Americké letectvo nedávno umístilo strategické stealth bombardéry B-2 Spirit na Island. V polovině srpna (2023) jeden z nich vyrazil na cvičení Exercise Red Flag-Alaska (RF-A) 23-3, v němž sehrál významnou úlohu.
Jedním z hlavních cílů cvičení bylo prověřit schopnosti US Air Force při operacích na velmi velkou vzdálenost, s důrazem na bombardovací mise ve strategicky stále významnější oblasti Arktidy.
Pentagon nedávno zveřejnil záběry bombardéru B-2 na cvičení Red Flag-Alaska. Toto desetidenní cvičení představuje specifickou variantu leteckých cvičení souhrnně označovaných jako Red Flag, které původně vznikly před desítkami let na letecké základně Nellis v Nevadě.
Do tohoto cvičení se zapojily základny Joint Base Elmendorf–Richardson v Anchorage v severovýchodní Aljašce a Eielson Air Force Base ve východní Aljašce. Zapojilo se 80 letounů amerického letectva, podporovaných 2 000 vojáky z celkem 20 různých jednotek. V rámci nácviku mezinárodní spolupráce se zúčastnily i letouny z Austrálie, Velké Británie, Japonska, Nového Zélandu a dalších zemí.
CRAG11
Zmíněný bombardér B-2 používal volací znak CRAG11. Vyrazil z Islandu a letěl na sever, daleko za polární kruh. Podle dat OSINT (Open-source intelligence) skupiny thenewarea51 se dostal až na zeměpisnou šířku 83 stupňů, tedy velmi blízko k severnímu zeměpisnému pólu.
Americké letectvo sice neuvedlo detaily ohledně zapojení bombardéru B-2 do tohoto cvičení, z dostupných snímků je ale patrné, že se bombardér 15. srpna setkal s tankovacím letounem KC-46A Pegasus, který patří k jednotce 33rd Aerial Refueling Squadron se sídlem na letecké základně Pease v New Hampshire, a natankoval si z něj palivo.
Přítomnost bombardérů B-2 na Islandu souvisí s úsilím amerického letectva demonstrovat schopnost provádět mise v prostředích s rozdílným klimatem. Zároveň jde o potvrzení významu základny Naval Air Station Keflavik , původně vybudované americkou armádou za 2. světové války, poněkud neuváženě uzavřené v roce 2006 a opět využívané americkou armádou od roku 2016.
V posledních letech jsme svědky narůstající přítomnosti amerického letectva na Islandu. Je to pochopitelné, vzhledem k významné strategické poloze Islandu v severním Atlantiku. Základna Keflavik rozšiřuje operačního možnosti amerického letectva i letectva celého NATO v této části světa a působí jako protiváha rostoucí ambicí orientálních mocností v Arktidě.