Loni v prosinci (2023) vyletěl na oběžnou dráhu s nosnou raketou Falcon 9 společnosti SpaceX cubesat EIRSAT-1 (Educational Irish Research Satellite-1). Je to malý satelit tvořený 2 cubesatovými jednotkami (kostkami o hraně 10 cm). Jeho váha je zhruba 2,3 kilogramu.
Financovala ho Evropská kosmická agentura (ESA) v rámci programu Fly Your Satellite! 2 (FYS 2) a postavili studenti irské University College Dublin (UCD). Když se EIRSAT-1 dostal na oběžnou dráhu, stal se vůbec prvním irským satelitem v historii. Teď je na orbitě 10 měsíců a jeho mise ještě podle všeho nekončí.
Navzdory skromné velikosti menší krabice od bot má na palubě hned několik vědeckých experimentů. Jedním z nich je miniaturizovaný senzor pro detekci gama záření GMOD (Gamma-ray Module). Jde o křemíkový fotonásobič, který by měl detekovat především ohromující gama záblesky, co k nám přilétají přes celý vesmír.
Velmi úspěšná premiéra
Pokud detektor uspěje v experimentech, mohl by přinést revoluci v detekci gama záření na satelitech a kosmických lodích. Pro experiment GMOD je to premiéra v kosmickém prostoru a jak se zdá, je velmi úspěšná. Letos 21. srpna 2024 GMOD na palubě EIRSAT-1 detekoval dva gama záblesky z hlubokého vesmíru. Záblesky přilétly 80 minut po sobě a jejich existenci potvrdil další výzkumný satelit.
Jeden z těchto záblesků podle dostupných informací rovněž potvrdila a blíže prozkoumala observatoř European Southern Observatory (ESO). Studium optického protějšku události, při které vznikl záblesk, umožňuje určit jeho základní parametry. Přiletěl ze vzdálenosti asi 3 miliardy světelných let a nejspíš jde o gama záblesk po dramatické srážce dvou neutronových hvězd.
Jde o oslnivý úspěch pro experiment GMOD, technologii detektoru gama záření, studentský tým UCD i program ESA, který vznik satelitu umožnil. Pro vedoucího projektu na UCD Davida Murphyho je to vyvrcholení dlouhého úsilí a těžké práce. Se studenty navrhli detektor GMOD, postavili ho, zabudovali ho do cubesatu EIRSAT-1. Stejně tak vyvinuli software pro provoz detektoru GMOD.