Společnost Boeing opustí nejvyšší vedení. Když v trupu chybí šrouby a za letu upadne kus letadla, musí přijít změny

Letecký průmysl je extrémně citlivý na bezpečnost, a tak když začnou za letu odpadávat z trupu panely a přistávají lidem na zahradách, musí se stát něco velkého. Podle BBC se to stalo právě teď. Nejvyšší vedení společnosti Boeing z posledních událostí vyvodilo důsledky:

  • CEO společnosti Dave Calhoun opustí firmu na konci roku 2024.
  • Šéf divize Boeing Commercial Airplanes Stan Deal končí okamžitě, nahradí jej Stephanie Pope, dosavadní provozní ředitelka.
  • V květnu odstoupí předseda představenstva Larry Kellner a s ním celé představenstvo.

Pikantní je, že se Calhoun dostal do vedení Boeingu v lednu 2020 kvůli jinému (a ještě většímu) bezpečnostnímu skandálu. Jeho předchůdce Dennis Muilenburg odešel po dvou tragických haváriích Boeingů 737 Max – oba byly úplně nové, spadly pět měsíců po sobě téměř stejným způsobem a připravily o život 346 lidí. Aerolinky následně musely uzemnit všechny ostatní Maxy na dva roky a přišly o miliardy dolarů.

Když se Calhoun ujal vedení společnosti, jeho hlavním úkolem byla náprava reputace a obnovení důvěry u partnerů. Dlouho se zdálo, že je vše na dobré cestě, ale pak v lednu 2024 z Boeingu 737 Max společnosti Alaska Airlines krátce po startu z Portlandu odpadl panel, který zakrýval bezpečnostní východ. Následná vyšetřování ukázala, že nešlo o ojedinělý případ, ale rozsáhlý systémový problém:

Diskuze (13) Další článek: Americký generál se obává, že Čína využije Měsíc k provádění vojenských úderů

Témata článku: ,