SpaceX vypustil dalších 60 satelitů Starlink. Kolem Země už jich krouží 480

SpaceX pokračuje v plánu Elona Muska na celoplanetární satelitní internet, který umožní dostat rychlý gigabitový internet na jakékoli místo na planetě.

Ve středu SpaceX s raketou Falcon 9 vypustilo na oběžnou dráhu Země dalších 60 satelitů platformy Starlink, které se přidaly k již vypuštěným kusům. Dohromady kolem Země obíhá už 480 satelitů Starlink.

Vypuštění raket Flacon 9 s 60 satelity Starlink se pomalu stává rutinou a skluz plánu byl nabrán hlavně kvůli koronaviru. Nyní to vypadá, že se tempo vrátí nejen do normálu, ale ještě se zrychlí. Vypuštění proběhlo bez problému, stejně tak návrat rakety Falcon 9 na plovoucí plošinu na moři.

Na záznam mise se můžete podívat zde:

Od startu rakety a vypuštění satelitů do vesmírného prostoru uběhne pouze 15 minut, takže v případě dalších optimalizaci se samotnou přípravou a plnění paliva lze intervaly ještě výrazně zkrátit třeba i na takovou úroveň, že bude vypuštěno několik raket s 60 satelitů během jediného týdne.

SpaceX satelity neustále vylepšuje, nejnovější generace už řeší problém s odrazem slunečních paprsků směrem k Zemi, na což si stěžovala spousta astronomů.

První fáze Starlinku bude zahrnovat kolem 1 600 satelitů, které jsou mezi sebou propojené pomocí laserů a umožňují tak efektivnější a rychlejší přenos dat obzvláště na větší vzdálenosti, než optické kabely v zemi.

SpaceX plánuje do Starlinku investovat 10 až 15 miliard dolarů a v období 2020 až 2025 dostat na oběžnou dráhu kolem 30 tisíc satelitů.

Diskuze (19) Další článek: Nákladní drony si místo letu stopnou tramvaj, píše se ve studii ze Stanfordu

Témata článku: Internet, SpaceX, Kosmonautika, Země, Elon Musk, Raketa, Starlink, Satelit, Falcon, Optické kabely, DAL, Oběžná dráha, Starlink Mission, SPAC, Vypuštění, Satelitní komplety na Heureka.czRecenze hry Gungrave G.O.R.E. Jedním slovem mlátička. Aneb když hra nemá co více nabídnout

Recenze hry Gungrave G.O.R.E. Jedním slovem mlátička. Aneb když hra nemá co více nabídnout

Old school akční rubačka, která je i přes to, že se občas snaží, intelektuálně prázdná až hanba.

Michal Drmla
Gungrave G.O.R.E.RecenzePC
Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

** Chytré hodinky běžně bereme jako informativní měřidla ** Jak si však stojí ve srovnání s profesionálními měřiči ** Při měření stavby těla se na hodinky můžete spolehnout

Martin Chroust
Galaxy Watch4Měření
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2