Spojené státy vystrašila smrtící bakterie z Asie, CDC vyšetřuje čtyři záhadné případy

  • Americké CDC zaznamenalo čtyři případy nákazy jihoasijskou bakterií
  • Záhadou je, že ani jeden z pacientů neměl cestovatelskou anamnézu
  • Úmrtnost na melioidózu se pohybuje od 10 do 50 %

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v pondělí oznámilo, že zaznamenalo čtyři případy nákazy způsobené původně jihoasijskou bakterií Burkholderia pseudomallei. Jednalo se o obyvatele států Georgia, Kansas, Minnesota a Texas, přičemž záhadou je, že ani jeden z nich v poslední době neopustil Spojené státy.

Dva z těchto čtyř případů byly smrtelné, včetně posledního, který byl identifikován při pitvě v Georgii koncem července. Pracovníci CDC jsou přesvědčeni, že všechny čtyři případy spolu nějakým způsobem souvisejí. Mají podezření, že na vině může být dosud neznámý dovážený výrobek.

Burkholderia pseudomallei

První případ byl zjištěn u dospělého člověka v Kansasu v březnu a byl rovněž smrtelný. V květnu laboratoře identifikovaly nákazu u čtyřleté texaské dívky a dalšího dospělého v Minnesotě. Oba tito pacienti byli před propuštěním do zařízení přechodné péče delší dobu hospitalizováni. Dívka z Texasu má údajně v důsledku infekce poškozený mozek.

CDC proto upozorňuje poskytovatele zdravotní péče, aby věnovali zvýšenou pozornost vzácné a často obtížně diagnostikovatelné infekci zvané melioidóza, a to i u lidí bez cestovatelské anamnézy. Mezitím pokračuje ve vyšetřování zdroje infekční bakterie Burkholderia pseudomallei.

Burkholderia pseudomallei je bakterie, která se vyskytuje především v tropických a subtropických oblastech jihovýchodní Asie a v severní Austrálii. Pohyblivá bakterie ve tvaru tyčinky žije v půdě a ve vodě, infikuje lidi i zvířata a způsobuje chorobu zvanou melioidóza, která je v případě neléčení v 95 % fatální.

Poněkud zvláštní klastr

Sekvenování celého genomu, provedené Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí, zjistilo, že kmeny bakterií se ve všech čtyřech případech navzájem velmi podobají. Tyto kmeny souvisejí s kmeny nalezenými v jižní Asii. V USA se nejčastěji objevují u lidí, kteří nedávno cestovali do míst, kde se bakterie endemicky vyskytuje.

„V současnosti se CDC domnívá, že nejpravděpodobnější příčinou je dovážený výrobek (například potravina nebo nápoj, prostředky osobní péče nebo čisticí prostředky či léky) nebo složka v jednom z těchto typů výrobků,“ uvedla agentura ve svém prohlášení. „Bakterie obvykle žije ve vlhké půdě a vodě. Ve vzácných případech v oblastech, kde se bakterie běžně vyskytuje, však byla zjištěna i kontaminace vlhkých nebo mokrých výrobků.“

Odborníci již odebrali a otestovali více než sto vzorků výrobků, půdy a vody z domácností všech čtyř pacientů, ale žádný z nich nebyl pozitivní na Burkholderii pseudomallei. Vypátrat zdroj může být někdy obtížné, protože bakterii může trvat dva až tři týdny, než se vyvine infekce, což rozšiřuje okno možného času expozice.

Onemocnění melioidóza

Jakmile onemocnění propukne, může být dalším náročným procesem jeho diagnostika. Melioidóze se s nadsázkou přezdívá „velký imitátor“, protože její příznaky se mohou značně lišit a často jsou velmi nejasné. Někdy bývá zaměňována za jiná závažná onemocnění, jako je například tuberkulóza.

Lidé se mohou nakazit požitím bakterie nebo kontaktem přes trhlinu v kůži. Pracovníci klinických laboratoří jsou také ohroženi nákazou prostřednictvím aerosolových částic. Naštěstí se jen velmi zřídka šíří z člověka na člověka.

Příznaky mohou zahrnovat lokální bolest nebo otok, horečku, vznik vředů, absces, kašel, bolest na hrudi, bolest hlavy, respirační potíže, bolest břicha, bolest kloubů, dezorientaci, ztrátu hmotnosti, bolest žaludku, bolest svalů a záchvaty.

Ve čtyřech zmíněných případech se u pacientů vyskytovala řada příznaků od kašle a dušnosti až po slabost, únavu, nevolnost, zvracení, občasnou horečku a vyrážku na trupu, břiše a obličeji. Úmrtnost na melioidózu se pohybuje od 10 do 50 %, přičemž nejvíce ohroženi jsou lidé s cukrovkou, onemocněním ledvin, chronickým onemocněním plic a nadměrným požíváním alkoholu. Riziko se může ještě zvýšit, pokud není nemoc diagnostikována včas.

Diskuze (3) Další článek: Svět hoří a Google na svých chytrých displejích začne ukazovat kvalitu vzduchu

Témata článku: Zdraví, USA, Bakterie, Austrálie, Asie, Úmrtnost, Anamnéza, Nákaza, Pacient, Výrobek, Kansas, Nevolnost, Bolest hlavy, Minnesota, Texas, Bolest, CDC, GeorgiaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak na režim více uživatelů u Androidu. Není samozřejmostí, některým telefonům zcela chybí

Jak na režim více uživatelů u Androidu. Není samozřejmostí, některým telefonům zcela chybí

** Android už od verze 4.2 Jelly Bean nabízí režim více uživatelů ** Ne všichni výrobci jej ale ve svých telefonech používají ** Třeba Samsung jej u mobilů vypnul, ponechal jej jen u tabletů

Martin Chroust
Jak...Uživatelské prostředíAndroid
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Pod drobnohledem. Čtečky otisků prstů na smartphonech a to, co jste o nich možná nevěděli

Pod drobnohledem. Čtečky otisků prstů na smartphonech a to, co jste o nich možná nevěděli

** Čtečky otisků prstů máme ve smartphonech déle než 20 let ** Jaké máme druhy, a jak vlastně fungují? ** Ten, kdo je nejvíce rozšířil od nich naopak upustil

Martin Miksa
Čtečka otisků v displejiČtečka otisků prstůSmartphony
Assassin

Assassin's Creed III: Liberation HD už na Steamu nenajdete. V knihovnách hráčů ale nakonec zůstane

Ubisoft po oznámení ukončení online služeb pro několik starších titulů přichází s dalším rozhodnutím, které hráčům rozhodně radost neudělá.

Martin Nahodil
OznámeníAssassin's Creed LiberationUbisoft
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti