Zdraví | Cigarety

Studie Kalifornské univerzity tvrdí, že elektronické cigarety mohou škodit zdraví víc než klasické

Jsou elektronické cigarety škodlivé, nebo nejsou? To se snažilo prokázat již několik studií, jejichž výsledky byly značně nejednotné. Nejnovější studie Kalifornské univerzity tvrdí, že uživatelé takzvaných e-cigaret jsou vystaveni potenciálně škodlivým kovům a tím riziku poškození DNA.

Na rozdíl od minulých studií vycházel tento výzkum z rozborů moči uživatelů elektronických cigaret, nekuřáků a kuřáků klasických cigaret. Nutno konstatovat, že výsledky jsou poměrně strašidelné: vapování prý může vést k poškození DNA spojenému s množstvím nemocí, včetně koronárních srdečních chorob, akutní leukémie, a dokonce i rakoviny plic. Poškození je způsobeno vystavením vysokým koncentracím kovů, které pocházejí z atomizéru elektronické cigarety.

Škodlivé e-cigarety?

Přestože se od sebe elektronické cigarety často i zásadně liší, jejich základ je společný. V takzvaném atomizéru je roztok („liquid“), který se po stisku tlačítka nebo potažení začne zahřívat pomocí topného tělesa, jež má nejčastěji tvar drátku nebo spirály. Páru z odpařené kapaliny pak konzument vdechuje do úst a do plic.

Součásti zařízení, jež mají na starosti ohřev roztoku, bývají vyrobeny z kovů – samotný drátek z chrom-niklu bývá cínem upevněn v mosazné svorce. Zásadní problém spočívá v tom, že když se kov zahřívá, uvolňují se do páry jeho malé částečky.

Mikroskopické kovové částečky se po vdechnutí mohou v těle hromadit, což způsobuje různé – a často i velice závažné – zdravotní problémy. Studie ukázala, že moč uživatelů elektronických cigaret vykazovala zvýšené hladiny biomarkerů spojených s expozicí kovů a oxidativním poškozením DNA.

Co je škodlivější?

Konzumenti elektronických cigaret jsou vystaveni celé řadě různých kovů, ale obzvláště vysoké byly hladiny zinku. O tomto kovu je známo, že jeho nedostatek či přebytek způsobuje takzvaný oxidační stres, tedy nerovnováhu mezi tvorbou volných radikálů, která vzniká jako vedlejší produkt okysličování a látkové výměny, a schopností organismu rychle odbourávat a detoxikovat reaktivní meziprodukty.

Oxidační stres se podílí na mnoha nemocech, jako je například ateroskleróza, Parkinsonova nemoc, srdeční selhání, infarkt myokardu, Alzheimerova choroba, vitiligo, fragilní X chromozom a chronický únavový syndrom.

„Naše studie zjistila, že uživatelé e-cigaret jsou vystaveni zvýšeným koncentracím potenciálně škodlivých hladin kovů – zejména zinku – které korelují se zvýšeným oxidačním poškozením DNA,“ řekl Prue Talbot, profesor buněčné biologie, který vedl výzkumný tým.

Zcela zásadní však je konstatování, že biomarkery spojené s poškozením DNA byly u uživatelů elektronických cigaret vyšší než u kuřáků klasických cigaret. V praxi to znamená, že vapování není (v tomto ohledu) bezpečnější než kouření běžných tabákových produktů a v některých případech mohou být následky i horší.

Diskuze (31) Další článek: Safari na podzim změní pravidla HTTPS. Už žádné letité certifikáty

Témata článku: Zdraví, Výzkum, Tělo, DNA, Kouření, Cigarety, Poškození, Kalifornská univerzita, Klasická cigareta, Elektronické cigarety, Studie, Uživatelé, E-cigareta, Kovy


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 76

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47