Speciální „zelená střecha“ čistí vzduch a současně produkuje složky potravin | Foto: Imperial College London/Thomas Glover

Foto: Imperial College London/Thomas Glover

Speciální „zelená střecha“ čistí vzduch a současně produkuje složky potravin

Britský startup Arborea zahájil svůj pilotní projekt: v areálu jistého kampusu Imperial College London testuje technologii nazvanou „BioSolar Leaf“.

Tento unikátní systém díky miniaturním rostlinkám (mikrořasy, fytoplankton atd.) odstraňuje z atmosféry oxid uhličitý a současně produkuje kyslík i složky potravin – konkrétně jde o organické proteiny, které Arborea následně extrahuje a využívá k přípravě různých výrobků určených ke konzumaci.

Dotyčné rostlinky jsou umístěny na strukturách podobných klasickým solárním panelům. Podle webových stránek startupu jeden akr (tedy cca 4000 metrů čtverečních) BioSolar Leaf při čištění vzduchu odvede stejně dobrou práci jako 100 akrů stromů.

„Tento pilotní provoz bude produkovat udržitelná zdravá potravinářská aditiva, zatímco bude čistit vzduch, vyrábět kyslík a eliminovat oxid uhličitý z okolního prostředí,“ uvedl CERO Arborea Julian Melchiorri.

„Poskytne příležitost plně využít duální akci našeho BioSolar Leaf v reálných operačních podmínkách a pomůže odhalit plný potenciál dotyčné technologie,“ dodal.

 Výhodou je i to, že BioSolar Leaf může být teoreticky nainstalován na řadě míst – na střeše, na zemi atd. Podle Stephena Cowana, radního městské části Hammersmith a Fulham, má potenciál způsobit „revoluci v kvalitě ovzduší v Londýně i po celém světě“.

Určitě si přečtěte

Články odjinud