Když se v sedmdesátých letech na Západě rozpoutala studenoválečná vlna únosů politiků a dalších významných osob, tak se na to vlády ohrožených zemí rozhodly zareagovat. Proti gangsterským teroristickým skupinám, jako byla německá Frakce Rudé armády, baskická ETA nebo řecká Revoluční organizace 17. listopadu angažovali bodyguardy.
Tito bodyguardi potřebovali zbraně. Jenomže taky museli zůstat co nejvíce diskrétní, aby neznervózňovali média, veřejnost i samotné strážené osoby. Proto se tehdy německá zbrojovka Heckler & Koch rozhodla vyrobit kufříkový samopal.
V té době už Heckler & Koch vyráběli útočnou pušku G3 pro západoněmeckou armádu. Spolu s ní rovněž vyráběli její menší verzi, samopal Maschinenpistole 5 (MP5), což je vlastně útočná puška G3 zmenšená do dimenzí 9-milimetrové pistole. Samopal MP5 slavil úspěch a stal se součástí výzbroje elitních jednotek, jako jsou američtí Navy Seals a britští SAS.
Rychlopalný diplomatický kufřík
Pro vývoj kufříkového samopalu v Heckler & Koch použili nejmenší verzi samopalu MP5, čili MP5k. Nakonec vznikla unikátní zbraň se zásobníkem na 30 nábojů.
Navenek vypadá kufříkový samopal jako obyčejný diplomatický kufřík. Stačí ale stisknout spoušť a tenhle kufřík pálí rychlostí 900 střel za minutu. Pro strážce vysoce postavených osob je něco takového ideální.
Podivuhodná zbraň má samozřejmě i nevýhody. Asi největší z nich je, že s kufříkem je poměrně obtížné mířit. Používat takovou zbraň tím pádem vyžaduje speciální výcvik a značné zkušenosti.
Dalším velkým problémem je nabíjení. Když kufříkovému samopalu dojde zásobník, tak to není jako v akčním filmu, kdy hrdina vymění zásobník jediným pohybem ve zlomku sekundy. V případě kufříkového samopalu je nutné položit kufřík, otevřít ho, vyměnit zásobníky a zase kufřík zavřít a zvednout. Když bráníte hlavu státu nebo někoho podobného, tak na takové prostocviky obvykle není moc času.
Kufříkový samopal od Heckler & Koch se prodával po celém světě. Asi největší pozornost médií získal v roce 2003, když jednu z těchto zbraní zkonfiskovali američtí vojáci v Iráku, poblíž Republikánského paláce v Bagdádu.
Titulní foto: Heckler_&_Koch_MP5.jpg: Samuli Silvennoinen derivative work: Hic et nunc, CC BY-SA 3.0