SpaceX u nového Crew Dragonu upravila toaletu. Chce předejít dalším problémům

Jak jsme vás již informovali, během mise Inspiration4  nastaly neočekávané potíže s palubní toaletou. Spoje trubek totiž nevydržely, v důsledku čehož moč unikala do oblasti pod podlahou Crew Dragonu.

„Ve skutečnosti jsme si toho ani nevšimli, posádka si toho ani nevšimla, až dokud jsme se nevrátili,“ uvedl během nedávné tiskové konference Bill Gerstenmaier ze SpaceX.

„Když jsme dostali loď zpět, podívali jsme se pod podlahu a viděli fakt, že pod podlahou Inspiration4 byla kontaminace,“ dodal.

Vylepšená toaleta

Podle deníku New York Times navíc k tomu stejnému došlo i na palubě Crew Dragonu, který v dubnu dopravil na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) čtveřici astronautů.

V případě toalety ve třetím Crew Dragonu zvaném Endurance se tak Muskova společnost raději rozhodla použít jiné řešení.

„U Crew-3 jsme tento problém v nádrži vyřešili tím, že jsme v podstatě vytvořili celosvařovanou konstrukci bez spojů, které by se mohly rozlepit a rozpojit,“ vysvětlil Gerstenmaier.

Foto: NASA Kennedy, CC BY-NC-ND 2.0

Diskuze (17) Další článek: Procesory Intel Core 12. generace (Alder Lake-S) přicházejí. Mají až 16 jader a vysokou spotřebu

Témata článku: Vesmír, Technika, SpaceX, Crew Dragon, New York Times, Trubka, Podlaha, ISS, NASA Kennedy, Toaleta, Tisková konference, CC BY-NC-ND, Crew, KontaminaceZakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě