Spojené státy vystrašila smrtící bakterie z Asie, CDC vyšetřuje čtyři záhadné případy

  • Americké CDC zaznamenalo čtyři případy nákazy jihoasijskou bakterií
  • Záhadou je, že ani jeden z pacientů neměl cestovatelskou anamnézu
  • Úmrtnost na melioidózu se pohybuje od 10 do 50 %

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v pondělí oznámilo, že zaznamenalo čtyři případy nákazy způsobené původně jihoasijskou bakterií Burkholderia pseudomallei. Jednalo se o obyvatele států Georgia, Kansas, Minnesota a Texas, přičemž záhadou je, že ani jeden z nich v poslední době neopustil Spojené státy.

Dva z těchto čtyř případů byly smrtelné, včetně posledního, který byl identifikován při pitvě v Georgii koncem července. Pracovníci CDC jsou přesvědčeni, že všechny čtyři případy spolu nějakým způsobem souvisejí. Mají podezření, že na vině může být dosud neznámý dovážený výrobek.

Burkholderia pseudomallei

První případ byl zjištěn u dospělého člověka v Kansasu v březnu a byl rovněž smrtelný. V květnu laboratoře identifikovaly nákazu u čtyřleté texaské dívky a dalšího dospělého v Minnesotě. Oba tito pacienti byli před propuštěním do zařízení přechodné péče delší dobu hospitalizováni. Dívka z Texasu má údajně v důsledku infekce poškozený mozek.

CDC proto upozorňuje poskytovatele zdravotní péče, aby věnovali zvýšenou pozornost vzácné a často obtížně diagnostikovatelné infekci zvané melioidóza, a to i u lidí bez cestovatelské anamnézy. Mezitím pokračuje ve vyšetřování zdroje infekční bakterie Burkholderia pseudomallei.

Burkholderia pseudomallei je bakterie, která se vyskytuje především v tropických a subtropických oblastech jihovýchodní Asie a v severní Austrálii. Pohyblivá bakterie ve tvaru tyčinky žije v půdě a ve vodě, infikuje lidi i zvířata a způsobuje chorobu zvanou melioidóza, která je v případě neléčení v 95 % fatální.

Poněkud zvláštní klastr

Sekvenování celého genomu, provedené Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí, zjistilo, že kmeny bakterií se ve všech čtyřech případech navzájem velmi podobají. Tyto kmeny souvisejí s kmeny nalezenými v jižní Asii. V USA se nejčastěji objevují u lidí, kteří nedávno cestovali do míst, kde se bakterie endemicky vyskytuje.

„V současnosti se CDC domnívá, že nejpravděpodobnější příčinou je dovážený výrobek (například potravina nebo nápoj, prostředky osobní péče nebo čisticí prostředky či léky) nebo složka v jednom z těchto typů výrobků,“ uvedla agentura ve svém prohlášení. „Bakterie obvykle žije ve vlhké půdě a vodě. Ve vzácných případech v oblastech, kde se bakterie běžně vyskytuje, však byla zjištěna i kontaminace vlhkých nebo mokrých výrobků.“

Odborníci již odebrali a otestovali více než sto vzorků výrobků, půdy a vody z domácností všech čtyř pacientů, ale žádný z nich nebyl pozitivní na Burkholderii pseudomallei. Vypátrat zdroj může být někdy obtížné, protože bakterii může trvat dva až tři týdny, než se vyvine infekce, což rozšiřuje okno možného času expozice.

Onemocnění melioidóza

Jakmile onemocnění propukne, může být dalším náročným procesem jeho diagnostika. Melioidóze se s nadsázkou přezdívá „velký imitátor“, protože její příznaky se mohou značně lišit a často jsou velmi nejasné. Někdy bývá zaměňována za jiná závažná onemocnění, jako je například tuberkulóza.

Lidé se mohou nakazit požitím bakterie nebo kontaktem přes trhlinu v kůži. Pracovníci klinických laboratoří jsou také ohroženi nákazou prostřednictvím aerosolových částic. Naštěstí se jen velmi zřídka šíří z člověka na člověka.

Příznaky mohou zahrnovat lokální bolest nebo otok, horečku, vznik vředů, absces, kašel, bolest na hrudi, bolest hlavy, respirační potíže, bolest břicha, bolest kloubů, dezorientaci, ztrátu hmotnosti, bolest žaludku, bolest svalů a záchvaty.

Ve čtyřech zmíněných případech se u pacientů vyskytovala řada příznaků od kašle a dušnosti až po slabost, únavu, nevolnost, zvracení, občasnou horečku a vyrážku na trupu, břiše a obličeji. Úmrtnost na melioidózu se pohybuje od 10 do 50 %, přičemž nejvíce ohroženi jsou lidé s cukrovkou, onemocněním ledvin, chronickým onemocněním plic a nadměrným požíváním alkoholu. Riziko se může ještě zvýšit, pokud není nemoc diagnostikována včas.

Diskuze (3) Další článek: Svět hoří a Google na svých chytrých displejích začne ukazovat kvalitu vzduchu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,