Starlinků už vyletělo 2600. SpaceX dokázala vyslat dvě várky během 24 hodin

  • Počet družic Starlink dál roste
  • SpaceX dokázala vyslat dvě várky (přes 100 družic) v průběhu 24 hodin
  • Starlinky hrají důležitou roli také na Ukrajině

Provoz na oběžné dráze stále roste. Kromě velkého boomu většinou nepříliš užitečných CubeSatů za to může také SpaceX, která už vyslala do vesmíru 2600 družic Starlink. Na oběžné dráze jich k dnešnímu dni zůstává 2352 a pracuje 2321. 

V letošních roce proběhlo už 13 startů s družicemi Starlink, které se tak významnou měrou podílí na celkovém počtu startů rakety Falcon 9 – v letošním roce letěla už 20krát a nechává tak ostatní vesmírné nosiče daleko za sebou.

SpaceX se nedávno povedl i husarský kousek, když vyslala dva balíky Starlinů v rozmezí 22 hodin a 31 minut. Samozřejmě k tomu využila dvě startovací rampy. Nejdříve 14. května v 2:07 našeho času odstartoval Falcon 9 z Vandenbergovy základny a 15. května v 0:38 další z Mysu Canaveral. Z našeho časového pásma šlo o starty ve dvou dnech, ale ve světovém čase (UTC) byly oba 14. května.

Starlinky směřují nad naše hlavy do pěti „vrstev“ nebo chcete-li slupek ve výškách 540 až 570 kilometrů. Každá vrstva bude obsahovat jiný počet orbitálních rovin a družic. Dvě z vrstev mají sklon 53º vůči rovníku, další 70º a další dvě jsou na polární dráze se sklonem 97,6º. 

Sklon (°) Družic (celkem) Rovin Družic na rovinu
53 1584 72 22
53,2 1584 72 22
70 720 36 20
97,6 348 6 58
97,6 172 4 43

Celkově chce mít SpaceX ve finále na oběžné dráze 4408 družic. V budoucnu jich má být ale daleko více. K tomu bude potřeba i odlišný způsob vynášení. Místo Falconu 9, který nyní vynese najednou 53 družic, to má být Starship, která při jednom startu zvládne 400. 

Dvojsečná PR z Ukrajiny

Starlink se stal trnem v oku astronomů. Negativní PR v posledních týdnech mění válka na Ukrajině. Musk ukrajinské armádě dodal velký počet přijímačů, které se nyní ukazují v boji jako nepostradatelné. Další pak byly nakoupeny z darů neboj jako dar americké vlády. Mluví se o počtu 10 000 fungujících přijímačů. 

Mnohé našly i civilní využití a vrátily občany Ukrajiny do online stavu krátce poté, co danou oblast opustila noha ruského okupanta. Ještě důležitější roli ale hrají „bílé talíře“ v boji. Putují přes ně informace z dronů, které se pak dostávají k dělostřelectvu. 

Ukrajinci si k tomu měli postavit i mezičlánek v podobě software „GIS Art for Artillery“. Místo toho, aby se dělostřelci dohadovali, kdo má na daný cíl zaútočit, nechají vše na programu, který sám najde nejbližší volnou dělostřeleckou jednotku. Zhruba za 30 sekund už dělostřelci nabíjí. 

Starlink si na Ukrajině buduje stejné PR jako třeba turecké Bayraktary a možná tak dává zapravdu odpůrcům Muska, kteří už dříve upozorňovali, že Starlink buduje primárně přínosem pro zelené mozky z Pentagonu než pro babičku ze zapadlé vísky.

Diskuze (46) Další článek: Jak jsme pořídili první snímek supermasivní černé díry v centru Mléčné dráhy

Témata článku: Vesmír, SpaceX, Starlink, Ukrajina, Falcon, Satelit, Družice, Připojení k internetu, Pentagon, Várka, Oběžná dráha, Mys Canaveral, UTC, Elon Musk, Vandenberg, Satelitní komplety na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

** Na většině map vypadá Rusko větší než ve skutečnosti ** A co teprve takové Grónsko, které je reálně 14× menší než Afrika ** Za vše může kartografická projekce a její historický vývoj

Jakub Čížek
MapyHistorie
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Našli jsme sondu z vodíkového balónu německých ozbrojených sil. Podobné dopadají na Česko každý den

Našli jsme sondu z vodíkového balónu německých ozbrojených sil. Podobné dopadají na Česko každý den

** Česko nekřižují pouze dopravní a nákladní letouny ** Každý den můžete na nebi potkat také hromadu radiosond ** Dnes se podíváme na jednu, která k nám doputovala až z Německa

Jakub Čížek
BastleníMeteorologie