Testy | Zbraně | Armáda

Stíhací letoun F-35 otestoval termojadernou pumu B61-12

  • Americké letectvo s využitím letounu F-35 otestovalo novou termojadernou pumu B61-12
  • Jde o zbrusu novou variantu termojaderné zbraně v rodině B61
  • B61-12 by měla být k dispozici v síle exploze 0,3 až 50 kilotun TNT

Stíhací letouny Lockheed Martin F-35 Lightning II se již staly součástí amerického letectva US Air Force. Účastí se misí, probíhá na nich intenzivní výcvik, a také testují nové technologie. Americké letectvo nedávno právě s využitím letounu F-35 otestovalo novou termojadernou pumu B61-12.

Jde o zbrusu novou variantu termojaderné zbraně v rodině B61, což jsou gravitační pumy shazované z letounů na klasické pozemní cíle, používané v americkém letectvu od konce šedesátých let. B61-12 je taktickou variantou, která by měla být k dispozici v síle exploze 0,3 až 50 kilotun TNT.

Americké letectvo v těchto dnech zveřejnilo video, na němž je patrné, jak stíhač F-35 otevře vnitřní pumovnici, a pak během manévru „laydown delivery“ uvolní pumu. Tento manévr je považován za nejvíce přesný při použití gravitačních jaderných pum a bývá také používán za špatného počasí.

Při tomto testu byla pochopitelně použita maketa termojaderné pumy B61-12. Puma má délku cca 3,7 metrů a hmotnost 370 kilogramů. Z pumovnice se uvolnila volným pádem a poté zamířila svou přední částí směrem k cíli. Během letu se aktivovaly dvě pomocné rakety, které bombě udělily rychlou rotaci a stabilizovaly pumu v letu.

Po chvíli puma zasáhla pozemní cíl, aniž by došlo k termojaderné explozi. Na rozdíl od jiných pum v arzenálu US Air Force B61-12 záměrně postrádá GPS navigaci, která může být při útoku rušena. Namísto toho je puma vybavena vnitřním navigačním systémem Internal Navigation System (INS), který zajistí zásah cíle s přesností na 30 metrů.

Taktické jaderné zbraně

Termojaderné pumy rodiny B61 byly od počátku zamýšleny jako taktické jaderné zbraně. To znamená, že měly být případně použity na bojišti, proti cílům jako jsou kolony tanků, velitelství, raketové jednotky, letiště, sklady materiálu a další cenné cíle v prostoru bojů.

Taktické jaderné zbraně mají obvykle mnohem menší sílu exploze než strategické jaderné zbraně, které nesou mezikontinentální balistické rakety, strategické bombardéry nebo raketové ponorky.

Varianta B61-12 by teď měla nahradit starší verze těchto pum. Pozemní operátoři mohou těsně před použitím pumy nastavit sílu exploze na 0,3, 1,5, 10 nebo 50 kilotun. Pro srovnání síla nedávné nejaderní exploze v Bejrútu odborníci odhadují na 0,3 až 0,4 kilotun, zatímco bomba svržená v roce 1945 na Hirošimu měla sílu cca 15 kilotun.

Další článek: Test levné multifunkční tiskárny do domácnosti: HP DeskJet Plus Ink Advantage 6075

Témata článku: Technologie, Testy, Vojenství, USA, Letadla, Zbraně, GPS, Armáda, Jaderný útok, Jaderná zbraň, US Air Force, Letoun, Letectvo, Puma, Bejrút, Kilotuna, Americké letectvo, Hirošima, Rodina, Exploze, INS


Určitě si přečtěte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 21

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 162

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View