Spoluzakladatel Neuralinku Max Hodak trvá na tom, že mezi ním a jeho starou společností není žádná zlá krev. Nicméně investice, které v poslední době učinil, naznačují něco trochu jiného.
Připomeňme, že Hodak Neuralink opustil v roce 2021 a to za tak trochu záhadných okolností. Existují určité náznaky, že dlouhodobě nevycházel s Elonem Muskem a nakonec jím byl vypuzen.
Od té doby zajistil financování ve výši 47 milionů dolarů společnosti Science Corp, která se rovněž snaží vyvinout komunikační rozhraní mezi mozkem a strojem. A nyní poskytl peníze dalšímu konkurentovi Neuralinku – konkrétně Synchronu, v němž se již dříve angažoval jako člen poradního výboru.
„Jsem nadšený, že mám příležitost jet s nimi po jejich cestě a přestože realisticky jsou poradci obvykle užiteční jen omezeně, pomáhat jim uspět jakýmkoliv malým způsobem, který je v mých silách,“ komentoval to na svém blogu.
Synchron na rozdíl od Neuralinku přistupuje k mozku přes krevní cévy, tedy nesnaží se implantovat čip pomocí vrtání (resp. vypalování) otvorů do lebky. Kromě toho již začala své zařízení testovat na lidech.
V prosinci loňského roku dokonce oznámil, že jeho technologie umožnila muži trpícímu amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) – onemocněním, na něž zemřel např. expremiér Stanislav Gross – tweetovat slova „hello word“.