Studie Kalifornské univerzity tvrdí, že elektronické cigarety mohou škodit zdraví víc než klasické

Jsou elektronické cigarety škodlivé, nebo nejsou? To se snažilo prokázat již několik studií, jejichž výsledky byly značně nejednotné. Nejnovější studie Kalifornské univerzity tvrdí, že uživatelé takzvaných e-cigaret jsou vystaveni potenciálně škodlivým kovům a tím riziku poškození DNA.

Na rozdíl od minulých studií vycházel tento výzkum z rozborů moči uživatelů elektronických cigaret, nekuřáků a kuřáků klasických cigaret. Nutno konstatovat, že výsledky jsou poměrně strašidelné: vapování prý může vést k poškození DNA spojenému s množstvím nemocí, včetně koronárních srdečních chorob, akutní leukémie, a dokonce i rakoviny plic. Poškození je způsobeno vystavením vysokým koncentracím kovů, které pocházejí z atomizéru elektronické cigarety.

Škodlivé e-cigarety?

Přestože se od sebe elektronické cigarety často i zásadně liší, jejich základ je společný. V takzvaném atomizéru je roztok („liquid“), který se po stisku tlačítka nebo potažení začne zahřívat pomocí topného tělesa, jež má nejčastěji tvar drátku nebo spirály. Páru z odpařené kapaliny pak konzument vdechuje do úst a do plic.

Součásti zařízení, jež mají na starosti ohřev roztoku, bývají vyrobeny z kovů – samotný drátek z chrom-niklu bývá cínem upevněn v mosazné svorce. Zásadní problém spočívá v tom, že když se kov zahřívá, uvolňují se do páry jeho malé částečky.

Mikroskopické kovové částečky se po vdechnutí mohou v těle hromadit, což způsobuje různé – a často i velice závažné – zdravotní problémy. Studie ukázala, že moč uživatelů elektronických cigaret vykazovala zvýšené hladiny biomarkerů spojených s expozicí kovů a oxidativním poškozením DNA.

Co je škodlivější?

Konzumenti elektronických cigaret jsou vystaveni celé řadě různých kovů, ale obzvláště vysoké byly hladiny zinku. O tomto kovu je známo, že jeho nedostatek či přebytek způsobuje takzvaný oxidační stres, tedy nerovnováhu mezi tvorbou volných radikálů, která vzniká jako vedlejší produkt okysličování a látkové výměny, a schopností organismu rychle odbourávat a detoxikovat reaktivní meziprodukty.

Oxidační stres se podílí na mnoha nemocech, jako je například ateroskleróza, Parkinsonova nemoc, srdeční selhání, infarkt myokardu, Alzheimerova choroba, vitiligo, fragilní X chromozom a chronický únavový syndrom.

„Naše studie zjistila, že uživatelé e-cigaret jsou vystaveni zvýšeným koncentracím potenciálně škodlivých hladin kovů – zejména zinku – které korelují se zvýšeným oxidačním poškozením DNA,“ řekl Prue Talbot, profesor buněčné biologie, který vedl výzkumný tým.

Zcela zásadní však je konstatování, že biomarkery spojené s poškozením DNA byly u uživatelů elektronických cigaret vyšší než u kuřáků klasických cigaret. V praxi to znamená, že vapování není (v tomto ohledu) bezpečnější než kouření běžných tabákových produktů a v některých případech mohou být následky i horší.

Diskuze (31) Další článek: Safari na podzim změní pravidla HTTPS. Už žádné letité certifikáty

Témata článku: Zdraví, Věda, Výzkum, Tělo, DNA, Kouření, Cigarety, Kovy, Kalifornská univerzita, Studie, E-cigareta, Poškození, Uživatelé, Vitamín E, Drátek, Klasická cigareta, Elektronické cigaretyNový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Sběratelská edice sci-fi Starfield možná nabídne tematické chytré hodinky

Sběratelská edice sci-fi Starfield možná nabídne tematické chytré hodinky

Na internetu se objevila hrstka fotografií, které ukazují chytré hodinky ze speciální edice hry Starfield.

Michal Maliarov
StarfieldSpekulace
Zlatý řez ve fotografii

Zlatý řez ve fotografii

Mezi základní kameny fotografické techniky patří kompozice. Obdélníkový tvar fotografie umožňuje různé umístění fotografovaného předmětu ve scéně.

Tomáš Slavíček
Fotoškola
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna