Startup Greyparrot využívá počítačové vidění k automatickému třídění odpadu

Startup Greyparrot využívá počítačové vidění k automatickému třídění odpadu

Třídění odpadu je jednou z cest, jak snížit dopad člověka na životní prostředí. Na této myšlence staví londýnský startup Greyparrot, jehož cílem je zlepšit nakládání s odpady. Firma využívá „počítačové vidění“, aby zefektivnila třídění v různých fázích řetězce zpracování.

Strojové učení základní technologie probíhalo formou obrázků, pomocí kterých byl model školen k detekci skla, papíru, kartónu, novin, plechovek a různých typů plastů. K rozpoznávání stačí jednoduchá kamera, která s pomocí počítače dokáže vyhodnotit jednotlivé vzorky během zlomku sekundy.

Třídění odpadků s umělou inteligencí

Technologie má celou řadu možných využití, nicméně jako nejvíce praktické se jeví její nasazení na třídících linkách pro zpracování odpadu. Jejich součástí již bývají stroje, které například separují kovové předměty a plasty, avšak konečná fáze ve většině případů probíhá prostřednictvím zaměstnanců, kteří ručně probírají zbývající materiál.

Stávající systém třídících linek ani zdaleka nedosahuje stoprocentní účinnosti. Právě sem míří moderní technologie Greyparrot, jejímž cílem je co nejvíce se přiblížit hranici 100% vytřídění. Počítačové vidění by mělo pomáhat v poslední fázi procesu, která zatím probíhá lidskými silami.

Zařízení bude kontrolovat čistotu vytříděného materiálu a má být schopné identifikovat potenciálně problematické objekty. Jejich polohu může následně předat třídícímu robotovi, který nečistoty automaticky zachytí a odstraní.

Testy vypadají nadějně

Využití počítačového vidění pro třídění odpadu bylo otestováno na třídících linkách ve Velké Británii a Jižní Koreji. Zakladatelé však chtějí nabídnout jeho schopnosti i v dalších fázích řetězce zpracování odpadu.

Jednou z možností jsou například chytré odpadkové koše, které by automaticky zařadily vhozený odpadek do příslušné přihrádky. Dalším příkladem praktického využití mohou být automaty na sběr vratných plastových lahví či jiného recyklovatelného materiálu.

Určitě si přečtěte

Články odjinud