SpaceX stále ještě může přistát s lidskou posádkou na Měsíci do roku 2024. Alespoň podle Elona Muska

SpaceX o víkendu úspěšně dopravila na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) další čtyři astronauty. Její generální ředitel Elon Musk má však do budoucna ještě mnohem ambicióznější plány.

Jak jistě víte, cílem programu Artemis je dostat lidi zpět na povrch Měsíce do roku 2024. A Musk se domnívá, že nyní – když NASA uzavřela partnerství s jeho společností a chce za daným účelem využít připravovanou kosmickou loď Starship – je to naprosto reálné.

„Myslím, že to lze uskutečnit… že je to skutečně proveditelné. Stavíme spoustu raket a pravděpodobně nemálo z nich zničíme, ale myslím, že se to podaří,“ konstatoval podle CNBC.

Slavný vizionář rovněž opět promluvil o důležitosti zřízení stálých nebo alespoň dlouhodobých základen na Měsíci a Marsu. Na uskutečnění tohoto jeho snu NASA ostatně již pilně pracuje, a to právě v rámci výše zmíněného programu Artemis.

„Nechceme být jedním z těchto jednoplatetárních druhů… chceme být multiplanetárním druhem,“ uzavřel Musk.

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2022
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (12) Další článek: Týden Živě: David po čtrnácti letech odchází z vedení Živě.cz

Témata článku: Vesmír, Mars, SpaceX, NASA, Artemis, Elon Musk, Měsíc, Starship, CNBC, Lidská posádka, Posádka, Astronaut, Generální ředitel, ISS, Ale