Španělské fregaty budou vyzbrojeny protilodními stealth střelami NSM

  • Přednosti podzvukové střely Naval Strike Missile (NSM) zaujaly Španělsko
  • To ji zvolilo jako součást výzbroje svých raketových fregat
  • Výkonné protilodní a protizemní střely se takovým lodím nepochybně hodí

Podzvukové střely Naval Strike Missile (NSM) vyvinula norská společnost Kongsberg Defence & Aerospace (KDA) pod norským názvem Nytt sjømålsmissil jako protilodní, a také protizemní střely.

Jde o pokročilé střely páté generace, které používají bojová plavidla řady zemí, od roku 2012. Postupně vznikla i verze pro letadla Joint Strike Missile (JSM) i pro pozemní systémy, jako mobilní systém americké námořní pěchoty NMESIS (Navy Marine Expeditionary Ship Interdiction System).

Přednosti této pozoruhodné střely nejnověji zaujaly Španělsko, které je zvolilo jako součást výzbroje svých raketových fregat. Podle vyjádření společnosti Kongsberg španělské námořnictvo hodlá nahradit dosluhující americké protilodní střely Harpoon, které se ve světě používají od roku 1977.)

Fregaty třídy F100 i F110

Španělé střelami NSM vybaví své současné raketové fregaty třídy F100, označované též třída Álvaro de Bazán, které jsou vyzbrojené americkým systémem Aegis. Ve španělském námořnictvu jich slouží celkem pět.

Klepněte pro větší obrázek

Střely NSM dostanou i plánované fregaty třídy F110 (třída Bonifaz), která by se měla stát nástupcem třídy Álvaro de Bazán, a kterých by mělo Španělsko mít rovněž pět, do roku 2030.

I tyto fregaty budou vybaveny systémem Aegis. Lodě s tímto integrovaným systémem protivzdušné obrany mohou fungovat jako silný článek obrany proti hrozbám ze vzduchu. Zároveň mohou plnit další role, například bojovat proti lodím, ponorkám či pozemním cílům. Výkonné protilodní a protizemní střely se takovým lodím nepochybně hodí.

Střela NSM létá vysokou podzvukovou rychlostí. Díky stealth designu je obtížně zjistitelná prostředky protivníka. Bojovou hlavici o váze 125 kilogramů dopraví do vzdálenosti přes 185 kilometrů a zničí cíl přesným zásahem.

Střela NSM má excelentní manévrovací schopnosti a využívá pasivní naváděcí systém. Díky tomu si dokáže velmi slušně poradit s protivzdušnou obranou protivníka. K dispozici má systém Autonomous Target Recognition (ATR), který zajišťuje detekci, rozeznání a zasažení správných cílů, jak na hladině, tak i na souši.

Váš názor Další článek: Základní MacBook Air teď koupíte jen za 25 490 Kč, levnější nikdy nebyl

Témata článku: Vojenství, Zbraně, loď, Španělsko, Lodě, Námořnictvo, Systém, Střela, JSM, Fregata, Výzbroj, NSM, ATR, Navalit Strike Missile, Kongsberg, Třída, StealthSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Programování elektroniky: Jak zveřejnit data z vlastních čidel na internetu a s hezkými grafy

Programování elektroniky: Jak zveřejnit data z vlastních čidel na internetu a s hezkými grafy

** Před dvěma týdny jsme si postavili automatické zavlažování květináče ** Funguje na jedničku a skrze Wi-Fi posílá data na web ** Dnes si ukážeme, jak je zobrazit v grafu na české službě TMEP

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Jak automaticky vyvětrat ložnici? Zkusili jsme ten nejpitomější způsob, ale větráček z počítače funguje!

Jak automaticky vyvětrat ložnici? Zkusili jsme ten nejpitomější způsob, ale větráček z počítače funguje!

** Tři miliony obyvatel Česka bydlí v panelovém domě ** Většina nemá žádnou sofistikovanou technologii větrání ** A tak jsme si ji postavili sami z počítačových větráčků

Jakub Čížek
DIYPojďme programovat elektroniku