Stoletý stařík z Itálie přežil španělskou chřipku a válku, nyní porazil i koronavirus

Na základě dosavadních dat je evidentní, že onemocnění COVID-19 je nejvíce nebezpečné především pro seniory. Jako téměř všude, i v tomto směru existují výjimky, potvrzující pravidlo. Server Interesting Engineering přinesl minulý týden zprávu o muži, jehož příběh lze vnímat jako jiskřičku naděje.

Stařík, označovaný italskými médii jako „Pan P.“, se narodil v roce 1919 – doslova uprostřed celosvětové pandemie španělské chřipky, které jen v Itálii podlehlo 600 tisíc lidí. Během svého života přežil i druhou světovou válku, aby se v roce 2020 stal nejstarším člověkem, který se v Itálii zotavil z nemoci způsobené novým koronavirem.

Nesmrtelný stařík

101letý muž žije v italském městě Rimini, nacházejícím se na pobřeží Jaderského moře. Podle místostarostky Glorie Lisi mu bylo před dvěma týdny diagnostikováno onemocnění COVID-19, se kterým byl následně přijat k hospitalizaci v místní nemocnici Ospedale „Infermi“ di Rimini.

Ačkoli statistiky jasně ukazují, že pacienti starší 65 let patří k nejvíce ohrožené skupině s nejtěžším průběhem, zdravotní stav Pana P. se začal postupně zlepšovat. Poté, co se o tomto příběhu dozvěděla média, se nemocný stařík stal symbolem naděje.

Italští novináři poněkud emocionálně konstatovali, že Pan P. viděl během svého dlouhého života všechno, včetně hladu, bolesti, vzestupů a krizí. Jakmile překonal hranici sta let, postavil před něj osud další těžkou zkoušku v podobě nemoci COVID-19.

Naděje pro Itálii

Pacient se rychle zotavil a minulou středu si oficiálně uzdraveného muže vyzvedla jeho rodina. „Každý den vidíme aktuální smutné příběhy, týkající se viru, který zuří a je obzvláště agresivní vůči starším. Ale Pan P. přežil.“ uvedla Gloria Lisi. Jeho vyléčení je historickým okamžikem pro lékaře, sestry i další zdravotnický personál riminské nemocnice.

Příběh více než stoletého pacienta je sice výjimečný, přesto v něm Italové spatřují tolik potřebnou naději. Tato země je s bezmála 100 tisíci potvrzenými nákazami na druhém místě světového žebříčku. Pandemie si zde vyžádala více než deset tisíc životů. Do jisté míry za tento fakt může i poměrně vysoký věkový průměr zdejší populace.

Koronavirus online

Diskuze (13) Další článek: Microsoft Teams měly v Evropě opět výpadek. Microsoft zaznamenal o 775% větší zájem o cloudové služby

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,