boca Chica, Dusík, Ars Technica, Loď, Zkouška, Kosmická loď, Raptor, Zhroucení, Test, Stavba, Destrukce


Určitě si přečtěte

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 29

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 69

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Výsledky této studie vás zřejmě vůbec nepřekvapí. Aspoň tak ale můžeme obecně známý názor podložit čísly.

Daniel Fuglevič | 27


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X