Studentka astronomie objevila 17 nových exoplanet. Na jedné z nich by se mohl vyskytovat život

Michelle Kunimoto, která studuje PhD program v oboru astronomie na University of British Columbia, díky pečlivému analyzování dat shromážděných Keplerovým dalekohledem objevila 17 nových exoplanet.

Jedna z nich se navíc nachází v obyvatelné zóně – tedy v takové oblasti kolem hvězdy, v níž by se teoreticky mohl vyskytovat život.

„Tato planeta je vzdálená asi tisíc světelných let, takže se tam jen tak nedostaneme. Jde však o skutečně vzrušující zjištění, neboť na základě dat z Keplera bylo v obyvatelné zóně dosud nalezeno pouze 15 malých planet,“ uvedla Kunimoto.

Dotyčná exoplaneta je přibližně 1,5krát větší než Země a má delší oběžnou dráhu než Merkur. Její hvězda jí však poskytuje asi jen třetinu množství světla, které naší planeta dostává od Slunce.

Mladá badatelka pracovala s tzv. tranzitní metodou, o níž jsme podrobněji psali například v tomto článku. A optimisticky doufá, že další podobný úspěch na sebe nenechá dlouho čekat. „Kolik planet podobných Zemi existuje? Zůstaňte na příjmu,“ konstatovala.

Diskuze (3) Další článek: Nejděravější firmy a programy roku 2019: Android, Debian a Windows

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Země, Astronomie, Exoplanety, Slunce, Dalekohledy, Merkur, Studentka, Obyvatelná zóna, Kepler, OBJ, Nová exoplaneta, Planeta, Dalekohledy na Heureka.czDell vymýšlí nejsnáze opravitelný notebook
Tomáš Holčík
DellNotebooky
Subvarianta omikronu BA.2 znepokojuje epidemiology. V Dánsku už tvoří skoro polovinu případů

Subvarianta omikronu BA.2 znepokojuje epidemiology. V Dánsku už tvoří skoro polovinu případů

** SARS-CoV-2 omikron má tři hlavní subvarianty: BA.1, BA.2 a BA.3 ** BA.2 je ještě nakažlivější než již tak značně infekční omikron. ** V Dánsku již tvoří polovinu všech případů nákazy omikronem

Karel Kilián
SARS-CoV-2Mutace
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda