Startup chce pomocí fúzní technologie vrtat nejhlubší díry všech dob

Startup jménem Quaise chce pomocí fúzní technologie vrtat nejhlubší díry všech dob. Minulý týden oznámil, že na realizaci tohoto záměru již získal částku ve výši 40 milionů dolarů.

Pokud se jeho přístup ukáže být životaschopným, mohl by lidstvu poskytnout přístup k čisté a téměř neomezené geotermální energii.

„V nadcházejících desetiletích budeme potřebovat obrovské množství bezuhlíkové energie,“ uvedl v tiskové zprávě Mark Cupta, výkonný ředitel společnosti Prelude Ventures a jeden z investorů dotyčného startupu.

Vzhůru do nitra země

„Quaise Energy nabízí jedno z nejúčinnějších a téměř nekonečně škálovatelných řešení pro napájení naší planety. Je to perfektní doplněk k našim současným řešením spoléhajícím na obnovitelné zdroje, což nám umožňuje dosáhnout udržitelné energie základního zatížení v ne tak vzdálené budoucnosti,“ dodal.

Quaise chce pracovat se zařízením zvaným gyrotron, které se obvykle používá k vytváření milimetrových elektromagnetických vln zahřívajících plazma ve fúzních reaktorech.

V tomto konkrétním případě by však poháněl vrtnou platformu schopnou proniknout do hloubky, jaké se nám dosud nikdy nepodařilo dosáhnout (až 20 km).

Titulní ilustrační foto: Blondinrikard Fröberg, CC BY 2.0

Diskuze (12) Další článek: Pozor na notebooky s grafikami od Nvidie. GeForce RTX 3070 může být výkonnější než 3070 Ti

Témata článku: , , , , , , ,