Technologie | Satelit

Speciální kosmická loď od Northrop Grumman „oživila“ starý satelit

Speciální kosmická loď od Northrop Grumman „oživila“ starý satelit | Foto: Northrop Grumman

Společnost Northrop Grumman vyslala robotickou kosmickou loď Mission Extension Vehicle-1 (MEV-1), aby „oživila“ starý satelit Intelsat 901. Podle serveru Ars Technica to bylo vůbec poprvé, kdy se dvě taková komerční zařízení spojila, aniž by opustila oběžnou dráhu.

Dotyčný manévr proběhl již 25. února ve výšce 36 000 km nad Zemí.  Od té doby MEV-1 satelit řídila a přemisťovala na novou pozici, kde by se mohl znovu vrátit do služby – k čemuž došlo v pátek.

„Chtěl bych poděkovat Northrop Grumman, SpaceLogistics a našim váženým zákazníkům, kteří nám důvěřovali, že tuto historickou misi úspěšně splníme,“ uvedl mj. Mike DeMarco z Intelsatu v tiskové zprávě.

Tato bizarní symbióza bude trvat dalších 5 let. Poté se dvojice vydá na tzv. hřbitovní orbitu. Ta se nachází tak daleko od naší planety, že „mrtvé“ satelity, které tam spočívají, by neměly nijak narušovat činnost těch stále funkčních. Jakmile MEV-1 dá svému svěřenci poslední sbohem, bude k dispozici pro plnění další úkolů.

Northrop Grumman navíc již pracuje na další lodi MEV, která by měla ještě letos vyrazit k satelitu Intelsat 1002.

Diskuze (12) Další článek: Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Témata článku: Technologie, Vesmír, Země, Družice, Satelit, Intelsat, MEO, Grumman, MEVA, Northrop Grumman, Loď, Kosmická loď, Ars Technica


Určitě si přečtěte

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 35

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 43