Internet | SpaceX | Starlink

SpaceX vypustil dalších 60 satelitů Starlink. Kolem Země už jich krouží 480

SpaceX pokračuje v plánu Elona Muska na celoplanetární satelitní internet, který umožní dostat rychlý gigabitový internet na jakékoli místo na planetě.

Ve středu SpaceX s raketou Falcon 9 vypustilo na oběžnou dráhu Země dalších 60 satelitů platformy Starlink, které se přidaly k již vypuštěným kusům. Dohromady kolem Země obíhá už 480 satelitů Starlink.

Vypuštění raket Flacon 9 s 60 satelity Starlink se pomalu stává rutinou a skluz plánu byl nabrán hlavně kvůli koronaviru. Nyní to vypadá, že se tempo vrátí nejen do normálu, ale ještě se zrychlí. Vypuštění proběhlo bez problému, stejně tak návrat rakety Falcon 9 na plovoucí plošinu na moři.

Na záznam mise se můžete podívat zde:

Od startu rakety a vypuštění satelitů do vesmírného prostoru uběhne pouze 15 minut, takže v případě dalších optimalizaci se samotnou přípravou a plnění paliva lze intervaly ještě výrazně zkrátit třeba i na takovou úroveň, že bude vypuštěno několik raket s 60 satelitů během jediného týdne.

SpaceX satelity neustále vylepšuje, nejnovější generace už řeší problém s odrazem slunečních paprsků směrem k Zemi, na což si stěžovala spousta astronomů.

První fáze Starlinku bude zahrnovat kolem 1 600 satelitů, které jsou mezi sebou propojené pomocí laserů a umožňují tak efektivnější a rychlejší přenos dat obzvláště na větší vzdálenosti, než optické kabely v zemi.

SpaceX plánuje do Starlinku investovat 10 až 15 miliard dolarů a v období 2020 až 2025 dostat na oběžnou dráhu kolem 30 tisíc satelitů.

Diskuze (19) Další článek: Nákladní drony si místo letu stopnou tramvaj, píše se ve studii ze Stanfordu

Témata článku: Země, Internet, SpaceX, Raketa, Elon Musk, Starlink, Satelit, Falcon, Oběžná dráha, Vypuštění


Určitě si přečtěte

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 16

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 123

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

** Britský Canonical před pár dny vydal novou verzi svého Ubuntu ** 20.04 LTS zapracovalo na grafickém desktopu, rychlosti i bezpečnosti ** V nitru tepe Linux 5.4 a volitelně i nový souborový systém

Jakub Čížek | 122