Stačí jednu minutu mluvit a koronavirus SARS-CoV-2 zůstane ve vzduchu skoro čtvrt hodiny

Naše znalosti o novém koronaviru SARS-CoV-2 a onemocnění COVID-19 jsou stále v mnoha směrech neúplné. Proto se výzkumu původce největší celosvětové pandemie věnuje celá řada expertů, kteří se snaží vytěžit co možná nejvíce informací.

Massachusettský technologický institut provedl výzkum, jehož cílem bylo poskytnout odpověď na zdánlivě jednoduchou otázku: jak dlouho zůstává koronavirus ve vzduchu? Studie se zaměřila na analýzu rizika přenosu prostřednictvím kapének.

Téměř čtvrt hodiny

Vědci se snažili zjistit, kolik virionů (kompletních virových částic, které jsou schopny infikovat hostitele a dále se v něm množit) se objeví v podobě kapiček ve vzduchu během toho, co nakažená osoba mluví po dobu jedné minuty.

Měření, prováděné laserovou technologií, ukázalo, že během minuty trvající řeči může infikovaná osoba vyprodukovat více než sto tisíc virionů. Ty pak mohou zůstat ve vzduchu po dobu až čtrnácti minut, tedy relativně dlouho.

Výzkumníci takřka jedním dechem dodávají, že jejich studie byla provedena v uzavřené laboratorní místnosti. Nebylo tedy možné reprodukovat všechny situace a variabilní podmínky, jež mohou ovlivnit přenos nákazy v reálném životě.

Reálný důkaz

O infekčnosti nového koronaviru svědčí například případ, který se odehrál počátkem března. Během vystoupení pěveckého sboru Skagit Valley Chorale bylo jedním člověkem nakaženo 53 ze 122 členů. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí předpokládá, že k infekci došlo prostřednictvím virionů uvolněných během zpěvu prvního nakaženého člena sboru.

Uvedený příklad v kontextu se studií podporuje myšlenku nošení roušek, které v mnoha zemích po celém světě není povinné. Nikdo samozřejmě netvrdí, že ochranná vrstva materiálu poskytuje stoprocentní ochranu proti infekci, ale rozhodně redukuje počet virionů vycházejících z úst nakažených osob.

Pandemie způsobená koronavirem SARS-CoV-2 je pro všechny novou situací. To lze pozorovat jak na přístupu zemí, jejichž strategie se leckdy radikálně liší, tak i v závěrech vědců, kteří otevřeně připouštějí, že jejich znalosti o koronaviru a nemoci, kterou způsobuje, jsou v současné době velmi omezené.

Koronavirus online

Diskuze (7) Další článek: Velký útok na superpočítače v Evropě. Záškodníci se na nich pokoušeli těžit kryptoměny

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,