Spěte nazí! Budete mít zdravější spermie a vagíny i bohatší sexuální život

Oblékáte si na noc pyžamo nebo noční košili, nebo když je čas jít spát, oblečení úplně odložíte? K dobrému spánku může přispět mnoho faktorů a výběr oblečení je jen jedním z nich. Někteří zjišťují, že se jim lépe spí nahým, zatímco jiní dosahují nejlepšího spánku, když jsou zahaleni do pohodlného pyžama.

Průzkum společnosti Mattress Advisor z roku 2021, uskutečněný na 1015 účastnících, zjistil, že více než polovina respondentů spí ráda nahá. Ochota spát bez oblečení je vyšší u mladších ročníků – rozděleno podle generací: mileniálové spí nazí o něco častěji (65 %) než příslušníci generace X (45 %) nebo takzvaní baby boomers (39 %). O něco raději spí nazí muži (v 59,8 %) než ženy (v 55,8 %) a nejčastějším důvodem je větší pohodlí a pocit uvolnění.

Spěte nazí!

Kromě lepší regulace teploty, celkového pohodlí a příjemnějšího pocitu existuje i řada dalších důvodů, proč může být spaní bez jakéhokoli oblečení prospěšné. Doktorka Navya Mysore, která se specializuje na reprodukční zdraví, představila magazínu Lifehacker několik výhod.

Jako první zmiňuje skutečnost, že dostatečné proudění vzduchu během spánku může pomoci předejít vaginálním infekcím. „Kvasinky milují uzavřené, tmavé a těsné prostředí, v němž se snadno množí různé druhy plísňových infekcí.“ Pro každého, kdo trpí chronickými kvasinkovými infekcemi a zkouší různé způsoby, jak je řešit, prý spaní nahý rozhodně stojí „za vyzkoušení“.

Spaní bez pyžama či jiného prádla má pozitivní dopady i na mužskou polovinu lidstva. Mysore upozorňuje, že ideální pokojová teplota pro pohodlný spánek je mezi 19 a 24 stupni Celsia.

Nižší teplota je důležitá i pro zdraví šourku. „Vyšší teploty snižují pohyblivost spermií a mohou snižovat jejich kvalitu,“ vysvětluje doktorka Mysore s tím, že „Udržování varlat v chladnějším prostředí může potenciálně pomoci k vyšší kvalitě a pohyblivosti spermií.“

Další benefity

V případě párů může spaní bez oděvů pomoci zvýšit intimitu, což jistě není velkým překvapením. Při kontaktu kůže s kůží partnera či partnerky se uvolňuje oxytocin, a když se uvolňuje oxytocin, snižuje se hladina stresu.

Výzkum se také zaměřil na sexuální život respondentů, konkrétně na souvislost s jejich postelovým šatníkem. Ti, kteří spali nazí, měli dvakrát větší pravděpodobnost, že budou mít sex se svým partnerem než jejich oblečení kolegové. Nazí spáči měli sex v průměru osmkrát za měsíc, zatímco ti, kteří měli na sobě pyžamo, v průměru čtyřikrát.

Zásadní jsou však osobní preference – chladnější prostředí s větším prouděním vzduchu může v některých případech pomoci, ale pokud jste typ člověka, který má rád na sobě oblečení, aby se cítil pohodlně, pak může mít snaha spát nahý protichůdné výsledky. V takové situaci je vhodné volit bavlněné, dobře prodyšné a volné oblečení.

Diskuze (47) Další článek: Uživatelům, kteří ve webovém prohlížeči blokují reklamy, nefungovaly některé weby

Témata článku: Zdraví, Výzkum, Tělo, Spánek, Sex, Sexuální život, Lifehacker, Oblečení, Spaní, Spermie, Vagína, Baby boom, Pyžamo