Měsíc | Startupy

Startup Rocket Lab na příští rok plánuje soukromou misi k Měsíci

Kalifornský startup Rocket Lab na příští rok připravuje soukromou misi k Měsíci. Pokud vše půjde dobře, k naší přirozené družici se vydá vůbec první komerční orbiter

Rocket Lab doufá, že zařízení zvané CAPSTONE ( Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experiment) mu umožní na oběžné dráze Měsíce otestovat navigační systémy a položit základ pro budoucí návštěvy. A nutno dodat, že jmenovaná společnost nezačíná úplně od nuly – ve skutečnosti již dvanáctkrát vypustila svou unikátní raketu Electron.

CAPSTONE by měla k Měsíci dopravit upgradovaná verze vyzkoušené a osvědčené kosmické lodi Photon. Ta je využívána především k rozmisťování satelitů.

Nejen Měsíc, ale i...

Není bez zajímavosti, že Photon je poháněn 3D tištěným motorem HyperCurie – následovníkem motoru Curie, díky němuž Rocket Lab v roce 2018 úspěšně vynesl do vesmíru dva CubeSaty.

CAPSTONE by měl pracovat ve vzdálenosti zhruba 1600 kilometrů od povrchu Měsíce. Podle The Verge se má pohybovat po té stejné oběžné dráze, jakou NASA plánuje pro svoji kosmickou stanici Lunar Gateway.

Tím ovšem ambice Rocket Labu zdaleka nekončí. „Nevzhlížíme jen k Měsíci, ale i k Venuši a Marsu,“ prohlásila jedna z jeho programových manažerek Amanda Stiles.

Váš názor Další článek: Týden Živě: Apple přechází na ARM a novinky ukázal také Asus a Acer

Témata článku: Technika, Vesmír, Výzkum, Mars, Měsíc, Venuše, Startupy, Cubesaty, Rocket Laby, Oběžná dráha, Start-up, Photon, Lunar Gateway, Electron, Mise, The Verge


Určitě si přečtěte

Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Bluetooth 5.0 může mít obrovský dosah. I několik desítek kilometrů
Jakub Čížek
BluetoothTechnologie
AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 44

Karel Javůrek
RyzenProcesoryAMD
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View