První mise Starlineru nakonec trvala jen dva dny. Astronauty však neúspěch neodradil

 • Kosmická loď Starliner od společnosti Boeing uskutečnila první let do vesmíru.
 • Při první demonstrační misi byla bez astronautů.
 • Záměr se ale nezdařil, k ISS nedoletěl.
 • Po dvou dnech ve vesmíru přistál Starliner ve White Sands v Novém Mexiku.

Aktualizováno 27.12.2019

První demonstrační let Starlineru k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) rozhodně nedopadl podle plánu –  to, co původně mělo být osmidenní misí, nakonec trvalo pouhé dva dny a jmenovaná kosmická loď svého cíle vůbec nedosáhla. Astronauty, kteří by v brzké budoucnosti měli usednout do jejích křesel, však tento neúspěch neodradil.

 „Nemůžu se dočkat, až si to vyzkouším,“ konstatoval Mike Fincke z NASA poté, co v neděli sledoval přistání Starlineru v Novém Mexiku.

Fincke je jedním ze tří vyvolených, kteří tvoří první lidskou posádku Starlineru. Kromě něj do ní byli zařazeni ještě Chris Ferguson ze společnosti Boeing a Nicole Mann z NASA.

Mann již během páteční tiskové konference prohlásila, že ona i její kolegové se na létání se Starlinerem těší a „nemají žádné bezpečnostní obavy.“ Nad tím, kdy přesně toto trio vyrazí do vesmíru, však zatím visí velký otazník.


Kosmická loď Starliner uskutečnila první demonstrační let, při kterém ještě letěla bez lidí. Start pomoci rakety Atlas V proběhl úspěšně. Přibližně 30 minut po startu mělo dojít k zážehu motorů Starlineru a navedení na oběžnou dráhu. K tomu sice došlo, ale vinou problému s časovačem o osm minut později oproti plánu. Starliner se dostal na nižší oběžnou dráhu a spotřeboval více paliva, než měl. Kvůli tomu se nedostal k Mezinárodní kosmické stanici.

Z osmi dnů byla mise zkrácená na dva dny a 22. prosince přistál Starliner ve White Sands v Novém Mexiku. Pokud odmyslíme nedosažení ISS, byla mise úspěšná: podařilo  se otestovat start s raketou Atlas V, Starliner na oběžné dráze fungoval a dokázal i bez problémů přistát. 


15:12: Náš online přenos tím končí.

15:04: Červený tým vstupuje do Starlineru... 

15:03: Mimochodem, onen obal okolo Starlineru, který je vidět na obrázku níže, má loď ochránit před mrazem. V Novém Mexiku je ráno místního času poměrně chladno.

15:02: Otevření průlezu....

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

14:48: Boeing přistavil k lodi strukturu, která umožní astronautům vystoupit z lodě (až budou na palubě).

Klepněte pro větší obrázek

14:36: Záchranné týmy u Starlineru...

Klepněte pro větší obrázek

14:13: Jedná se o historický okamžik. Raketoplány přistávaly jako kluzák na zemi. Ostatní americké kosmické lodě přistávaly dosud v oceánu... platí to pro všechny po Apollo a také Dragon a Crew Dragon od SpaceX. Starliner je první, který přistál na pevnině. 

14:10: Lidé v USA pozorovali přistání Starlineru...

13:58: Starliner přistál! 

13:47: Starliner nyní čeká postupně otevření tří sad padáků, odhození tepelného štítu a nafouknutí airbagů. K přistání dojde za 10 minut. 

13:43: Starliner je ve výšce 100 km. 

13:40: Starliner za pár desítek sekund vstoupí do atmosféry. Tepelný štít bude muset odolat teplotě 1 600 °C.

13:27: Došlo k odpojení servisní sekce... 

13:26: Starliner nyní směřuje do White Sands v Novém Mexiku. Kosmická loď, která převáží či může převážet lidskou posádku, zde přistála v minulosti jen jednou – v roce 1982 zde při třetí misi poprvé a naposledy přistál raketoplán (konkrétně Columbia). 

13:25: Hotovo.

13:23: Zážeh... 

13:11: Zážeh brzdicích motorů (deorbit burn) začne ve 13:23:47 a potrvá 55 sekund. Dráha Starlineru se tím pozmění tak, že její nejnižší bod bude ležet v atmosféře. Návrat už poté nebude možné zastavit. 

13:08: Z Houstonu vyrazilo letadlo WB-57, které by nám mělo přinést pěkné záběry na přistávací Starliner. Záchranné týmy Boeingu jsou už na místě. Je jich hned několik. Nejdůležitější je ten „červený“, který otevře poklop a setká se s astronauty (až budou na palubě Starlineru). 

12:58: Souhlas s provedením brzdicího manévru ve 13:23 našeho času.

12:48: Na NASA TV už běží přímý přenos. Později doplníme také odkaz na přenos s českým komentářem.

11:30: Jak bude přistání probíhat? V obrázcích vám ukážeme hlavní fáze:

Klepněte pro větší obrázek
1 odpojení servisní sekce, 2 průlet atmosférou, 3 odpojení horního tepelného štítu, 4 otevření brzdících padáků, 5 otevření hlavních padáků, 6 sestup na hlavních padácích, 7 odhození tepelného štítu a nafouknutí airbagů, 8 přistání  

11:15: Dnešní upřesněné menu:

 • Zážeh pro sestup z oběžné dráhy (deorbit): 13:23
 • Přistání ve White Sands v Novém Mexiku: 13:57

11:14: Boeing uveřejnil video z odpojení Starlineru od posledního stupně rakety Atlas V (Centaur) krátce po startu. Až do tohoto okamžiku probíhalo vše normálně. 


Sobota 21. prosince

20:20: Starliner je nyní na kruhové dráze ve výšce 250 km. Pro srovnání: ISS obíhá ve výšce asi 415 km. Pokud půjde vše dobře, zažehne Starliner motory pro sestup ve 13:20.

19:40: Boeing potvrdil, že Starliner bude mít dva pokusy k přistání ve White Sands v Novém Mexiku. První ve 13:57, druhý ve 21:48.

15:55: Boeing potvrdil, že Starliner provedl včera dva zážehy, aby se dostal zítra nad Nové Mexiko, kde má přistát. Loď funguje dobře, solární panely dokonce vyrábí více energie, než se očekávalo. 

13:30: V neděli jsou dvě možnosti pro přistání v Novém Mexiku: ve 14:00 a ve 21:50. Zřejmě už dnes večer se dozvíme, která varianta bude vybrána. 

10:20: Dnes ve 20:00 proběhne tisková konference. 


Pátek 20. prosince

17:40: Ještě jedna zajímavá informace – k zážehu mělo dojít o 8 minut později, než bylo plánováno.

17:04: Starliner by mohl přistát v neděli ve 13:30, ale čas ještě potvrdíme. 

Shrnutí: Kvůli problému s časovačem se po oddělení Starlineru od stupně Centaur nepodařilo dosáhnout požadované oběžné dráhy. Starliner při snaze stabilizovat dráhu spotřeboval více paliva, než měl. Kvůli tomu je sice na stabilní dráze, ale k Mezinárodní kosmické stanici nedoletí. V neděli se Starliner vrátí zpět na Zemi. Primární příčina problému se vyšetřuje. Do přistání by Boeing rád  provedl na oběžné dráze testy. 

16:00: Další let Starlineru by mohl proběhnout už s posádkou, další let bez posádky s úspěšným připojením k ISS není nutně potřeba. Pokud by dnes ve Starlineru seděli astronauti, mohli by převzít řízení. 

15:49: Nyní se bude zjišťovat, jaké testy lze uskutečnit na oběžné dráze před návratem na zemi v neděli. Loď má 75 % pohonných hmot. 

15:47: Starliner je na dráze, která mu umožní se vrátit na Zemi za 48 hodin – konkrétně tedy na White Sands v Novém Mexiku.

15:42: Začala tisková konference. Podle ředitele NASA situaci ovlivnila i ztráta spojení s lodí v době plánovaného zážehu, což může souviset s TDRS (družice a pozemní stanice prostřednictvím kterých NASA komunikuje s družicemi, ISS apod.)

15:02: Otázka za stovky milionů dolarů: proběhne další let bez posádky, nebo se půjde na let s lidmi? 

15:00: Jinými slovy... softwarový problém. 

14:47: Podle šéfa NASA došlo po odpojení k anomálii na vnitřních hodinách (Mission Elepsed Time). Starliner se domníval, že probíhá zážeh pro dosažení dráhy, ale to se nestalo. Pro dosažení stabilní oběžné dráhy pak spotřeboval více paliva, než bylo plánováno. To vylučuje spojení s Mezinárodní kosmickou stanicí. Podle neoficiálních informací je dráha Starlineru 187 x 222 km.

14:45: Koluje info z NORADU (Severoamerické velitelství protivzdušné obrany), podle kterého byl detektován objekt s parametry dráhy 77  192 km a sklonem 51,63 stupně vůči rovníku. Jednalo se o Centaur, případně o Starliner krátce po odpojení. Nejsou to tedy parametry současné dráhy.

14:38: Vypadá to, že raketa Atlas V splnila svůj úkol. Problém nastal až po odpojení od stupně Centaur. Zážeh motorů Starlineru neproběhl dobře. 

13:43: Z NASA i od Boeingu slyšíme jen ticho... v 15:00 našeho času má proběhnout tisková konference.

13:38: Ředitel NASA potvrdil, že Starliner je na stabilní dráze. Zážeh motorů potřebný pro let k ISS neproběhl. Situace se řeší... 

13:24: Zatím víme, že Starliner se dostal na oběžnou dráhu ale manévr neproběhl „nominálně“. Není jasné, na jaké dráze se nyní nachází. Boeing má kontrolu nad lodí, baterie jsou nabité. 

13:21: NASA zatím potvrdila, že Starliner mění pozici v kosmickém prostoru tak, aby solární panely směřovaly ke slunci... 

13:15: Podle NASA je Starliner na stabilní dráze... není jasné, zda došlo k zážehu. Pokud nedošlo, tak „stabilní dráha“ přivede Starliner do atmosféry a dopadne do oceánu asi za 20 minut. Zatím víme jistě, že tam dle plánu směřuje Centaur. 

13:13: Starliner není ve správné výšce pro zážeh, informuje NASA....

13:12: zážeh pro dosažení oběžné dráhy byl odložen... 

13:00: k zážehu motorů dojde ve 13:06

12:51: Starliner se odpojil od stupně Centaur. Nyní je na suborbitální dráze s parametry 72 až 181 km nad Zemí. Kosmická loď nyní míří zpět do atmosféry. O navedení na oběžnou dráhu se za pár minut postarají motory Starlineru. Spotřebuje se tím už nepotřebné palivo pro motory záchranného systému.

12:48: Motory Centauru vypnuty... 

12:43: let probíhá bez problémů, pracují motory stupně Centaur... 

12:36: Atlas V s lodí Starliner odstartovali... 

12:32: pokračuje odpočet.. vše připraveno na premiérový start lodě Starliner.

12:30: odpočet může pokračovat... 

12:27: Rameno se odsouvá... 

12:06: Raketa Atlas V nedostane Starliner až na oběžnou dráhu, ale pouze na suborbitální dráhu, která by loď navedla brzy zpět do atmosféry. 

Nesouvisí to se schopnostmi rakety, ale má to praktický důvod. O navedení na oběžnou dráhu se postarají motory záchranného systému asi 30 minut po startu – pro záchranu už nebudou potřeba a Boeing chce spotřebovat palivo, aby byla loď lehčí. 

12:00: Současný start bude 663. startem rakety Atlas, 365. startem Atlasu z Mysu Canaveral, 81. startem Atlasu V, 66. z Mysu Canaveral a 4. k ISS.

11:56: Ke startu dojde asi 30 minut před východem slunce. Obyvatelé východního pobřeží USA by mohli vidět krásnou světelnou show. 

11:55: Modrý tým opustil startovací komplex. 

11:46: Uzavřený průlez... 

Klepněte pro větší obrázek

11:40: jak bude probíhat start?

Kosmická loď není uvnitř aerodynamického krytu. Na adaptéru, který propojuje Starliner s urychlovacím stupněm Centaur je ale tzv. aeroskirt. Jeho úkolem je snížit aeroakustický hluk, který inženýři objevili při testech v aerodynamickém tunelu. 

Čas po startu (min: sec) Akce Číslo na obrázku
0:00 Start 1
1:05 Dosažení rychlosti Mach 1 -
2:22 Odpojení SRB 2
4:29 Vypnutí motoru rakety Atlas 3
4:35 Odpojení prvního stupně 4
4:41 Odhození adaptéru  5
4:45 Zážeh motorů stupně Centaur 6
5:05 Odpojení aeroskirtu 7
11:54 Vypnutí motorů stupně Centaur 8
14:54 Odpojení Starlineru 9
Klepněte pro větší obrázek
Foto: Boeing, NASA, úprava VTM

11:34: průlez uzavřen, Modrý tým bude opouštět startovací komplex... 

11:22: Za chvíli začne přenos na NASA TV. Start bude možné sledovat také s českým komentářem, který doplníme až po 12. hodině.

10:44: Starliner neletí s prázdnou. Kromě figuríny (viz níže) jsou na palubě zásoby pro ISS. Některé byly do lodě umístěny teprve před chvílí... nyní se už blížíme k uzavření průlezu, který vidíte na obrázku níže již v „odstrojeném stavu“ krátce před odsunutím přístupového ramene, ale tam ještě nejsme...

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Boeing

9:30: Starliner otevřen... 

9:00: Hodiny na Mysu Canaveral se nám před chvíli zastavily v čase T-4 minuty do startu. To je běžný postup. Na startovací rampě pracuje osmičlenný Modrý tým. Pokud by už dnes letěli astronauti, tak by za chvíli usedali do Starlineru. Dveře kosmické lodě se uzavřou v 11:11.

8:31: konkrétně: první stupeň používá petrolej a kyslík, Centaur pak kapalný vodík a kyslík. Nyní pomalu končí tankováni kapalného vodíku pro dva motory RL10 stupně Centaur. Celkem bude v nádrži 46 000 litrů vodíku. 

8:27: přípravy na start rakety Alas V probíhají bez problémů. Pokračuje také čerpání paliva a okysličovadla do prvního stupně a stupně Centaur. 


Čtvrtek 19. prosince

19:40: Animace průběhu mise OFT

18:15: Raketa Atlas V byla už ve středu vyvezena společně s lodí Starliner na startovací komplex 41. Uvnitř prvního stupně už je natankované palivo (petrolej RP-1). Kapalný kyslík pro první stupeň se bude tankovat v noci na pátek, stejně jako kapalný vodík a kyslík pro druhý stupeň Centaur. 

18:10: Starliner vynese do vesmíru raketa Atlas V od společnosti United Launch Alliance (ULA). Raketa má na výšku 58 metrů a skládá se ze tří základních částí: prvního stupně, druhého stupně (Centaur) a dvou přídavných motorů na tuhé pohonné hmoty (SRB). Raketa je v provozu od roku 2002. Do vesmíru vynesla mimo jiné sondy New Horizons, Curiosity, InSight nebo tajný raketoplán Boeing X-37 B. Celkem má na kontě 80 startů. Jen jeden byl částečně neúspěšný a to navíc nebyl problém na straně rakety.


Kosmická loď Starliner a mise OFT

NASA přenechala oběžnou dráhu soukromým firmám, které mají začít dopravovat astronauty na Mezinárodní kosmickou stanici. Crew Dragon od SpaceX už provedl první demonstrační misi, druhá s astronauty je naplánovaná na příští rok. Nyní čeká první demonstrační let Starliner od Boeingu.

 • Na palubě Starlineru bude figurína Rosie the Rocketeer v modrém skafandru od Boeingu. Na sobě bude mít desítky senzorů. Jméno je odvozeno od Rosie the Riveter, což je kulturní ikona a symbol žen, které pracovaly v továrnách a loděnicích během druhé světové války.
 • Starliner dopraví k ISS asi 270 kg zásob, převážně potravin.
 • Kosmickou loď Starliner bude vynášet raketa Atlas V, která letěla s lidmi naposledy v květnu 1963 v rámci programu Mercury.
 • Starliner je první americkou lodí, která bude přistávat na pevnině. Kromě padáků využije pro měkké dosednutí airbagů.
 • Starliner může dopravit do vesmíru až 7 astronautů. Loď bude opakovatelně použitelná. 
 • Pokud současný první let Boe-OFT proběhne dobře, bude následovat druhá demonstrační mise Boe-CFT, při které budou na palubě tři astronauti: Christopher Ferguson, Mike Fincke a Nicole Mann. Let by mohl proběhnout v první polovině roku 2020. Poté začne Starliner dopravovat astronauty na ISS.
Diskuze (30) Další článek: Nadšenec naprogramoval hru Had na osvětlení vánočního stromku

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,