Stratolaunch otestuje hypersonický Talon. Z největšího letadla světa může vypustit tři najednou

Stratolaunch představil nový testovací letoun Talon-A pro program hypersonických letů. Podle původních plánů ho měl vypouštět z největšího letadla Scaled Composites Model 351 Stratolaunch (zkráceně označovaného jako Roc) z výšky 35 000 stop (cca 10 700 metrů).

Stratolaunch Talon-A je flexibilní, vysokorychlostní zkušební letadlo určené pro hypersonický výzkum, experimenty a operační mise. Je vybaveno přístroji pro měření základních aerotermických a výkonových údajů, které mohou poskytnout jedinečné soubory dat pro srovnání a kalibraci numerických předpovědních nástrojů. Data jsou shromažďována a zaznamenávána na palubě stroje, ale mohou být také telemetricky přenášena na pozemní stanice.

Talon-A: vstupenka do hypersonických letů

Talon-A může být vybaven různým nákladem a je opakovaně použitelný, což má umožnit rychlé testování hypersonických letových technologií pro nejrůznější aplikace. Stroj měří na délku 8,5 metru, má rozpětí křídel 3,4 metrů a celkovou hmotnost 2 722 kilogramů.

Stratolaunch uvádí, že letoun bude schopen autonomního vzletu z běžné dráhy, při dlouhých letech bude dosahovat rychlosti Mach 6 (cca 7409 km/h) a po dokončení mise bude autonomně přistávat. Alternativně může být vynesen do vzduchu pomocí nosného letounu, který jej vypustí ve výšce 35 000 stop.

Mohutný letoun, který je určen k vynášení raket a satelitů na nízkou oběžnou dráhu Země, loni dokončil svůj první let. Podle výrobce by měl být schopen pod středním křídlem při současné konstrukci pylonu vynést až tři hypersonické testovací stroje Talon-A najednou.

Hypersonické testování

Jakmile bude Talon-A ve vzduchu, může shromažďovat údaje o aerodynamických vlastnostech, přičemž uspořádání přístrojů a senzorů lze upravit podle potřeb zákazníka. Je také navržen tak, aby mohl nést utajovaný náklad, který lze po letu bezpečně vyzvednout a analyzovat.

„Naše hypersonická experimentální pracoviště budou sloužit jako katalyzátor, který zažehne renesanci hypersonických technologií pro naši vládu, komerční sektor a akademickou sféru,“ říká výkonný ředitel společnosti Stratolaunch W. Jean Floyd.

V aerodynamice je jako hypersonická rychlost označována taková, která přesahuje pětinásobek rychlosti zvuku. Přesné Machovo číslo, při kterém lze říci, že stroj letí hypersonickou rychlostí, se liší, protože jednotlivé fyzikální změny v proudění vzduchu (jako je disociace molekul a ionizace) probíhají při různých rychlostech; tyto efekty se společně stávají důležitými kolem rychlosti 5 až 10 Machů.

Váš názor Další článek: Rusko pokračuje v tažení proti Toru. Chce po Googlu, aby ho odstranil z obchodu Play

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,