Počítače | Mozek | Materiál

Spojení stroje a lidského mozku je o krok blíž, funkční propojení umožní nový materiál

Foto: Pixabay
Spojení stroje a lidského mozku je o krok blíž, funkční propojení umožní nový materiál | Foto: Pixabay

Odborníci z University of Delaware objevili biosyntetický materiál, o němž tvrdí, že může být využit k propojení lidského mozku a stroje. Výsledky svého průlomového výzkumu představili během virtuálního veletrhu American Chemical Society Fall 2020.

Chcete-li zkombinovat elektronikou s živou tkání, musíte mj. vzít v potaz, že při implantaci tradičních materiálů (zlato, křemík, ocel…) dochází ke zjizvení – což je problém nejen z hlediska estetiky.

Jizvy totiž rovněž přerušují elektrické signály proudící mezi počítačem a svalovou či mozkovou tkání. A právě tady se dostává ke slovu výše zmíněný materiál.

Pozor, přichází Pedot

„Začali jsme se dívat na organické elektronické materiály, jako jsou konjugované polymery, které se používají v nebiologických zařízeních. A našli jsme chemicky stabilní příklad, který se komerčně prodával jako antistatický povlak pro elektronické displeje,“ uvedl hlavní badatel David Martin.

Polymer známý jako Pedot má přesně ty vlastnosti, které jsou pro propojení elektronického hardwaru s lidskou tkání potřebné: nejenže nezpůsobuje zjizvení, ale navíc dramaticky zlepšuje výkon medicínských implantátů.

V rámci nejnovějšího projektu vědci s pomocí Pedotu vytvořili film s protilátkou stimulující růst krevních cév po poranění, který by mohl usnadnit detekci raných stádií nádorů. To je však teprve začátek – možnosti uplatnění tohoto polymeru jsou opravdu mimořádně široké. „Jmenujte svou oblíbenou biomolekulu a v principu můžete udělat pedotový film s jakoukoliv biofunkční skupinou, která by vás mohla zajímat,“ konstatoval Martin.

Diskuze (4) Další článek: COVID-19, děti a začátek školního roku: Měli bychom mít obavy?

Témata článku: Technologie, Počítače, Výzkum, Mozek, Lidé, Materiál, Stroje, Lidský mozek, Polymer, Tkáň, Nový materiál, Stroj, Propojení


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 129

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 11

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 140