Koronavirus | COVID-19 | Itálie

Stoletý stařík z Itálie přežil španělskou chřipku a válku, nyní porazil i koronavirus

Na základě dosavadních dat je evidentní, že onemocnění COVID-19 je nejvíce nebezpečné především pro seniory. Jako téměř všude, i v tomto směru existují výjimky, potvrzující pravidlo. Server Interesting Engineering přinesl minulý týden zprávu o muži, jehož příběh lze vnímat jako jiskřičku naděje.

Stařík, označovaný italskými médii jako „Pan P.“, se narodil v roce 1919 – doslova uprostřed celosvětové pandemie španělské chřipky, které jen v Itálii podlehlo 600 tisíc lidí. Během svého života přežil i druhou světovou válku, aby se v roce 2020 stal nejstarším člověkem, který se v Itálii zotavil z nemoci způsobené novým koronavirem.

Nesmrtelný stařík

101letý muž žije v italském městě Rimini, nacházejícím se na pobřeží Jaderského moře. Podle místostarostky Glorie Lisi mu bylo před dvěma týdny diagnostikováno onemocnění COVID-19, se kterým byl následně přijat k hospitalizaci v místní nemocnici Ospedale „Infermi“ di Rimini.

Ačkoli statistiky jasně ukazují, že pacienti starší 65 let patří k nejvíce ohrožené skupině s nejtěžším průběhem, zdravotní stav Pana P. se začal postupně zlepšovat. Poté, co se o tomto příběhu dozvěděla média, se nemocný stařík stal symbolem naděje.

Italští novináři poněkud emocionálně konstatovali, že Pan P. viděl během svého dlouhého života všechno, včetně hladu, bolesti, vzestupů a krizí. Jakmile překonal hranici sta let, postavil před něj osud další těžkou zkoušku v podobě nemoci COVID-19.

Naděje pro Itálii

Pacient se rychle zotavil a minulou středu si oficiálně uzdraveného muže vyzvedla jeho rodina. „Každý den vidíme aktuální smutné příběhy, týkající se viru, který zuří a je obzvláště agresivní vůči starším. Ale Pan P. přežil.“ uvedla Gloria Lisi. Jeho vyléčení je historickým okamžikem pro lékaře, sestry i další zdravotnický personál riminské nemocnice.

Příběh více než stoletého pacienta je sice výjimečný, přesto v něm Italové spatřují tolik potřebnou naději. Tato země je s bezmála 100 tisíci potvrzenými nákazami na druhém místě světového žebříčku. Pandemie si zde vyžádala více než deset tisíc životů. Do jisté míry za tento fakt může i poměrně vysoký věkový průměr zdejší populace.

Koronavirus online

Diskuze (13) Další článek: Satelitní internet OneWeb vyhlásil bankrot. Starlink od SpaceX má o konkurenci méně

Témata článku: Koronavirus, Zdraví, COVID-19, Itálie, Viry, Stařík, Naděje, Pandemie, Pacient, Příběh, Vyléčení, Chřipka, Jadran, Interesting Engineering


Určitě si přečtěte

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

** Karanténní opatření nás drží doma a mnozí mají více času navíc ** Připomeneme proto často odkládané činnosti uživatelů počítačů ** Právě teď je ten správný okamžik, kdy se do nich pustit

Karel Kilián | 75

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 28

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 8


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X