Stěna místo turbíny: nový typ větrné elektrárny může vyrábět až 10 MWh čisté elektřiny ročně

Když se řekne „větrná elektrárna“, vybaví se většině lidí větrné turbíny, které můžeme vídat i na území naší republiky. Turbíny jsou výkonným zdrojem čisté energie, který v mnoha oblastech poskytuje levnou a spolehlivou elektřinu. Nejvýkonnější modely dokážou jedním otočením lopatek vyrobit tolik energie, že pokryje potřeby jedné domácnosti na dva dny.

Přes nesporné klady větrných turbín má toto řešení celou řadu nevýhod. Zmínit můžeme například vliv na životní prostředí, zabírání volné krajiny či nerovnoměrnou dodávku elektrické energie, která je závislá na rychlosti větru a téměř ji nelze regulovat. „Větrníky“ také nejde kvůli jejich velkým rozměrům instalovat ve městech. Právě zde má šanci na uplatnění „stěna z větrných turbín“.

Stěna místo „větrníku“

Za nápadem, o kterém informoval web Interesting Engineering, stojí americký designér a podnikatel Joe Doucet. Vytvořil relativně nenápadnou stěnu s malými větrnými turbínami, která podle magazínu Fast Company vyrobí přes 10 000 kilowatthodin ročně, což stačí na napájení jednoho domu.

Publikovaný koncept vypadá na první pohled jako kinetická umělecká instalace. Stěna sestává ze čtvercové mřížky, v jejímž rámci jsou umístěny malé panely roztáčené silou proudícího větru. Přesná velikost a formát nejsou pevně dány, takže nejrůznější variace této stěny v různých rozměrech by mohly být použity prakticky kdekoli – například vedle dálnice nebo na plotě kolem budovy.

V současné podobě je stěna tvořena 25 větrnými turbínami, jež jsou připevněny ke 25 svislým tyčím, podél nichž jsou umístěny čtvercové panely. V tuto chvíli je 2,44 metrů vysoká a 7,62 metrů široká, ale rozměry lze prakticky libovolně měnit a přizpůsobovat potřebám.

„Pětadvacetimetrové tyče by mohly sloužit jako obložení celé budovy,“ říká Doucet. Jedinou výzvou je dosáhnout správného poměru hmotnosti, aby byl systém co nejlehčí. Autor nápadu předpokládá, že bude mít hliníkový skelet, který pak bude možné obložit jakýmkoli lehkým materiálem.

Ideální do města

„Místo typických zdí podél silnic a dálnic byste měli řadu těchto stěn,“ konstatuje Doucet, který tvrdí, že již jedná s několika výrobci, jež mu pomohou uvést výrobek na trh. „S dodatečnou podporou větru z nákladních automobilů by se naše dálnice mohly postarat o veškeré energetické potřeby.“

V blízké budoucnosti by se tak potenciálním zdrojem energie mohlo stát jakékoli místo s dostatečným prostorem pro 25metrovou stěnu. „V městských oblastech není mnoho přímého slunečního světla, aby tu mohla fungovat solární energie“, říká Doucet a dodává, že „Vítr je tam vždycky.“

V posledních letech se větrná energie stala jedním z nejoblíbenějších obnovitelných zdrojů. Předpokládá se, že trh s větrnou energií přesáhne do roku 2027 hranici 180 miliard dolarů. Počátkem října Bidenova administrativa oznámila své plány na osazení celého pobřeží USA větrnými elektrárnami.

Diskuze (99) Další článek: Nové elektrické autonomní taxíky Waymo nebudou mít volant ani pedály

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,