Bakterie | Doping

Sportovci se možná budou dopovat střevními bakteriemi!

  • Druhová skladba střevních bakterií ovlivňuje výkonnost sportovců
  • Vědci hledají bakterie, které by zvýšily výkonnosti závodníkům z různých sportovních odvětví
  • Budoucnost patří „střevnímu dopingu“, při kterém je sportovci cíleně přebudována mikrobiální osádka střev
Sportovci se možná budou dopovat střevními bakteriemi!

Organismus špičkových sportovců je v mnoha ohledech výjimečný. Platí to i o bakteriích ve střevech čili o střevním mikrobiomu. Velmi přesvědčivě to demonstroval tým vedený Jonathanem Scheimanem z Wyss Institute na 254. Národní konferenci American Chemical Society pořádané ve Washingtonu.

V lidských střevech žije asi kilo a půl bakterií a jejich druhová skladba promlouvá člověku razantně do života. Ovlivňuje sklony k obezitě, k zánětlivým onemocněním a dokonce i k duševním chorobám. Životním stylem můžeme složení svého mikrobiomu významně ovlivnit a to jak negativně, tak i pozitivně.

Například užívání antibiotik naruší střevní mikrobiom až na několik let. V krajních případech vyvolají antibiotika kolaps střevního mikrobiomu. Pak mohou ve střevech převládnout patogenní bakterie, jako je Clostridium difficile, a vyvolat životu nebezpečné střevní infekce. Naopak, našemu střevnímu mikrobiomu svědčí aktivní pohyb či střídmá strava bohatá na vlákninu.

Už delší dobu je jasné, že aktivní pohyb mění střevní mikrobiom, a naopak, skladba střevního mikrobiomu má vliv na naši fyzickou zdatnost. Zásadní roli může sehrávat správný střevní mikrobiom u špičkových sportovních profesionálů.

Jsou známé případy, kdy se sportovci dostali z vleklé zdravotní a výkonnostní krize poté, co si nejprve schválně „vyhubili“ vlastní nevhodnou střevní mikroflóru antibiotiky a do takto „vyčištěných“ střev si nechali nasadit bakterie odebrané ze střev kolegů, kteří se těšili vrcholné sportovní formě. Ve sportovních kruzích se začíná diskutovat o tom, zda by podobné praktiky neměly být považovány za „střevní doping“.

Jonathan Scheiman a jeho spolupracovníci sledovali dvacet maratónců, kteří běželi slavný Bostonský maratón. Vzorky stolice odebírali atletům týden před závodem a týden po závodě. Ukázalo se, že po závodě ve střevech atletů prudce stoupl podíl bakterií schopných rozkládat kyselinu mléčnou. Ta vzniká v důsledku práce svalů a při extrémních vytrvaleckých výkonech je limitujícím faktorem nejen pro vlastní výkon ale také pro rekonvalescenci.

Vědci ze Scheimanova týmu vyvíjejí speciální probiotika, která by pomáhala sportovcům zvládat enormní nároky špičkových výkonů. Dobře si uvědomují, že nebude možné používat jedno probiotikum pro všechny sportovní odvětví. Dokládají to výsledky jejich vlastního porovnání střevních mikrobiomů vrcholových ultramaratónců a reprezentačních veslařů.

Vytrvalci běhající extrémně dlouhé trati mají střevo osídlené bakteriemi schopnými rozkládat s vysokou účinností cukry a vlákninu. Ultramaratóncům to zřejmě pomáhá vyždímat z potravy větší porci energie během závodů trvajících dlouhé hodiny. Střevu veslařů dominují zcela jiné bakterie, protože ti musí podat špičkový výkon během několika málo minut.

Zdroj: American Chemical Society

Diskuze (3) Další článek: Grafiky RX Vega budou běžně dostupné až v říjnu. AMD má problémy s výrobou

Témata článku: Výzkum, Sport, Bakterie, Chemie, Tělo, Doping, Podobná praktika, Ekzém, Špičkový výkon, Sportovec, Dlouhá hodina, Dlouhá doba, Enormní nárok, Str, Zásadní role, Limitující faktor, Životní styl, Zánět, Velká porce, Washington, Sportovní odvětví, Kyselina mléčná, Patogen, Aktivní pohyb, Vysoká účinnost


Určitě si přečtěte

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 76

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 122

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 57