Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA/Matt Dominick

Foto: NASA/Matt Dominick

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA
Foto: NASA
Foto: NASA
Foto: NASA
9
Fotogalerie

Starliner měl během návratu na Zemi další problémy. Nad budoucností projektu visí otazník

Oživeno 10. září | Kosmická loď Starliner sice o víkendu v pořádku dorazila na Zemi, nicméně zpáteční cesta se rozhodně neobešla bez potíží.

Podle dostupných informací po odpojení od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) selhala jedna ze 12 řídicích trysek na modulu posádky a během návratu došlo k několika krátkodobým výpadkům navigačního systému.

NASA je proto přesvědčena o tom, že její rozhodnutí nechat astronauty  Butche Wilmora a Suni Williams na ISS bylo správné. „Všichni jsme šťastní, že přistání bylo úspěšné. Ale samozřejmě bychom si také přáli, aby to bývalo proběhlo podle původního plánu,“ komentoval to manažer Commercial Crew Program Steve Stich.

Stich připustil, že pokud by se jednalo o pilotovaný let, pak posádce by se nic špatného nestalo a Wilmor a Williams by tak již byli doma. Nicméně riziko bylo vzhledem k okolnostem příliš velké.

Zatím stále nevíme, zda se Boeing pokusí odstranit všechny závady a následně svou kapsli vyšle do kosmu znovu. Někteří analytici nicméně naznačují, že místo toho může celý projekt jejího vývoje ukončit.

„Není jasné, zda nebo kdy bude mít společnost další příležitost dostat astronauty do vesmíru. Nepřekvapilo by nás, kdyby se Boeing tohoto byznysu zbavil," uvedl např. Ron Epstein z Bank of America.

Pokračování 2 / 15

Oživeno 7. září | Kosmická loď Starliner bez posádky dnes v 6:01 SELČ úspěšně přistála ve White Sands Space Harbor v Novém Mexiku.

Po oddělení tepelného štítu se nafouklo šest airbagů naplněných dusíkem, které společně s trojicí padáků zajistily měkké přistání. Týmy NASA a Boeingu již kapsli vyzvedly.

NASA přiznala konflikty s Boeingem kvůli Starlineru

Oživeno 6. září | NASA přiznala, že její rozhodnutí o návratu Starlineru bez posádky Boeing rozhodně nepřijal s nadšením.

Podle Steva Sticha, který má na starost Commercial Crew Program, představitelé dotyčné společnosti nesouhlasili s hodnocením, podle nějž je kvůli problémům s tryskami příliš nebezpečné, aby Starliner dopravil astronauty Butche Wilmora a Suni Williams zpět na Zemi

„Boeing věřil v model, který vytvořil, aby předpověděl degradaci trysek během zbytku letu. Tým NASA se však ten na model podíval a viděl určitá omezení,“ vysvětlil Stich.

https://www.youtube.com/watch?v=g7d2JIMu4GY

Toto vyjádření je však dosti diplomatické. Deník New York Post na základě anonymního vyjádření minulý týden napsal, že debaty na toto téma byly ve skutečnosti velice vyostřené a dokonce se při nich křičelo.

„Boeing byl přesvědčen o tom, že Starliner je v dostatečně dobrém stavu na to, aby přivezl astronauty domů, a NASA s tím nesouhlasila,“ prozradil nejmenovaný dobře informovaný zdroj.

Tento přístup Boeingu prý byl vnímán jako velice nezodpovědný, což vyvolalo další spekulace o tom, zda program vývoje Starlineru bude pokračovat, nebo dojde k jeho zrušení.

Pokračování 3 / 15

Posádka Mezinárodní vesmírné stanice zaznamenala podivné zvuky vycházející ze Starlineru

Oživeno 4. září | Posádka Mezinárodní vesmírné stanice o víkendu zaznamenala podivné zvuky vycházející z kosmické lodi Starliner. Ta by se přitom již v pátek měla vydat na zpáteční cestu na Zemi.

„Mám otázku ohledně Starlineru. Z reproduktoru se ozývá zvláštní zvuk... Nevím, co ho způsobuje,“ nahlásil astronaut Butch Wilmore během komunikace s Houstonem.

Následně ke zmíněnému reproduktoru přiložil mikrofon, aby tento zvuk mohli slyšet i pozemní dispečeři. „Udělám to ještě jednou a nechám vás, abyste se všichni podrbali na hlavě a uvidíme, jestli dokážete přijít na to, co se děje," konstatoval.

V pondělním prohlášení pro server Ars Technica NASA uvedla, že „zpětná vazba z reproduktoru byla výsledkem zvukové konfigurace mezi vesmírnou stanicí a Starlinerem“.

„Audiosystém vesmírné stanice je složitý, umožňuje propojení více kosmických lodí a modulů a je tedy běžné, že zažíváte hluk a zpětnou vazbu,“ vysvětlila.

Nejedná se samozřejmě o první případ svého druhu. Například čínský astronaut Jang Li-wej během svého letu v roce 2003 slyšel zvuky, které připomínaly „klepání dřevěným kladivem do do železného kbelíku“. Na druhé straně, Boeing už má dost problémů i bez podobných incidentů, tudíž ho tato zpráva určitě nepotěšila.

Pokračování 4 / 15

Starliner bez posádky zahájí svůj neslavný návrat z Mezinárodní vesmírné stanice v pátek

Oživeno 2. září | Kosmická loď Starliner zahájí svůj návrat na Zemi v pátek 6. září. Od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se  podle dostupných informací začne odpojovat přibližně v 18:04 ET.

Následně se od stanice vzdálí a provede deorbitační zážeh. Pokud vše půjde dobře, přistane o den později – tzn. v sobotu 7. září – ve White Sands v Novém Mexiku.

NASA již 29. srpna na svém blogu oznámila, že kontrola připravenosti na nadcházející odlet Starlineru bez posádky byla úspěšně dokončena. Čekalo se tedy pouze na potvrzení termínu.

Starliner 13.jpg

Návrat bude probíhat plně autonomně, nicméně pozemní dispečeři budou mít možnost v případě nějakých komplikací zasáhnout a převzít řízení. „Existuje několik věcí, které musíme udělat jinak,“ konstatoval Steve Stich z NASA.

To mj. znamená, že Starliner bude od ISS odlétat vyšší rychlostí, než se původně předpokládalo.

Nad dalším osudem nešťastné kapsle stále visí otazník. Představitelé NASA jasně uvedli, že nejprve ji chtějí v pořádku dostat na naši planetu. Teprve potom bude možné začít řešit problémy s tryskami a úniky helia a případně i naplánovat další misi.

Pokračování 5 / 15

Starliner je na tom tak špatně, že Boeing nejspíš celý projekt jeho vývoje zruší

Oživeno 29. srpna | Odpověď na otázku, zda Boeing po veškerých dosavadních prolémech se Starlinerem i nadále zůstane součástí programu Commercial Crew, zatím není jasná.

„Nejsem si jistá, že toto rozhodnutí nakonec bude na NASA. Je to právě Boeing, kdo bude muset uhradit velkou část všech účtů, stejně jako tomu bylo doposud,“ konstatovala bývalá zástupkyně administrátora dotyčné agentury Lori Garver.

„Boeing se nadále zaměřuje především na bezpečnost posádky a kosmické lodi. Provádíme misi, jak určila NASA, a připravujeme kosmickou loď na bezpečný a úspěšný návrat bez posádky," uvedl k tomu mluvčí světoznámého výrobce letecké techniky.

Starliner 12.jpg

Zahraniční komentátoři jsou každopádně skeptičtí a poukazují na to, že Boeing aktuálně musí řešit i celou řadu dalších problémů (např. v souvislosti s přípravou rakety Space Launch System).

Stručně řečeno, neúspěch Starlineru představuje pouhou špičkou ledovce, pročež mnozí analytici a odborníci podle agentury Reuters vážně pochybují o tom, že tato kapsle ještě někdy do vesmíru poletí.

„Opustí nakonec program, protože je příliš komplikovaný a protože ti druzí to prostě umí dělat lépe? Ano, to se může stát,“ prohlásil např. Robert Spingarn z Melius Research.

Pokračování 6 / 15

Starliner se vrátí na Zemi bez posádky. Rusové žádají Putina, aby pomohl americkým astronautům uvízlým na ISS

Oživeno 26. srpna | Na internetu se nedávno objevilo video, v němž skupina postarších ruských občanů žádá prezidenta Vladimira Putina, aby pomohl americkým astronautům uvězněným na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) kvůli potížím s kosmickou lodí Starliner.

„Ve vesmíru jsou právě teď dva američtí astronauti. Mají problémy už dva měsíce. Jejich Boeing se cestou porouchal. Selhaly motory, nějak se dostali na Mezinárodní vesmírnou stanici. A teď nevědí, jak se dostat zpátky. Žádáme vás, abyste jim pomohl,“ říká jeden muž.

Zahraniční média toto video označila za zinscenovanou propagandou, která se zdá být zaměřena na domácí publikum a má vylepšit obraz Putina a ruského vesmírného programu. Podle některých má však v tomto konkrétním případě duchaplnou pointu.

Je pravda, že NASA s Ruskem v oblasti dopravy astronautů na ISS a zpět na Zemi, zásobování stanice apod. stále úzce spolupracuje.

Pokud však jde o misi Starlineru, nikdo ze jmenované kosmické agentury tuto možnost ani jednou nezmínil a nakonec bylo rozhodnuto, že Butch a Suni se vrátí na naší planetu v kapsli Crew Dragon od společnosti SpaceX.

Jediný problém spočívá v tom, že tuto cestu bude možné uskutečnit až v únoru příštího roku, což znamená, že oba nešťastníci budou muset na ISS nedobrovolně strávit dalších 6 měsíců.

Pokračování 7 / 15

Potvrzeno! Starliner se nakonec vrátí na Zemi bez posádky

Oživeno 24. srpna | Kosmická loď Starliner od Boeingu se nakonec vydá na zpáteční cestu na Zemi bez posádky. Na včerejší tiskové konferenci o tom informovali zástupci NASA.

„NASA rozhodla, že Butch a Suni se vrátí se SpaceX v rámci mise Crew-9 příští rok v únoru a že Starliner se vrátí bez posádky,“ uvedl administrátor dotyčné agentury Bill Nelson.

To mj. znamená, že v palubním softwaru Starlineru nyní budou muset být provedeny změny, které mu umožní autonomně se odpojit od Mezinárodní stanice (ISS) a znovu vstoupit do zemské atmosféry.

Starliner 11.jpg

Tato volba pravděpodobně nebylo snadná a představuje velký projev nedůvěry vůči Boeingu, pro nějž jde podle zahraničních komentátorů doslova o noční můru.

Jaký bude další osud Starlineru zatím není jasné. Jeho vývoj sice již stál miliardy dolarů, nicméně skutečností zůstává, že NASA ho technicky vzato k ničemu nepotřebuje, neboť má k dispozici Crew Dragon od SpaceX. Ken Bowersox ze Space Operations Mission Directorate je nicméně optimistický.

„Během cesty ke stanici a operací v doku jsme se o této kosmické lodi hodně naučili. Budeme také pokračovat ve shromažďování dalších údajů o Starlineru během návratu bez posádky a vylepšovat systém pro budoucí lety na vesmírnou stanici,“ konstatoval.

Pokračování 8 / 15

Starliner by při pokusu o návrat na Zemi mohl narazit do Mezinárodní vesmírné stanice, bojí se experti

Oživeno 14. srpna | Někteří odborníci se obávají, že Starliner by při pokusu o návrat na Zemi mohl narazit do Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Upozornil na to Business Insider.

Tento černý scénář výslovně nevyloučil ani mluvčí NASA, s nímž redaktoři výše jmenovaného magazínu mluvili a který se k němu odmítnul vyjádřit. Známý harvardský astronom Jonathan McDowell nicméně objasnil, jak by k něčemu takovému mohlo dojít.

„Pokud se odpojujete od ISS a přijdete o určitý kritický počet svých trysek, je šance, že uvíznete v procesu driftování a nebo do vesmírné stanice dokonce narazíte," konstatoval.

Starliner 10.jpg

Není jistě od věci, že z toho stejného mají strach i jisté dobře informované zdroje, které pod podmínkou zachování anonymity minulý týden poskytly vyjádření serveru Ars Technica.

McDowell v dané souvislosti rovněž prohlásil, že čelní představitelé Boeingu nyní pravděpodobně hořce litují toho, že se do vývoje Starlineru vůbec kdy rozhodli pustit.

„Tento konkrétní program pro ně byl nejen finanční katastrofou, ale rovněž katastrofou z hlediska styku s veřejností," dodal.

Pokračování 9 / 15

Oživeno 8. srpna | Zdá se, že problém se Starlinerem nemá uspokojivé řešení. NASA na tiskové konferenci poprvé oficiálně připustila, že by se astronauti mohli vrátit zpět v lodi jiného provozovatele. Vzhledem k tomu, že spolupráce s Rusy nepřipadá v úvahu, zbývá pouze SpaceX. Tím se jen potvrzují už několik týdnů staré prognózy odborníků.

Wilmore a Williamsová startovali 5. června a na ISS měli strávit týden. Už teď tam jsou 60 dní a začíná to vypadat, že se domů dostanou až v únoru 2025. Ne že by na stanici nebyli užiteční, ale také znamenají neplánovanou spotřebu zásob.

Steve Stitch řekl, že NASA už se SpaceX diskutovala možnosti návratu astronautů lodí Crew Dragon. Jako proveditelná možnost se jeví zářijový start se dvěma místo čtyř plánovaných astronautů. Loď by také vezla dva prázdné skafandry, které by na cestě zpět oblékli Wilmore a Williamsová. Problém je, že návrat mise je plánovaný na únor 2025.

Pro NASA je stále prioritou návrat astronautů na palubě Starlineru, ale dříve nebo později bude muset padnout rozhodnutí, zda dál spoléhat na to, že Boeing vyřeší problém se Starlinerem (aktuálně není schopný opustit ISS), nebo bude nutná změna plánu.


Možnost, že Starliner se vrátí na Zemi prázdný, je stále pravděpodobnější. Mohlo by to znamenat jeho konec

Oživeno 6. srpna | Varianta, že kosmická loď Starliner se nakonec vrátí na Zemi prázdná, je stále pravděpodobnější. A podle některých zahraničních komentátorů by to mohlo znamenat definitivní konec tohoto projektu.

Přestože Boeing tvrdí, že astronauti Butch Wilmore a Suni Williams ve Starlineru letět mohou, NASA má obavy z možných komplikací a stále „vyhodnocuje všechny možnosti“.

„Nebyla učiněna žádná rozhodnutí a agentura bude nadále poskytovat aktualizace o svých plánech,“ řekl mluvčí NASA serveru Ars Technica.

Starliner 9.jpg

Vývoj Starlineru od roku 2010 spolknul už neuvěřitelných 6,7 miliardy dolarů, takže je pochopitelné, že Boeing se nechce vzdát bez boje. Momentálně se však zdá, že Wilmore a Williams na Zemi dopraví spíše kapsle Crew Dragon od SpaceX.

V průběhu posledních dvou měsíců přitom NASA rozsah problému opakovaně bagatelizovala. Například Steve Stich ze jmenované agentury ještě koncem června na tiskové konferenci tvrdil, že posádka Starlineru na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) „neuvízla“ .

Nyní už je však jasné, že ano. Týmům se navíc stále nepodařilo odhalit příčinu předchozího selhání několika trysek, což znamená, že teoreticky k němu může dojít znovu.

Pokračování 10 / 15

Astronauty uvízlé na Mezinárodní vesmírné stanici by mohla dopravit na Zemi SpaceX. Má to ale háček

Oživeno 29. července | Astronauty Butche Wilmorea a Suni Williams, kteří uvízli na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) by mohla dopravit na Zemi SpaceX – a to v rámci mise Crew-9.

„Je jasné, že NASA se nechce odchýlit od svého základního plánu použít k návratu domů Starliner, a na tom se s největší pravděpodobností nic nemění,. Ale není to jisté,“ napsal mj. na síť X Eric Berger z Ars Technica.

Berger rovněž prozradil, že skafandry, které by Wilmore a Williams potřebovali k letu v kosmické lodi Crew Dragon, jsou k dispozici.

Připomeňme, že mise Crew-9 je předběžně naplánována na polovinu srpna. SpaceX však nedávno měla problém s raketou Falcon 9, který nyní vyšetřuje Federal Aviation Administration (FAA).

V důsledku toho by Crew-9 teoreticky mohla být odložena, což by znamenalo další komplikace. Vše bude záležet na tom, zda se příčinu selhání Falconu 9 podaří odhalit a odstranit včas.

Co se týče Starlineru, NASA a Boeingu již na různé testy a kontroly nezbývá příliš mnoho času. Důvodem je, že životnost baterie dotyčné kosmické lodi podle dostupných informací vyprší 3. září.

Pokračování 11 / 15

Kosmická loď Starliner se nevrátí na Zemi dříve než v srpnu. Přesné datum zatím není jasné

Oživeno 26. července | NASA ve čtvrtek oznámila, že Starliner se nevydá na zpáteční cestu k Zemi dříve než v srpnu.

Steve Stich ze jmenované kosmické agentury během tiskové konference prohlásil, že týmy v uplynulých dnech sice dosáhly velkého pokroku, nicméně  přesné datum návratu stále nelze určit.

Z dostupných informací plyne, že právě během prvního srpnového týdne by měla proběhnout další kontrola Starlineru, přičemž na základě jejích výsledků se rozhodne o dalším postupu.

Starliner 8.jpg

Jak zdůrazňuje The Atlantic, pro Boeing – který se potýká s velkými problémy rovněž v oblasti letecké dopravy – je tento incident z PR hlediska doslova pohromou.

Nejmenovaný vysloužilý astronauta NASA je přesvědčený o tom, že Boeing má obavy nechat Butche Wilmorea a Suni Williams ve Starlineru letět, aby svou pověst nepošramotil ještě více.

„Samozřejmě, že se kvůli tomu necítí pohodlně. Jinak by je tam už posadili,“ konstatoval.

Pokračování 12 / 15

Boeing se stále zoufale snaží zjistit, co se pokazilo na jeho kosmické lodi Starliner. Posádka zůstává uvězněná na ISS

Oživeno 23. července | Boeing se stále snaží odhalit příčinu problémů, kvůli kterým se jeho kosmická loď Starliner nemůže vrátit z Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) zpět na Zemi.

Ve White Sands nedávno proběhly zkoušky náhradních trysek, které podle vyjádření Steve Stiche z NASA přinesly neuvěřitelné množství dat.

„Náš tým se dále pustil do demontáže motorů a inspekcí, které nám poskytnou další vhled na to, jak budeme analyzovat výsledky a posuzovat další kroky," konstatoval Stitch.

Starliner 7.jpg

Zdá se, že úniky helia způsobily přehřátí několika trysek Starlineru, což vyvolalo debaty o tom, zda by skutečně byl schopen bezpečně absolvovat cestu na naší planetu.

Astronauti Butch Wilmore a Suni Williams tak i nadále zůstávají uvěznění na ISS, kde si mj. krátí čas prováděním experimentů, jejichž účelem je otestovat možnosti výroby optických vláken ve vesmíru.

Žádné datum dalšího pokusu o návrat zatím nebylo stanoveno, což jasně ukazuje, že odborníci z NASA i Boeingu před sebou mají ještě spoustu práce.

Pokračování 13 / 15

Návrat kosmické lodi Starliner na Zemi se opět odkládá. Tentokrát na neurčito

Oživeno 26. června | Odborníkům se stále nepodařilo vyřešit problém s úniky helia, které negativně ovlivňují systém trysek RCS kosmické lodi Starliner. NASA proto opět byla nucena odložit její cestu zpět na Zemi.

Nové datum tentokrát již nebylo stanoveno, takže zatím není jasné, jak dlouho ještě budou muset astronauti Williams a Butch Wilmore zůstat na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

I když je vysoce pravděpodobné, že Williams a Wilmore  se nakonec na naši planetu ve Starlineru úspěšně vrátí, aktuální situace vyvolává mnoho spekulací o tom, proč má Boeing neustále takové potíže.

Starliner 6.jpg

Steve Stich z NASA k tomu uvedl, že není kam spěchat a že týmy při svém rozhodování vycházejí z analýzy doposud získaných dat.

„Je vhodné, abychom dokončili přezkum na úrovni agentury, podobný tomu, který byl proveden před návratem SpaceX Demo-2 po dvou měsících na oběžné dráze,“ dodal.

Starliner by tak momentálně mohl letět pouze v tom případě, kdy by na ISS nastala nouzová situace, která by si vyžádala neprodlenou evakuaci celé její posádky.

Pokračování 14 / 15

Kosmická loď Starliner ma další problémy. Nepoletí ani v sobotu

Oživeno 20. června | Kosmická loď Starliner se od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) neodpojí dříve než v úterý 25. června. Na svém blogu o tom předevčírem informovala NASA.

V takovém případě by se astronauti Butch Wilmore a Suni Williams vrátili na naši planetu o den později, tedy ve středu 26. června, přibližně ve 4:51 EDT (10:51 CET).

Důvodem dalšího odkladu je údajně to, že týmy Boeingu a NASA pokračují v revizi dat Starlineru z již dokončených testů. Více podrobností se můžete dozvědět ze záznamu mediální telekonference, která se uskutečnila v úterý.

„Po odpojení a deorbitačním zážehu Starliner sestoupí na padácích a přistane v poušti White Sands. Airbagy připevněné ke spodní části Starlineru přistání kosmické lodi, změkčí,“ uvedla NASA.

Za zmínku stojí rovněž skutečnost, že půjde o vůbec první přistání (návrat) americké kapsle s posádkou. Zatím není jasné, zda bude k dispozici živý přenos s českým komentářem.

Pokračování 15 / 15

Starliner se na Zemi nevrátí dříve než 22. června

Oživeno 17. června Kosmická loď Starliner se nevrátí na Zemi dříve než v sobotu 22. června. Tento čas týmům umožní dokončit plánování odletu a rovněž provést další testy a operace.

„Pokračujeme v pochopení schopností Starlineru připravit se na dlouhodobý cíl, kterým je uskutečnění šestiměsíční mise v doku na vesmírné stanici,“ řekl Steve Stich z NASA.

„Posádka provede další operace s poklopem, aby lépe porozuměla tomu jak s ním zacházet, zopakuje některé testy ‘bezpečného útočiště’ a posoudí pilotáž za použití předního okna,“ dodal.

Starliner 5.jpg

Naplánován je i zkušební zážeh sedm ze svých osmi trysek Starlineru směřujících k jeho zádi (tzv. „hot fire test“), který umožní vyhodnotit výkon trysek po zbytek mise. Astronauti rovněž blíže prozkoumají údaje o teplotě vzduchu v kabině.

„Máme neuvěřitelnou příležitost strávit více času na stanici a provádět více testů, které poskytují neocenitelná data jedinečná pro naši pozici,“ komentoval to Mark Nappi z Boeingu.

Pokud vše půjde dobře (nebudou odhaleny žádné závady, povětrnostní podmínky budou přijatelné atd.) Starliner přistane pomocí padáků a airbagů na jihozápadě USA. 


Původní článek z 13. června

Kosmická loď Starliner sice minulý týden konečně odstartovala a úspěšně dopravila na Mezinárodní vesmírnou stanici astronauty Butche Wilmoreho a Suni Williams, jenže teď má další potíže.

Podle dostupných informací v ní bylo objeveno již celkem 5 úniků helia. NASA se tak rozhodla misi prodloužit o minimálně 4 dny, což znamená, že Starliner se nevrátí na Zemi dříve než 18. června.

To Boeingu poskytne více času na „posouzení toho, jaké dopady, pokud vůbec nějaké, by mohlo mít pět malých úniků helia z potrubí servisního modulu na zbytek mise“.

Týmy naštěstí již zjistili, že Starliner bude mít k dispozici zhruba desetkrát více helia, než potřebuje pro zpáteční cestu. A navíc - i v tomto případě se potvrdilo, že všechno zlé je k něčemu dobré.

„Dodatečný čas na oběžné dráze umožní posádce ve čtvrtek 13. června provést výstup do vesmíru, zatímco inženýři dokončí kontroly systémů Starlineru,“ uvádí se na oficiálním účtu ISS na sociální síti X (dříve Twitter).

Připomeňme, že Starliner měl problémy i během vlastního dokování k ISS, kdy kvůli poruše trysek RCS dokonce musel být odvolán první pokus. Tento incident však prý s únikem helia nijak nesouvisel.

Určitě si přečtěte

Články odjinud