SpaceX | Crew Dragon

SpaceX už ví, proč jí při testu vybuchla loď Crew Dragon

  • SpaceX už ví, proč došlo v dubnu k explozi kosmické lodě Crew Dragon.
  • Loď má dopravovat astronauty k ISS.
  • První let s lidmi by se mohl uskutečnit letos, ale reálnější je začátek příštího roku.

Kosmická loď Crew Dragon se vydala do vesmíru, zakotvila u ISS a vrátila se na Zemi. Přežila tisíce kilometrů v nehostinném vesmíru, aby byla následně totálně zničena při rutinním testu.

SpaceX provedla v sobotu 20. dubna test motorů SuperDraco lodě Crew Dragon. Jednalo se o zkušební zážehy na Mysu Canaveral v jedné ze zón, na kterou přistávají postranní boostery Falconu Heavy. Při testu však došlo k výbuchu. Firma společně s NASA provedla vyšetřování, na jehož závěry jsme si museli počkat tři měsíce.

Při dalším letu kosmické lodě už budou uvnitř dva astronauté, takže nikdo nechce nic podcenit. 

Během testu se nejdříve vyzkoušelo dvanáct motorů Draco, které slouží pro manévrování lodě na oběžné dráze.

Poté měl následovat test osmi motorů SuperDraco. Původně měly sloužit pro motorické přistání, ale nakonec je jejich role pasivní – aktivovány budou v případě problémů během startu, kdy loď odnesou do bezpečí (analogie záchranné věže).

K výbuchu došlo ještě před zážehem

Krátce po nehodě se předpokládalo, že příčinou výbuchu byl zážeh motorů SupeDraco. Ve skutečnosti k němu došlo o 100 milisekund dříve.

Raketové motory používají kromě samotného paliva také okysličovadlo. V případě motorů SuperDraco jde o tetroxid dusíku. V průběhu pozemních příprav se okysličovadlo dostalo do héliového vysokotlakého potrubí.

Během inicializace únikového systému (motorů SuperDraco) byla bublina okysličovadla vehnána obrovskou rychlostí do zpětného titanového ventilu héliového potrubí, který tím byl poškozen. Selhání titanové komponenty bylo dostačující na to, aby došlo ke vznícení a následné explozi. 

Podle SpaceX reakci mezi titanem a okysličovadlem nikdo neočekával. Titan se používá desetiletí v různých kosmických lodích.

Dobrou zprávou je, že příčinou byla v podstatě banalita a nikoliv konstrukční chyba na samotných motorech.

SpaceX a NASA využily při hledání příčin telemetrická data, videa i testy v zařízení SpaceX v texaském McGregoru. Na stopě problému byli odborníci už delší dobu, ale nechtěli situaci komentovat, dokud bylo vše ve stádiu pouhých teorií, aby zbytečně nevyvolávali spekulace.

SpaceX už zapracovala na sérii opatření. Zpětný ventil má mimo jiné nahradit diskový potrubní ventil.

Další testy, pak let s lidmi

Zničená kapsle měla původně absolvovat test záchranného systému, během kterého budou motory SuperDraco aktivovány za letu a odnesou loď daleko od rakety Falcon 9. Tento test absolvuje kapsle, která měla původně letět na druhou demonstrační misi (první let s lidmi) a tuto misi zase absolvuje kapsle původně určená k prvnímu ostrému letu.

Existuje optimismus, že se první let s lidmi (tedy druhá demonstrační mise) uskuteční do konce tohoto roku. Bude to však těžké. Kromě exploze má SpaceX ještě menší problémy s padáky. 

Zdroj: SpaceX

Diskuze (27) Další článek: Německé školy nesmí používat Office 365. Bojí se o soukromí studentů

Témata článku: Vesmír, Země, SpaceX, NASA, Crew Dragon, Falcon Heavy, Falcon, Exploze, SuperDraco, Test, Motor, Kosmická loď, Zážeh, Let, Mys Canaveral, Kapsle, ISS


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 14

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65