Starlink a podobné satelitní sítě komplikují sledování potenciálně zabijáckých asteroidů

Vědci nejsou vůbec potěšeni rostoucím počtem malých satelitů na oběžné dráze naší planety. Dotyčná zařízení podle nich mj. značně ztěžují sledování potenciálně zabijáckých asteroidů.

Téměř tři čtvrtiny odborníků, které skupina Apollo Academic Surveys označila za „experty na planetární obranu“, jsou současnou situací přinejmenším „středně znepokojeny“.

„Myslím, že je naprosto děsivé, že se pro boj s tímto problémem nic konkrétního nedělá," komentovala to astronomka Cristina Thomas z Northern Arizona University.

Nový software, nebo...

„Tohle se bude jen zhoršovat a pokud jde o objevy uskutečňované ze Země, bude to dělat spoustu potíží," dodala.

Řešení? Jednou z možností je, že tento typ rušení by se dal odfiltrovat softwarově. Mnozí odborníci nicméně upřednostňují myšlenku postavit další teleskopy pro sledování asteroidů a vypustit je do oblastí, v nichž jim satelity nebudou překážet.

„Tím správným pokrokem při objevování NEO (near-Earth objects, pozn. red.) jsou vesmírná aktiva,“ napsal anonymní respondent průzkumu Apollo Academic Surveys. „Pozemní vyhledávací prostředky mají stále menší význam.“

Diskuze (15) Další článek: Kindle Paperwhite 5 zlevnil. Parádní čtečku e-knih teď koupíte jen za 2900 Kč

Témata článku: Vesmír, Software, Země, Bezpečnost, Starlink, Satelit, Sledování, Shutterstock, Asteroidy, NEO, Asteroid, Oběžná dráha, Satelitní síť, Software na Heureka.cz