Nebyla to družice NASA. Oblohu u Kyjeva rozzářil pravděpodobně meteor | Zdroj ilustrace: NASA

Zdroj ilustrace: NASA

Nebyla to družice NASA. Oblohu u Kyjeva rozzářil pravděpodobně meteor

Oživeno ve čtvrtek 20. dubna | Noční zprávy nebyly pravdivé. Družice NASA dál létá kolem Země, její zbytky by měly do atmosféry vstoupit až dnes. Ukrajinské úřady se mýlily, objekt na obloze byl pravděpodobně meteor. NASA pro BBC potvrdila, že v době incidentu byla její sonda stále na oběžné dráze.


Vesmírná agentura NASA varovala, že její družice RHESSI vstoupí ve středu 19. dubna do zemské atmosféry. Ačkoli větší část 300kg staré sondy měla při této cestě shořet, některé komponenty mohly dopadnout na povrch Země.

S největší pravděpodobností se tak stalo ve středu v noci v ukrajinském Kyjevě. Úřady potvrdily, že jde o skutečně o zbytky americké družice: „Aby se zabránilo obětem z trosek padajících na zem, byl vyhlášen letecký poplach, protivzdušná obrana ale nebyla aktivována.“ Další fotografie a videa najdete na Twitteru.

Stále se ale objevují i dohady, že by mohlo jít například o meteor, protože družice se ze své původní oběžné dráhy nemohla nad Kyjev dostat.

Družice RHESSI (Reuven Ramaty High Energy Solar Spectroscopic Imager) od roku 2002 až do svého vyřazení z provozu v roce 2018 pozorovala ze své nízké oběžné dráhy sluneční erupce a výrony koronální hmoty. Nesla jediný přístroj, zobrazovací spektrometr, který zaznamenával rentgenové a gama záření ze Slunce. RHESSI byla první sonda, která tyto snímky pořídila.

Určitě si přečtěte

Články odjinud