Startup chce těžit na asteroidech. Připravuje první dvě mise

Startup AstroForge, který se zabývá problematikou těžby na asteroidech, chce letos uskutečnit hned dvě zajímavé mise. Upozornil na to Bloomberg.

První by měla proběhnout v dubu a to ve spolupráci se SpaceX. Jejím cílem bude testování různých způsobů rafinace platiny z materiálů podobných asteroidům v kosmu.

V rámci druhé mise – která je předběžně naplánována na říjen – pak AstroForge hodlá pomocí stejnojmenné sondy pátrat po konkrétním „vesmírném balvanu“, z nějž by v budoucnu mohla dobývat právě kovy ze skupiny platiny.

Rafinace přímo na místě

Společnost podle svých vlastních slov mj. usiluje o snížení množství emisí uvolňovaných při těžbě tady na Zemi – což poněkud kontrastuje s tím, že starty raket jsou z environmentálního hlediska mimořádně škodlivé.

„Provádíme rafinaci na místě, takže rafinujeme na samotném asteroidu,“ argumentuje její CEO Matthew Gialich. „Nepřivážíme materiál zpět na Zemi, abychom provedli rafinaci. Mnoho odpadu z těchto dolů, který můžete vidět, je v procesu zušlechťování.“

Bloomberg nicméně připomíná, že řada jiných startupů měla podobné ambice, nicméně nakonec se je kvůli nedostatku financí nepodařilo realizovat. Je tedy otázkou, zda zrovna AstroForge v tomto ohledu bude výjimkou.

Diskuze (2) Další článek: V únorovém Computeru ukazujeme, jak bezpečně vyčistit počítač a notebook od prachu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,