Astronomie | Exoplanety

Studentka astronomie objevila 17 nových exoplanet. Na jedné z nich by se mohl vyskytovat život

Michelle Kunimoto, která studuje PhD program v oboru astronomie na University of British Columbia, díky pečlivému analyzování dat shromážděných Keplerovým dalekohledem objevila 17 nových exoplanet.

Jedna z nich se navíc nachází v obyvatelné zóně – tedy v takové oblasti kolem hvězdy, v níž by se teoreticky mohl vyskytovat život.

„Tato planeta je vzdálená asi tisíc světelných let, takže se tam jen tak nedostaneme. Jde však o skutečně vzrušující zjištění, neboť na základě dat z Keplera bylo v obyvatelné zóně dosud nalezeno pouze 15 malých planet,“ uvedla Kunimoto.

Dotyčná exoplaneta je přibližně 1,5krát větší než Země a má delší oběžnou dráhu než Merkur. Její hvězda jí však poskytuje asi jen třetinu množství světla, které naší planeta dostává od Slunce.

Mladá badatelka pracovala s tzv. tranzitní metodou, o níž jsme podrobněji psali například v tomto článku. A optimisticky doufá, že další podobný úspěch na sebe nenechá dlouho čekat. „Kolik planet podobných Zemi existuje? Zůstaňte na příjmu,“ konstatovala.

Diskuze (3) Další článek: Nejděravější firmy a programy roku 2019: Android, Debian a Windows

Témata článku: Vesmír, Země, Výzkum, Astronomie, Slunce, Exoplanety, Dalekohledy, Obyvatelná zóna, Kepler, Studentka, Merkur, Nová exoplaneta, Planeta


Určitě si přečtěte

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 57