Startup chce poslat na Měsíc rover na palubě kosmické lodi Starship. A to už za tři roky

Vesmírný startup Astrolab podepsal se společností SpaceX smlouvu o vyslání svého roveru na Měsíc – a to již v roce 2026 a na palubě kosmické lodi Starship, která je dosud stále ve vývoji.

Půjde-li vše dobře, tzv. Flexible Logistics and Exploration (FLEX) bude dopraven do blízkosti jižního pólu naší přirozené družice.

„Vzhledem k tomu, že náš rover dokáže ujet až několik tisíc kilometrů za daný rok, nejsme tak citliví na to, kde přesně přistane,“ řekl CEO a zakladatel Astrolabu Jaret Matthews serveru SpaceNews.

Součást programu Artemis?

 „Rozhodně je však optimalizován pro oblast jižního pólu, protože si myslíme, že právě tam bude probíhat hlavní část jeho aktivit,“ dodal.

Dotyčná společnost rovněž hodlá přihlásit svůj výtvor do nadcházející soutěže NASA Lunar Terrain Vehicle (LTV). Pokud si v ní FLEX povede skutečně dobře, mohl by se stát součástí programu Artemis. „Určitě hodíme rukavici do ringu,“ komentoval to Matthews.

Dodejme, že kanadský astronaut Chris Hadfield měl již možnost vyzkoušet si poblíž kalifornského Death Valley plnohodnotný prototyp a podle dostupných informací jim byl ohromen. 

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2022
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Váš názor Další článek: Co nás čeká ve Windows 11. Klávesa Printscreen otevře Výstřižky. Instalaci programů ve Storu vyvoláte z našeptávače

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,