Španělské fregaty budou vyzbrojeny protilodními stealth střelami NSM

  • Přednosti podzvukové střely Naval Strike Missile (NSM) zaujaly Španělsko
  • To ji zvolilo jako součást výzbroje svých raketových fregat
  • Výkonné protilodní a protizemní střely se takovým lodím nepochybně hodí

Podzvukové střely Naval Strike Missile (NSM) vyvinula norská společnost Kongsberg Defence & Aerospace (KDA) pod norským názvem Nytt sjømålsmissil jako protilodní, a také protizemní střely.

Jde o pokročilé střely páté generace, které používají bojová plavidla řady zemí, od roku 2012. Postupně vznikla i verze pro letadla Joint Strike Missile (JSM) i pro pozemní systémy, jako mobilní systém americké námořní pěchoty NMESIS (Navy Marine Expeditionary Ship Interdiction System).

Přednosti této pozoruhodné střely nejnověji zaujaly Španělsko, které je zvolilo jako součást výzbroje svých raketových fregat. Podle vyjádření společnosti Kongsberg španělské námořnictvo hodlá nahradit dosluhující americké protilodní střely Harpoon, které se ve světě používají od roku 1977.)

Fregaty třídy F100 i F110

Španělé střelami NSM vybaví své současné raketové fregaty třídy F100, označované též třída Álvaro de Bazán, které jsou vyzbrojené americkým systémem Aegis. Ve španělském námořnictvu jich slouží celkem pět.

Klepněte pro větší obrázek

Střely NSM dostanou i plánované fregaty třídy F110 (třída Bonifaz), která by se měla stát nástupcem třídy Álvaro de Bazán, a kterých by mělo Španělsko mít rovněž pět, do roku 2030.

I tyto fregaty budou vybaveny systémem Aegis. Lodě s tímto integrovaným systémem protivzdušné obrany mohou fungovat jako silný článek obrany proti hrozbám ze vzduchu. Zároveň mohou plnit další role, například bojovat proti lodím, ponorkám či pozemním cílům. Výkonné protilodní a protizemní střely se takovým lodím nepochybně hodí.

Střela NSM létá vysokou podzvukovou rychlostí. Díky stealth designu je obtížně zjistitelná prostředky protivníka. Bojovou hlavici o váze 125 kilogramů dopraví do vzdálenosti přes 185 kilometrů a zničí cíl přesným zásahem.

Střela NSM má excelentní manévrovací schopnosti a využívá pasivní naváděcí systém. Díky tomu si dokáže velmi slušně poradit s protivzdušnou obranou protivníka. K dispozici má systém Autonomous Target Recognition (ATR), který zajišťuje detekci, rozeznání a zasažení správných cílů, jak na hladině, tak i na souši.

Váš názor Další článek: OpenOffice slaví 333 milionů stažení. LibreOffice jej ale dohání

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,