Startup Rhea Space Activity od U.S. Space Force získal finanční prostředky potřebné pro naplánování mise, jejímž cílem je „oživit“ Spitzerův vesmírný dalekohled. Ten už se tři roky nachází v tzv. safe mode.
Dotyčný teleskop by však v budoucnosti již neměl být využíván k výzkumu kosmu (v této oblasti ho v roce 2021 nahradil mnohem pokročilejší Vesmírný dalekohled Jamese Webba), ale k detekci potenciálně nebezpečných blízkozemních objektů.
Jeho znovuzprovoznění by ovšem rozhodně nebylo jednoduché. Mj. proto, že NASA se s ním již nedokáže zkontaktovat, takže výše jmenovaná společnost by k němu musela vyslat nějaké servisní zařízení.

„Byla by to nejsložitější robotická mise, jakou kdy lidstvo uskutečnilo,“ připustil v tiskové zprávě astrofyzik a CEO Rhea Space Activity, Shawn Usman.
„Jako teenager jsem v 90. letech sledoval, jak američtí astronauti opravují první Velkou observatoř, Hubbleův vesmírný dalekohled, a nyní Rhea Space Activity dostala příležitost teleroboticky prodloužit životnost poslední Velké observatoře, Spitzerova vesmírného dalekohledu,“ dodal.
Teoreticky by k realizaci tohoto záměru mohlo dojít už do roku 2026, nicméně vzhledem k jeho vysoké náročnosti to podle našeho názoru není příliš pravděpodobné.